O Víně

21.01.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.01.2005 00:00

Cagor 1999 Vin de Calitate Superiorã (pozdní sběr) - Orhei-Vin, Moldávie

Vína z Moldávie se postupně dostávají i na náš trh. Asi nejčastěji se s nimi můžete setkat v hypermarketech a je stále těžší se v té záplavě stovek lahví vyznat a zorientovat. Především u méně známých zemí, ke kterým zcela určitě patří Moldávie, Rumunsko a země bývalého SSSR. Jednu láhev ale rozhodně nepřehlédnete. Já jí měl v hledáčku potencionálních kandidátů pro naše recenze asi půl roku, ale pokaždé jsem se odhodlal k něčemu jinému, kde jsem cítil větší šanci na úspěšný výběr. Jednou mne odradila cena (169,- Kč), podruhé zmínka o dezertním víně, které navazovalo vzpomínky na pochybná doslazovaná vína. Nebudu Vás již natahovat a přistoupím k tradiční recenzi. Láhev je velmi pečlivě zabalená do celofánu a nelze přehlédnout. Trochu připomíná spíše přípravu na jaderný útok... Jde o víno s obchodním názvem Cagor ročník 1999. Jedná se o dezertní červené víno vyrobené z vybraných hroznů odrůdy Cabernet Sauvignon, která má deklarovanou jakost Vin de Calitate Superiorã (pozdní sběr). Zadní etiketa dále uvádí, že víno bylo vyrobeno pod liturgickým dohledem. Protože máme pouze kusé informace o moldavské legislativě, tak nedokážeme proto nic přesnějšího napsat, než jen zopakovat informace ze zadní etikety.

Ještě než přistoupíme k vlastnímu hodnocení, řekneme si základní definici pro dezertní víno, jaká je uvedena ve vinařském zákoně. Dezertní víno má tradici především v jižních vinařských zemích, kde hrozny dozrávají s vysokým obsahem cukru nebo se dosušují na slunci. Vyrábí se tak celá řada dezertních nebo likérových vín s vysokým obsahem nezkvašeného cukru lišících se nejen specifickými vlastnostmi, ale i obsahem cukru a alkoholu. Mezi veřejnosti jsou nejvíce známé následující zahraniční dezertní vína: portské, Malaga či Marsala. Zvláštní skupinu tvoří vína vyráběná za přístupu vzduchu oxidačním způsobem (Madeira, Sherry). Mezi naše nejznámější dezertní vína patří například Šaler z Vinařství rodiny Špalkovy (bílá i červená varianta), Auerův kříž (Auer´s Cross) z Vinných sklepů Lechovice atd. Také se můžete setkat s různými pokusy malých soukromých vinařů s výrobou různých dezertních, likérových či fortifikovaných vín, které jsou vyráběné podle důvěrných rodinných receptur a do obchodní sítě se většinou nedostanou. V poslední době můžete pozorovat stoupající oblibu v konzumaci dezertních vín. Osobně se mi zdá, že vzniká jakási nová skupina milovníků dezertních vín, kteří se na tyto produkty specializují :-)

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (hnědozelené sklo) je pečlivě zabalena do celofánu a opatřena lisovaným korkem délky 38 mm. Láhev má obě etikety v tzv. carském stylu, jak jednou trefně poznamenal Petr. Jednoduše řečeno, jde o typický design, kde drtivá většina moldavských vín je opatřena tímto poněkud zvláštním stylem, který podle mého soudu nutně potřebuje facelift. Láhev neobsahuje staniolovou záklopku, jak je obvyklé a korek je pouze zalit voskem. Abyste se vývrtkou snadno dostali ke korku, je dobré vosk nahřát nad plamenem svíčky, který změkne a snadno se voskem provrtáte.

Barva je višňově červená a velmi těžko průhledná. Vůně je široká a hodně v prvním okamžiku připomíná portské. Přechází od alkoholizovaných tónů, přes pryskyřici až po pražené odstíny. Dokonce je poznat spálené dřevo. Tekutina po nalití působí velmi hustě až těžce. Na stěně skleničky se převaluje jako hustý olej. Jeho viskozita je velmi vysoká a charakterizuje vysoké doslazení umělým cukrem. Jde ostatně o dezertní víno s extrémně vysokým alkoholem (15,8 % obj.) Vysoký obsah zbytkového cukru a umělého doslazení je poznat i v chuti a navozuje dlouhotrvající zážitek v ústech. V chuti se mísí také medové a ovocné odstíny. Když shrnu základní vlastnosti, tak až na vůni, je barva i chuť zajímavá a jde o příjemné zpestření.

Svými vlastnostmi bude toto dezertní víno vyhledávané především u žen, ale můžete ho podávat k sladkým dezertům, či jako digestiv a pánové si také mohou skleničku vychutnat k dobrému doutníku. Rozhodně toto dezertní víno nezatrucujte, naopak, jedna či dvě deci neuškodí. Možná ve vás navodí hřejivý zážitek a určité rozptýlení. Při konzumaci většího množství můžete naopak očekávat těžkou hlavu. O moldavském vinařství jakož i dalším dezertním vínu se brzy dočtete znovu, protože jsme po zkušenostech s tímto dezertním vínem vyzkoušeli další láhev Cahor Rosu de desert - Cricova-Acorex S.A. Příště si také řekneme něco o historii moldavského vinařství. Dezertní vína mají na trhu své místo a jak ukazuje stále stoupající zájem např. o víně Šaler budeme se jim na našich stránkách věnovat také.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cagor
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 1999
Jakost: Vin de Calitate Superiorã (pozdní sběr)
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké, 160 g/l
Vinařská oblast: neuvedeno
Výrobce: Orhei-Vin, Moldávie
Číslo šarže: 1
Alkohol: 15,8 % obj.
Teplota podávání: 12 - 14 ºC
Doporučená archivace: až do roku 2014
Dovozce: Skoma-Lux s.r.o., Polská 26, Olomouc
Cena: 129,- Kč (akční cena Globus v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3530x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 27.12.2009 12:01:20