O Víně

17.01.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.01.2019 07:00

Cum Laude 2012 Indicazione Geografica Tipica Sant´ Antimo (IGT) - Castello Banfi S.A. S.r.l. Montalcino, Itálie

Jak hodnotím italské červené víno Cum Laude ročníku 2012 Indicazione Geografica Tipica Sant´ Antimo, se dozvíte v následující recenzi.

Suché červené víno Cum Laude 2012 Indicazione Geografica Tipica Sant´ Antimo jsem koupil v lednu 2018 za 619,- Kč (e-shop českého dovozce Premier Wines & Spirits). Z webových stránek společnosti www.1er.cz přebírám text, který se vztahuje k této lahvi.

Vinařství bylo založeno v roce 1978 a má sídlo v San Angelo Scalo. Vinice mají rozlohu 850 ha. Roční produkce činí 10,5 mil. lahví. Jedná se o velmi prestižní, avšak poměrně mladé vinařství, které patří americko-italské rodině Mariani. Banfi je dnes jedním z nejvýznamnějších producentů v oblasti Montalcino a přes poměrně velký objem produkce si vždy zachovává vysoký standard kvality svých vín. To potvrzují také četná ocenění jak z domovské Itálie, tak ze světa, například The Winery of the Year 2004, udělené časopisem Wine Spectator. Ikonou vinařství je Brunello di Montalcino Riserva Poggio al‘Oro, vyráběné pouze v nejlepších ročnících, které pravidelně získává nejvyšší hodnocení tří skleniček v Gambero Rosso. Jednotlivé odrůdy jsou vinifikovány samostatně. Po alkoholovém kvašení jsou vína smíchána v sudech, kde dále probíhá jablečno-mléčné kvašení po dobu 2 dnů. Následně zraje víno po dobu 12 měsíců v dubových sudech. Před uvedením na trh je ponecháno 6 měsíců v lahvích ve sklepích vinařství. Cum laude znamená v překladu z latiny „s vyznamenáním". Patří mezi tzv. supertoskánská vína. Je vyrobeno ze čtyř odrůd pěstovaných v Montalcinu: Sangiovese, Cabernetu Sauvignon, Syrahu a Merlotu. Vinařství Castello Banfi experimentovalo s tímto cuvée 25 let, až pro ně našli vyhovující kombinaci. Vinice se nachází ve výškách od 120 metrů do 230 metrů nad mořem.

Lahev tvaru Top Bordo objemu 0,75 L (hnědé sklo) je uzavřena staniolovou záklopkou a plným korkem délky 50 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je nenápadná, ale vkusná. Na přední etiketě je dominantní historický erb vinařství a na horní části lahve najdete ještě reliéf.

Barva je višňově červená, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu paletu ovocitých tónů v podobě lesních plodů (ostružiny, borůvky, černé jeřabiny), které se přesouvají do exotického koření (tabák, lékořice) a švestkových povidel. Buket má nádhernou strukturu a během popíjení a postupnému rozdýchání nabízel stále nové dimenze.

Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku. Dotyk s dubem po dobu 6 měsíců je střední, ale dalším nazráváním na lahvi se dá předpokládat ještě lepší harmonie. Na druhou stranu vysoký obsah alkoholu nádherně zapadl do výsledného celku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Český dovozce doporučuje víno podávat buď samostatně, nebo ke skopovému masu, sýrům, uzeninám a zvěřině. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cum Laude
Odrůda: Cabernet Sauvignon (30 %) x Merlot (30 %) x Sangiovese (25 %) x Syrah (15 %)
Ročník: 2012
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Toscana
Region: Sant´ Antimo
Výrobce: Castello Banfi S.A. S.r.l. Montalcino, Itálie
Alkohol: 14,5 % obj.
Doporučená archivace: 2019 - 2023
Teplota podávání: 17 - 18 °C
Teplota skladování: 12 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 619,- Kč (e-shop českého dovozce Premier Wines & Spirits v lednu 2018)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 9 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1346x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 13.01.2019 09:46:03