O Víně

12.03.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.03.2018 07:00

Löss Grüner Veltliner 2016 DAC (Districtus Austria Controllatus) - Weingut Jurtschitsch Langenlois, Rakousko

S rakouskými veltlíny mám pramálo zkušeností a je proto nejvyšší čas s tím něco udělat. Jak hodnotím suchý Grüner Veltliner ročníku 2016, který byl zatříděný jako DAC (Districtus Austria Controllatus) ve vinařské oblasti Weinland, podoblast Kamptal, se dozvíte v následující recenzi.

Suché bílé víno Grüner Veltliner 2016 jsem koupil v lednu 2018 za 308,- Kč (e-shop českého dovozce Premier Wines & Spirits). Z webových stránek společnosti www.1er.cz přebírám text, který se vztahuje k tomuto vinařství.

Tradice tohoto vinařství se datuje od 16. století, rodina Jurtschitsch pak pečuje o vinice přes 150 let (založeno v roce 1868). Je jedním z nejpůsobivějších rakouských vinařství a zakládajícím členem „Tradičních vinařství v Rakousku". Vlastní také 700 let starý přírodní sklep s labyrintem. Celkem obhospodařují 69 ha vinic v okolí Langenlois, především na pustých kamenitých nebo sprašových terasách. Kompost a zelené hnojení zde používají od roku 1970 s cílem udržet a podpořit ekologickou rovnováhu na vinicích. Od roku 2009 je vinice certifikována podle kontrolovaných biologických metod. Alwin Jurtschitsch a Stefanie Hasselbach se o rodinné vinice starají s mimořádným citem a láskou. Vinice jsou z velké části osazeny odrůdami Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Chardonnay a z jedné čtvrtiny červenými odrůdami Zweigelt, Merlot a Pinot Noir. Vinařství vytvořilo také jedno z nejznámějších bílých vín z odrůdy Veltlínské zelené - GrüVe. Vinice: Loiserberg, Dechant, Schenkenbichl, Käferberg, Lamm, Zöbinger Heiligenstein, Tanzer. Roční produkce: 450.000 lahví. "Löss" vyjadřuje sprašovou půdu. Löss je především sediment, který je primárně složen ze silikátových minerálů jako je křemen, živec a slída a často i vápence. Spiegel je jihovýchodně orientované místo nad Langenlois, které je založeno především na spraše a většina hroznů pro "Löss" pochází odtud. Připomínka pochází z Kremsfeldu a protože obě vinice patří mezi teplejší místa, toto se také projevuje ve víně. Nejvíce bylo fermentováno v nádržích z nerezavějící oceli s kontrolovanou teplotou při 18 °C a ponecháno k odpočinku na jemných kalech předtím, než bylo na jaře naplněno lahví.

A než se dostanu k samotnému vínu, přebírám z webových stránek českého dovozce ještě krátký popis vinařské podolasti Kamptal. Kamptal je soused vyhlášené oblasti Wachau. Najdeme zde vína, která se typově velmi podobají a mohou slavnému sousedovi směle konkurovat. Mezi nejrenomovanější vinice oblasti patří Erstes Gewächs (1er Cru) Zöbingen Heiligenstein, kterou vlastní jeden ze zdejších předních vinařů - Jurtschitsch Sonnhof. 

Lahev tvaru alsaské flétny objemu 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Adjustáž je nenápadná, ale velmi vkusná a přehledná.

Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, nízkou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné kořenité tóny v podobě bílého pepře (vzdáleně připomíná buket některých znojemských veltlínů z vinice Weinperky nebo Volné pole), které se přesouvají do ovocitých tónů (ananas, broskev). Na pozadí vystoupí vyzrálé hrozny.

Chuť je středně dlouhá, svěží a má krásný minerální dozvuk, ve kterém určitě oceníte harmonii a ovocitý ocásek včetně pepřových odstínů. Struktura a komplexnost je opravdu výjimečná. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se určitě udrží v roce 2019. Český dovozce doporučuje víno podávat k asijské kuchyni, sushi a sýrům.

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Löss Grüner Veltliner
Odrůda: Veltlínské zelené (100 %)
Ročník: 2016
Jakost: DAC (Districtus Austria Controllatus)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Weinland
Vinařská podoblast: Kamptal
Výrobce: Weingut Jurtschitsch, Rakousko
Alkohol: 12,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,0 g/l
Obsah kyseliny: 5,7 g/l
Doporučená archivace: 2018 - 2019
Teplota podávání: 12 - 14 °C
Teplota skladování: 12 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 308,- Kč (e-shop českého dovozce Premier Wines & Spirits v lednu 2018)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1703x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.03.2018 10:20:38