O Víně

14.09.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.09.2010 07:00

Dornfelder 2007 barrique - Maciej Kaplita, Winnica Comte, Klucze, Polsko

Recenze polských vín na našich stránkách je spíše zvláštností, recenze na dobré polské víno je skutečnou raritou. Přináším tedy takovou ratitu v podobě polského červeného vína Dornfelder 2007 barrique od pana Macieje Kaplity z malopolského městečka Klucze.

Poslední srpnový víkend se již tradičně konají v hlavním městě polského vinařství, v podkarpatském městě Jaslo, Mezinárodní dny vína (MDW), letos to byly již páté. Svá vína prezentovali hlavně polští vinaři z oblasti podkarpatské a malopolské, Moravu reprezentovala, nutno říci velmi úspěšně, tři vinařství: Vinařství Žídek z Popic, Víno Škrobák z Čejkovic a Vinařství Plešingr z Rohatce.

Po minuloročních prvních zkušenostech s polskými víny jsem byl docela zvědav, jak se polské vinařství pohnulo dopředu, jaká vína ochutnám letos. Minuloroční zkušenosti byly „všelijaké", jen výjimečně jsem našel opravdu dobré víno. Musím říci, že situace se změnila, sice nijak dramaticky, ale krok kupředu byl určitě vykonán. Rozhovory s vinaři prozradily docela úzké kontakty polských vinařů se svými zkušenějšími kolegy z Moravy, zlepšilo se technologické vybavení vinařství a určitě i obrovské nadšení polských vinařů přineslo znatelný posun v jakosti vína. Dokladem může být dnes prezentované víno odrůdy Dornfelder.

Odrůda Dornfelder pochází z Německa a jedná se o křížence odrůd Helfensteiner (Spätburgunder x Trollinger) x Heroldrebe (Blauer Portugieser x Blaufränkisch). Dnes už je zřejmé, že se jí daří i na Moravě, snad ještě více na Slovensku, ale že budu někdy pít polského Dornfeldera, tak to jsem si nepomyslel. Víno pochází z vinice, která se nachází ve velmi zajímavém místě, totiž v obci Klucze v Malopolsku v okrese Olkusz (7 km severně od Olkusze, 48km severo-západně od Krakowa). Nachází se v oblasti Krakowsko-Częstochowské Vrchoviny, která je tvořena pásmem jurských vápenců. Kromě toho Klucze leží na okraji tzv. Pustyni Błędowskiej - Blędowská poušť, což je největší oblast (33 km²) vátých písků glaciofluviálního původu v Polsku, s výjimečným mikroklimatem (zvláštností je, že zde v době 2 světové války testoval Rommelův Afrikakorps své tanky pro africké tažení). Půda ve vinici Comte je však těžší, hlinitá, s vysokým podílem vápencové a dolomitové drtě a hornin, s podložím písčitým a triasových dolomitů. Rozloha vinice je 0,6 ha, do budoucna majitel uvažuje s jejím postupným rozšířením až na 4 ha. Orientace je jihozápadní směrem k poušti, která je výborným termoregulátorem vinice. Praktickým vinařením se zabývá pan Kaplita již 5 let, ale již 10 let vinařství je jeho velkou zálibou, sbírá informace a kontakty také mezi moravskými a slovenskými vinaři.

Teď už k degustaci. Víno vypadá velmi pěkně, čistě, jiskrně, jiskra je temně rubínová, docela bohatě slzí. Barva vína je odrůdová - hodně tmavá, mohutná, tmavě červeno-fialová, barva tmavé višně, s karmínovým odstínem. Zde musím ještě dodat, že u polských červených vín jsem byl překvapem mohutností barvy, nebyly zde vidět nějaké řídké bledule, docela zajímavé zjištění.

Vůně ihned po otevření lahve překvapuje, neboť ke všem novinkám člověk tak nějak mimoděk přistupuje s opatrností. Tady se ovšem z lahve line příjemná, ovocně-kořenitá vůně. Jsem opravdu velmi mile překvapen, přiznám se, že jsem byl poněkud skeptický. Ve skleničce se vůně dál rozvíjí, a to ještě k lepšímu.

Moje nedůvěra co se týče chuti však nadále trvá, protože některá polská vína, kterým jsem na MDW přivoněl, vypadala slibně, chuťově však značně ustupovala. Po prvním loku je nedůvěra pryč, víno je velmi pěkně ovocité s chuti zralé višně s akcentem čerstvého vlašského ořechu, což je pro odrůdu typické. Chuť je sametově hladká, tělo vína je střední, ale dobře stavěné, harmonie pěkné kyselinky a lehce nasládlých tříslovin je také v pořádku. Barikový sud se projevuje jen velmi lehce. Alkohol nevystupuje, obsah alkoholu 12 % vínu sluší. Zajímavý je i poměrně dlouhý chuťový dozvuk a mně osobně v ústech zanechává příjemný pocit. Po dopití lahve objevuji na dně vinan draselný v podobě drobných lístkovitých shluků (viz foto). Víno bylo produkováno macerováním po dobu 45 dnů, fermentace při 14-15 °C, zrání v používaném 5-letém francouzském barikovém sudu.

Cena: na MDW nebylo možno koupit, vystavující neprodávali, víno měli jen na degustaci. Lahev jsem získal výměnou za lahev moravského vína. Korek je solidní celistvý 45 mm. Víno získalo zlatou medaili v souteži polských vín na výstavě ENOEXPO 2009 v Krakově.

Celkově mohu toto víno zhodnotit jako velmi podařené a určitě nejlepší víno, které jsem na MDW ochutnal. Myslím, že se klidně vyrovná některým vzorkům z jižní Moravy, což je pro mně docela milé překvapení. Na tomto víně je vidět, že naši severní sousedé udělali i v tomto směru velký krok kupředu.

Moje hodnocení: 84 bodů.

Webové stránky: http://www.winnicacomte.pl/

Poznámka: Ostatní služby hodnotím známkou 8 za velmi příjemný a fundovaný přístup p. Kaplity na stánku během MDW a za poskytnutí doplňujících údajů.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Wino gronowe polskie
Odrůda:  Dornfelder
Ročník: 2007
Jakost: neuvedeno (podle Vinařského zákona ČR jde o kabinet)
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malopolská
Vinařská obec: Klucze
Výrobce: Winnica Comte, Maciej Kaplita, Polsko
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,5 g/l
Obsah kyselin: 5,7 g/l
Cukernatost moštu: 20 °NM
Datum sklizně: 12. října 2007
Výsadba révy vinné z roku: 2004
Způsob vedení révy: na hlavu
Typ půdy: těžší hlinitá s vyšším obsahem Ca, Mg
Velikost šarže: 1200 litrů
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 17 ºC
Doporučená archivace: 2015
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 19476x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.09.2010 11:49:01