Rulandské šedé 2008 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.
Jak hodnotím Rulandské šedé ročníku 2008 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.
Lahev suchého Rulandského šedého 2008 pozdní sběr z řady Terroir Club jsem kupoval v srpnu 2015 za 150,- Kč (prodejna Znovínu). Dlouho jsem váhal, zda mám lahev koupit, protože 7 let je již docela dlouhá doba na bílé víno a také papírová hodnota bezcukerného extraktu (19,9 g/l) a obsah alkoholu 12,0 % obj. není zárukou, že víno bude ještě v kondici, tak uvidíme.
Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k viniční trati Stará hora. Menší vinařská obec, leží asi 5 km severně od Miroslavi, tedy na okraji znojemské vinařské podoblasti i na pomezí pěstování révy vinné. V obci byla tvrz ze 17. století přestavěná na barokní zámeček, dnes upravený klasicistně počátkem 19. století. Klasicistní přestavba změnila i vzhled původně gotického kostela sv. Mikuláše. V blízkosti Miroslavských Knínic jsou Petrovice s viniční tratí Kokusové hory a s nejstaršími gotickými božími mukami u nás, z konce 15. století. Přes les je v dohledu také stará česká vinařská obec Bohutice, z tamních vinic vyráběli jezuité vína právě v Křížovém sklepě v Příměticích. Obec, která má i historicky ve znaku vinařské symboly, má tři viniční tratě - Čtvrtky, Zolos a Starou horu. Viniční trať Stará hora byla osázena 5 ha v roce 2000. A to odrůdami Cabernet Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín, Sauvignon a Rulandské modré. Nadmořská výška je zde téměř 300 metrů, průměrná roční teplota 8,6 °C, pH 7,1 - tedy neutrální. Původní podloží tvoří žuly českého masivu, půdy jsou jílovito-písčité, struktura půdy slabě štěrkovitá s 25 % skeletu. Právě tyto okrajové klimatické podmínky a originální půdní, pro révu příznivé, přírodní podmínky dávají vínu z této viniční tratě nezaměnitelný zvláštní aromaticko-kořenitý charakter. Kategorie viniční tratě I. - tedy nejlepší.
Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Po odzátkování jsou vidět malé krystalky vinného kamene na spodní plošce korku a také bohužel došlo k menšímu prosáknutí respektive vniknutí vína do korku. Adjustáž této řady jsem v minulosti již několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.
Barva je intenzivní, slámově žlutá a má vysokou viskozitu. Odstín a intenzita odpovídá přívlastku i odrůdě. Vůně je jemná a má dominantní jemné medové tóny, které přechází do vyzrálých máslových hrušek, jak přesně uvádí zadní etiketa. Lehce se již objevují také nazrálé tóny. Druhý den jsou hruškové tóny naprosto kouzelné a tak výrazné, že při slepé degustaci byste mohli podlehnout pocitu, že máte před sebou hruškový kompot...
Chuť je středně dlouhá, má nádhernou harmonii a krásný dozvuk, ve kterém objevíte ovocité tóny. Podobně jako u buketu, tak i zde se začíná objevovat velmi slabá stařinka. I když Znovín uvádí archivační potenciál až do roku 2017, po dnešní zkušenosti doporučuji lahev otevřít nejpozději v roce 2016. Znovín toto víno doporučuje podávat k těstovinám nebo vepřovému masu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Řada: Terroir ClubOdrůda: Rulandské šedéRočník: 2008Jakost: pozdní sběrZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: ZnojemskáVinařská obec: Miroslavské KníniceViniční trať: Stará horaVýrobce: Znovín Znojmo a.s.Alkohol: 12,0 % obj.Číslo šarže: 8024Evidenční číslo jakosti: 37C1-09Číslo vzorku: 22Obsah zbytkového cukru: 5,0 g/lObsah kyselin: 6,0 g/lBezcukerný extrakt: 19,9 g/lDoporučená archivace: 2015 - 2017Teplota skladování: 6 - 12 ºCTeplota podávání: 10 - 12 ºCZpůsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2015)