O Víně

04.05.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.05.2005 00:00

Tokaji Aszú 1993 - 3-puttonyos - Megyer Rt., Sárospatak, Maďarsko

Asi ano, je to po prvé, kdy píšu(-eme) článek o pravém Tokaji - tedy originál maďarském tokajském víně. Tedy, to jsme ale žabaři. Hmm, tak nejdřív několik vět o tom, co to je tokajské víno.

Světoznámá oblast TOKAJ, která má tisíciletou tradici, leží na řece Ondavě u města Tokaj ještě více na východ od oblasti Eger a přesahuje do Slovenska. Tokajské víno bylo chráněno zákonem již od roku 1908, kdy byla oblast geograficky vymezena. Byly i stanoveny odrůdy, které se smí při výrobě tokajského používat: Furmint, Lipovina, Muškát žlutý a Ryzlink vlašský.
Byl vydán i zákaz dovozu vína a hrozinek do této oblasti, aby se zamezilo falšování vína. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 se tokajská oblast rozdělila mezi dva státy - větší část zůstala v Maďarsku a menší část (4 obce) získalo Československo - dnes jde samozřejmě o slovenské území. Maďarsko dodnes podniká právní kroky, aby název Tokajské víno směli používat pouze maďarští výrobci a slovenské tokajské muselo používat jiný název. Zatím se to Maďarům nedaří.

I když jsou tokajské vinice chloubou Maďarska, byly po dobu vlády socialismu značně zanedbávány - jako ostatně vše a to i u nás. Teprve po roce 1990 se díky příchodu zahraničních investorů dočkaly zdejší vinice radikální obnovy. Také sklepní hospodářství se změnilo k nepoznání. Do Maďarska přišly čtyři zahraniční podniky - tři francouzské: Disznoko (AXA Millesimes), Chateau Pajzos & Megyer (GAN), Hétszolo (Grand Millesimes de France-Sutory) a jeden španělsko-maďarský - Oremus (Vega Sicilia).
Tradiční výrobě tokajského se věnuje maďarský státní podnik Tokaj Kereskedoház. Zahraniční podniky investovaly nejen do nových výsadeb a zlepšení starých, ale i do nových způsobů vinifikace. Vyrábí se sice stále z tradičních odrůd - Furmint, Lipovina, Muškát Otonell, Ryzlink vlašský a Oremus, ale místo pomalé oxidační metody se snaží vyrábět vína svěží, s ovocnou chutí, bez typické oxidační příchuti.

Tokajská vína jsou speciální žlutá vína, vyrobená tzv. oxidační metodou. Nejkvalitnějším vínem je Tokajský výběr (Tokaji Azsú). Jedná se o těžká, sladká vína s vyšším obsahem alkoholu. Přezrálé vyschlé bobule hroznů, napadené ušlechtilou plísní Botrytis se ručně po jednotlivých bobulích vytrhávají a jemně lisují. Měřítkem kvality tokajského výběru je tzv. objemová putna, tedy nádoba do níž se vejde asi 20 - 25 kg těchto seschlých cibéb. Z jedné putny vytečou pouze asi 2 litry tokajská esence.

Takto vylisovaný rmut se zaleje 136 litry tokajského moštu, nebo vína (jde o původní recepty z 15. století). Podle množství koncentrátu, který se do 136 l "normálního" vína přidá, se vyrábí 2, 3, 4, 5 a 6-putnové výběry, které pak ještě řadu let dozrávají v sudech. V tokajské oblasti se vyrábí také další speciality např. Másláš či Forditáš.

Tokajský výběr 1993 3-putňový, který mám dnes před sebou, má tradiční čirou láhev o objemu půl litru a přenádherně vyvedenou klasickou barevnou vinětu. Je marno k ní něco psát, prohlédněte si ji na obrázcích pod článkem. Myslím, že tenhle pravý tokajský výběr je tím nejběžněji sehnatelným v naší obchodní síti.
Zátkou je samozřejmě plný korek s jednoduchým leč výmluvným potiskem a vše je v dlouhém hrdle skryto hliníkovou záklopkou s ražbou na vrcholu - viz foto.

Vlastní víno je nutno nachladit na cca 10° C, ve skleničce má opravdu krásnou a nenapodobitelnou barvu - je to úplný koňak, nádherně čirá, bronzově zlatohnědá. Vůně je dalším stupínkem směrem vzhůru na pomyslné stupnici smyslových zážitků - je nasládle "plesnivá", jako tlející prostor naplněný medem :-) a alkoholem... Chlebovinka, ale i silně koncentrované luční květy, ovoce, těžko říct. Ten hořce-nasládlý koňakový odér cítím už tak 10 cm od skleničky a je moc pěkný.

Chuť neznalé osoby překvapí - vzhledem k uváděné nahořklé a alkoholové koňakové vůni je víno v ústech poměrně sladké. Překvapí chutí jako vysoce vyzrálý přívlastek. Víno je samozřejmě husté s dlouhým dojmem po spolknutí. Podobně by snad chutnala Metaxa s nižším obsahem alkoholu a více sladká. Něco podobného také známe z našich ledových vín, ale tento Tokajský výběr je více koncentrovanější v chuťových dojmech. Jako bych přivoněl a spolkl vzduch z hrnce, kde byl rozpuštěný barikový med :-)

Všechny mé smysly jsou vínem potěšeny a ovládnuty. Dělám tradiční chybu, když se díky svému měkkému srdci nechám manželkou přemluvit, abych jí nalil taky - půl litru se tak snadno přesouvá do našich útrob.
Minulý týden jsem na tokajské víno dostal chuť, nicméně pravého tokaje mi bylo líto. Otevřel jsem si tedy slovenské samorodné tokajské víno, nicméně to jsme někde úplně jinde. Stopy všeho, o čem jsem právě psal u maďarského tokaje, jsem možná našel i v onom slovenském, ale asi jen tak 10 %. Bylo pro mne zklamáním a nechtěl jsem o něm vůbec nic psát - připadlo mi jako by bylo např. 0,05-putňové. Uvádím zmínku o něm proto, aby jste se vyvarovali jeho koupě, budete-li chtít ochutnat pravé tokajské - myšleno: výběr. Tím ono slovenské samorodné URČITĚ není. Označení na vinětě např. Tokaji Furmint znamená, že jde o víno z odrůdy Furmint, pocházející z vinařské oblasti Tokaj.

Od slovenských výrobců lze také koupit x-putňové tokajské výběry, ale hledejte pouze Aszú - výběry, chcete-li vědět, jak má pravý tokaj chutnat. Jedinou jejich nevýhodou je jejich cena - ovšem vzhledem k popsanému způsobu výroby se není co divit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Tokajské
Ročník: 1993
Jakost: Tokaji Aszú - Tokajský výběr
Kategorizace: 3-puttonyos = 3-putňové
Cukernatost: sladké
Vinařská oblast: Tokajská
Výrobce: Megyer Rt., Sárospatak, Maďarsko
Alkohol: 12,5 % obj.
Teplota podávání: 10° C
Dovezeno do ČR: Saveli s.r.o., Hradec Králové
Cena: kolem 450,- Kč za 0,5 l - vinotéka asi 2002


.

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 9 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5911x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 07.01.2010 17:31:53