O Víně

03.12.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.12.2015 07:00

Tramín červený 2011 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím Tramín červený ve variantě kořenný ročníku 2011 a přívlastku výběr z hroznů se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosladkého Tramínu červeného ve variantě kořenný 2011 výběr z hroznů z řady Terroir Club jsem kupoval v říjnu 2015 za 150,- Kč (prodejna Znovínu v Louckém klášteře). Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí hora v obci Chvalovice.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Viniční trať Dívčí hora se nachází jižně od Znojma před obcí vpravo od mezinárodní silnice E 59, která ze Znojma přes Chvalovice a Hatě pokračuje až do Vídně. Vinice začínají na mírném svahu vpravo od cesty a táhnou se směrem na Šatov až po železniční trať Znojmo - Šatov, kde začíná Šatovská viniční trať Na vinici. Historie obce Chvalovice nebo také Kondorf (německy Kallendorf) je velmi zajímavá. Název vznikl od osobního jména Chval. Kostel sv. Markéty, patronky rolníků a úrody, je připomínán již v roce 1284. V kostele je oltářní obraz sv. Markéty od vynikajícího barokního malíře Josefa Winterhaltera. Pozemky okolo Chvalovic pod Znojmem až k rakouským hranicím patřily převážně Louckým premonstrátům, Žďárským cisterciákům, ale i jezuitské koleji ve Znojmě, které náležel i Křížový sklep v Příměticích. Obcí protéká potok Daníž, jenž spojuje vesnice Hnanice, Šatov, Chvalovice a další až po Jaroslavice. Název trati je historický. Trať se dříve jmenovala - Frauenbergweingebirg a má jméno po kapličce Panny Marie, v níž je dřevěná soška Matky Boží, kterou prý za dob švédských válek rolník Kornherr nalezl zaoranou v zemi. Viniční trať Dívčí hora má celkovou výměru 136 ha, z toho osázených je něco přes 40 ha. Orientace mírného svahu je jižní, nadmořská výška 240 až 260 metrů, průměrná roční teplota 9,19 °C a roční srážky 529 mm. Od západu ze Šatova do této viniční tratě již nezasahují skalnaté výběžky Českého masívu a proto jsou zde již typické vápenné spraše na pískách se svrchním černozemním horizontem Karpatské předhlubně. Půda je mírně zásaditá - pH 7,5. Znovín z této tratě vyrábí vynikající vína z vinic pana Ing. Hájka, který zde má vysazen zajímavý sortiment: Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Rulandské modré, Tramín červený, Tramín kořenný, Muškát žlutý, Blauburger a Dornfelder. Vinohrad je ve vzorném pořádku, s kapkovou závlahou a pěkným výhledem z vojenského bunkru uprostřed vinic na město Znojmo. Kategorie viniční trati je I, tedy nejlepší.

Encyklopedie ovine.cz ještě převezmu text, který se vztahuje k odrůdě. Gewürztraminer je dobře známá odrůda z Alsaska. V Německu a Itálii se jí také říká prostě Traminer. Dlouho se řešilo, zda jde o pododrůdu či klon odrůdy Tramín červený. Dnes se zdá, převládl názor, že jde o stanovištní rozdíly, na které Tramín výrazně reaguje a v odrůdě není rozdíl. Vína z této odrůdy mohou být jak suchá tak sladká. Vína odrůdy Tramín kořenný se často popisují jako "velmi kořenná". Spíše než kořenná však bývají vína této odrůdy těžká, plná a velice extraktivní s dominantním parfémovým aroma a chutí, která více připomíná květiny a přezrálé ovoce než bylinky.

Lahev typu Bordolesse objemu 0,5 L (zelené sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž této řady jsem v minulosti hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a poměrně široká. V nástupu vystoupí ovocité odstíny v podobě pomerančové kůry a čerstvého liči. Na pozadí vystoupí exotické koření a květy čajových růží. Dalším nazráváním na lahvi se dají předpokládat ještě další medové tóny v podobě propolisu.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a má stále svěží kyselinku, která dokáže sekundovat vyššímu zbytkovému cukru, byť papírových 6,8 g/l kyselin mi pocitově přijde mnohem vyšší. V dozvuku je nádherný ocásek, který navozuje příjemně nasládlý pocit. Zatřídění do polosladkého vína tomuto tramínu opravdu sluší, takže ho budou vyhledávat především milovníci bílých extraktivních vín se zbytkovým cukrem. Znovín uvádí archivační potenciál do období let 2018 až 2020 a po dnešní zkušenosti to sice nevylučuji, ale lahev doporučuji otevřít dříve, abyste nepřišli o ovocitost. Víno můžete podávat k světlému masu nebo ovocnému dezertu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Řada: Terroir Club
Odrůda: Tramín červený varianta kořenný
Ročník: 2011
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Chvalovice
Viniční trať: Dívčí hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 1069
Evidenční číslo jakosti: 88D1-12
Číslo vzorku: 33
Obsah zbytkového cukru: 28,9 g/l
Obsah kyselin: 6,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,7 g/l
Doporučená archivace: 2018 - 2020
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Získaná ocenění: Zlatá medaile na vinných trzích na Státním zámku Velké Březno (2013), Zlatá medaile na Národní soutěži vín znojemská podoblast (2013)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v říjnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5131x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.12.2015 18:38:06