O Víně

30.07.2019 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.07.2019 07:00

Muscaris 2018 - Winnica Niemczańska, Niemcza, Polsko

V posledních létech můžeme sledovat obrovský rozmach polského vinařství, plochy polských vinic se neustále zvětšují a počet lidí, kteří se chtějí věnovat vinařství stále roste. Přináším recenzi na víno z jednoho nedávno vzniklého vinařství, které mně zaskočilo svou jakostí.

Muscaris je jedna z nejnovějších a stále populárnějších odrůd PIWI, původem z Německa. Vznikla v roce 1987 křížením odrůdy Solaris se starou odrůdou Gelber Muscateller (Muškát žlutý) v Staatliches Weinbauinstitut Freiburg pod pěstitelským číslem FR 493-87, otcem odrůdy je Norbert Becker. Odrůda se vyznačuje vysokou až velmi vysokou odolností na houbové choroby, což se dobře uplatňuje při vedení vinohradu v systému BIO. Odolnost na perenosporu je dobrá až velmi dobrá, odolnost na oidium dobrá, na šedou plíseň (botritis) dobrá. Dobře snáší zimní mrazy. Doporučuje se řez na 6-8 oček na m2.

Genealogie: Muscaris = Solaris x Gelber Muscateler (86,7% V.vinifera +3,5% V.rupestris + 1,55% V.berlandieri + 1,55% V.riparia +0,4% V.lincecumii +6,25% V.amurensis). I přesto, že obsahuje geny amerických divokých odrůd, není v Německu považována za odrůdu PIWI. V České republice patří mezi odrůdy PIWI.

Muscaris je progresivní odrůdou pro vytváření vín odrůdových, dobře se uplatňuje jako součást cuvée. Určitě by byla zajímavá i pro tvorbu šumivých vín ve spojení na příklad s ryzlinkem rýnským. Vína mají výrazné aroma muškátové s příměsí aromat citrusových plodů. Pozitivní vlastností odrůdy je poměrně výrazná kyselinka (při 20-24 °NM obsah kyselin cca 6,8-7,5 g/l), dobře citelná i při vyšším zbytkovém cukru, což vínům dává zajímavou svěžest. Vína mohou připomínat typ tokajských vín z odrůdy Muškát žlutý (Sárga muskotály), někomu mohou připomínat vína tramínového typu.

Winnica Niemczańska se nachází v Dolním Slezsku, v oblasti Sudetského podhůří (Przedgórze Sudetskie, v české nomenklatuře se jedná o Krkonošsko-jesenické podhůří), kde se nadmořská výška pohybuje nejčastěji od 200-350 m n.m. , nejvyšší bod je pak vrchol hory Ślęża (718 m n.m.). Vinohrady o rozloze 5 ha se nacházejí na svazích Niemczańsko-strzelinské vrchoviny. Plocha vinohradů je posázená celkem 9 odrůdami, dílem klasických vinifer (hlavně Chardonnay-vlajková loď vinařství, Ryzlink rýnský, Pálava, Pinot gris, Pinot noir), dílem z odrůd PIWI (Solaris, Muscaris, Cabernet blanc, Cabernet cortis). Půdy jsou hlinito-kamenité hnědozemi, vzniklé zvětráváním hlubšího geologického podloží, které je zde tvořeno horninami metamorfovanými, jako jsou ruly, svory, amfibolity, serpentinity, mramory, a také horninami vyvřelými-žuly, gabra, čediče. To dává půdám hojnost minerálních látek, což se pak pozitivně projevuje i v charakteru vín.

Teď už k vínu samotnému

Muscaris 2018 - hrozny sbírány na začátku září při 24 °Bx, což je asi 22,5 °NM, takže jej můžeme srovnatelně zařadit do kategorie „pozdní sběr" (v Polsku toto jakostní členění neexistuje, všechna vína lze tudiž označit jako vína stolní). Víno suché s obsahem zbytkového cukru 6,7 g/l. Mám srovnání s víny této odrůdy z Vinařství Židek v Popicích a pak z několika vzorků, které jsem měl možnost ochutnat během veřejné degustace soutěžních vzorků výstavy PIWI 2019 + Hibernal Fórum v Šardicích. Na základě toho mohu konstatovat, že tento vzorek Muscarisu patří mezi jedny z nejlepších. Oceňuji zvláště typickou odrůdovost, aromatickou a chuťovou čistotu. Barva je nižší, světlejší žlutavá s velmi jemným zelenkavým nádechem, pro odrůdu typická. Vzhledově velmi pěkné, krystalicky čisté. Co se týče vůní, aromatů - toto víno se prostě musí líbit každému, čistým amatérům vína, stejně tak znalcům v oboru. Jemnost a delikátnost, příjemné v nose, bohaté. Dosti dominantní je zde vůně citrusového ovoce s převahou grapefruitu s dodatkem sladké mandarinky, rozlišit můžeme máslovou hrušku a sušenou meruňku. Stejně příjemné jsou i chuťové vjemy. Víno působí plně, v ústech se krásně rozprostírá, je dlouhé v dochuti. V porovnání s již dříve degustovanými muscarisy, tento je sušší, i když je zde cítit lehký zbytkový cukřík, podpořený docela svěží kyselinkou 5,25 g/l, čímž vzniká opravdu skvělý harmonický celek. Opět je zde cítit dominantní chuť citrusového ovoce se šťavnatým grapefruitem, včetně té tak charakteristické špetky hořčinky, která však nemůže absolutně vadit, ba naopak, přidává vínu na zajímavosti. Nechybí ani muškátový charakter, někdo snad může ucítit v chuti i jemný skořicový závan.

Ještě pár technických informací: Extrakt 30 g/l, macerace 12 hodin, klasická vinifikace v nerezových tancích. Volná síra 45 mg/l, celková 140 mg/l.

Toto víno mně opravdu velmi mile překvapilo. Pokud budete mít zájem ochutnat, napište na kontakt na http://winnicaniemczanska.pl. I když není levné, stále se pohybuje v rozumné cenové relaci z pohledu cen polských vín. Cena: 68,- PLN (cca 400,- Kč).

„Příroda, zvídavost, dobrodružství, vášeň a touha tvořit něco nové, dát vzniknout jedinečnému vínu - to byly věci, které stály u zrodu našeho vinařství. Tak se sešlo pět přátel, kteří na 5 ha zasadili celkem 9 odrůd révy vinné. Každá byla pečlivě vybrána, aby byla vytvořena jedinečná chuť, typická pro náš stejně jedinečný mikroregion" - těmito slovy jsou do vinařství zváni všich ti, kteří by se rádi seznámili s víny i oblasti niemczansko-strzelinské vrchoviny.

Moje hodnocení: 88/100 b.
Degustace 22.7.2019

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muscaris
Ročník: 2018
Jakost: stolní (v polském právním pojetí)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Dolní Slezsko
Vinařská obec: Niemcza
Výrobce: Winnica Niemczańska, Niemcza
Alkohol: 13,1%
Obsah zbytkového cukru: 6,7 g/l
Obsah kyselin: 5,25 g/l
Bezcukerný extrakt: 30,0 g/l
Cukernatost moštu: 22,5 °NM
Datum sklizně: první dekáda září
Typ půdy: hlinito-kamenitá
Technologie výroby: macerace 12 hodin, klasická vinifikace bílých vín v nerezových tancích
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 12-15 °C
Doporučená archivace: 2019
Cena: 68,- PLN (cca 400,- Kč)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1467x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.07.2019 09:31:50