N.E.R. 2006 známkové jakostní - Vinařství Hrabal Velké Bílovice
Už tři čtvrtě roku nejsem schopný sepsat recenzi z ručně psaných poznámek, které vzešly druhý a čtvrtý den po dopití lahve s tajemným názvem N.E.R. Až nyní, v době mé dovolené, mohu dopsat standardní recenzi této kupáže dvou moravských odrůd.
Když jsme s kolegy z práce 17. října 2009 absolvovali finální degustaci ve vinařství Hrabal z Velkých Bílovic, asi nejvíce diskuzí se točilo kolem cuvée s tajemnou zkratkou N.E.R. 2006 známkové jakostní. Jedná se o kupáž Neronetu (92 %) x Cabernet Moravia (8 %), který patří do nejvyšší řady Coteaux Peluic. Při popíjení se Stanislav Hrabal nejvíce rozpovídal právě tady. Vysvětlil například, proč použil pro nejvyšší řadu francouzský název. Na webových stránkách je uvedeno, že první část jména Coteaux [čti koto:] znamená svahy, stráně, kopce a symbolizuje spojení francouzského stylu výroby vín v dubových sudech a důraz na terroir vinic. Druhá část jména Peluic [čti pelui:] vychází z názvu Velkých Bílovic, který se používal před více jak 600 lety.
Z webových stránek dále přebírám. Půdní podmínky jsou ovlivněny geomorfologickými celky Panonskou pánví a soustavou Karpat. Polostepní až stepní klima vytváří specifické podmínky pro pěstování révy vinné a dozrávání hroznů. Teplé letní dny a chladné večery obohacují hrozny o intenzivní buketní a chuťové látky. Výjimečnost půdní skladby spočívá v obsahu prehistorických naplavenin v podloží i na povrchu. Hrozny sklizené z těchto poloh jsou pak přímo předurčeny k citlivému školení v nových dubových sudech typu barrique. Než se víno dostane k zákazníkovi mělo by pobýt ve vinařství dva až tři roky.
Stanislav Hrabal si myslí, že názvem Coteaux Peluic má šanci, aby k němu vínomilci přistupovali bez předsudků a mohli ho objektivně srovnávat s francouzskými víny. Podle vinaře by český název u tohoto vína vyvolával předčasné závěry, zvláště pokud se podíváte na cenu.
Hrozny mají původ ve Velkých Bílovicích na viniční trati Přední hora (Neronet) a Pod Belegrady (Cabernet Moravia). Jediné, co jsem se osobně dozvěděl od Stanislava Hrabala byla cukernatost hroznů v době sklizně (pozdní sběr) a že redukce hroznů byla 1 kg na hlavu. Na detailní otázky mailem jsem bohužel nedostal odpověď.
Lahev typu Top Bordo Sissi má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž na mne dýchá francouzským designem díky černobílé perokresbě nedalekého loveckého zámečku s vinicemi, použitým fontem a černo zlatou záklopkou z kvalitního staniolu. Na přední etiketě je dominantní nápis Coteaux Peluic. Trochu zmateně může působit neuvedení odrůd(y) a původu hroznů.
Barva je intenzivní, těžko průhledná se zajímavými černo-fialovými odlesky. Lahev nám Stanislav Hrabal otevřel tři hodiny před degustací do dekantační nádoby a nechal stát při pokojové teplotě. Po třech hodinách se vůně jevila jako velmi intenzivní a kořenitá. Najdete v ní i černé ovoce, kávová zrna, sladkou papriku a makové buchty, tedy veškeré typické vůně pro obě použité odrůdy. Ještě zmíním zajímavý ocásek na pozadí, kdy byla zřetelná nasládlá paprika a makové buchty, které mají původ v odrůdě Cabernet Moravia základní řady a které jsme u předchozího vzorku jasně cítili.
Chuť je dlouhá, robustní a má výbornou strukturu. Dotyk s dubem je na můj vkus perfektní, protože došlo ke krásné kombinaci robustního Neronetu a elegancí Cabernetu Moravia. Přibližně 4 dcl jsme ještě večer po degustaci odlili z dekantační nádoby zpět do lahve, abych mohl "studovat" vývoj během následujících dnů.
V době, kdy jsme toto víno degustovali (říjen 2009), odhadoval Stanislav Hrabal archivaci na dalších 9 let! Podle mne vydrží ještě delší dobu archivace a bude velmi zajímavé sledovat, zda se ještě více zakulatí sametová třísla především u Neronetu, který je procentuálně nejvíce zastoupený. Je to kupáž na dlouhou trať a také velké moravské víno, které se skutečně povedlo. Jedinou výhradu respektive povzdech mám k ceně, ale vzhledem k zatížení hroznu na hlavu a pečlivou selekci je to celkem pochopitelné. Na druhou stranu si myslím, že tato cena pravděpodobně spoustu vínomilců odradí, pokud nemají možnost předem ochutnat a rozhodnout se, zda kvalita odpovídá.
N.E.R. jsem po dobu čtyř dnů dopíjel a pozoroval neuvěřitelný vývoj! Ano, postupně kvalita od třetího dne upadala, ale stále se jednalo o dobře strukturované a tělnaté víno. Nejvíce uvadala vůně, zvláště hořko-čokoládové tóny a kávovinka. Naopak se objevil extrakt z černých třešní a sladké dřevo. V chuti se objevila pepřovost, zlepšila se kořenitost a nádherně zakulatila třísla, což bylo pro mne velmi příjemné překvapení. U hodnocení si přesto nechávám jeden bod v záloze, protože věřím v ještě lepší kvalitu za pět i více let. N.E.R. má podle mne skutečně našlápnuto k famóznímu vínu.
Z poznámek ještě vybírám, že Coteaux Peluic ročníku 2007 pravděpodobně nebude uveden na trh a že poprvé tato řada byla vyrobena z ročníku 2004. V roce 2005 se dostalo Zweigeltrebe z této prestižní řady do Salonu vín ve Valticích.
A na závěr dnešní recenze jeden z doporučených pokrmů k tomuto vínu, který jsem v říjnu 2009 na webových stránkách našel. Jedná se o doporučení k ročníku 2005, které v plném znění přebírám.
Jelení steak na rozmarýnu s hruškou a brusinkamiSuroviny na 1 porci:200 g jelení kýta1/2 kompotované hruškybrusinkysůlpepřjalovec 2 kuličkyrozmarýncukr
Příprava:Jelení kýtu zlehka naklepeme, osolíme, opepříme a vmasírujeme rozdrcený jalovec. Naložíme do červeného vína(vhodné odrůdy Modrý Portugal, Rulandské Modré, Zweigeltrebe.) Po dvou hodinách (nejlépe druhý den ), maso připravíme jako steak na grilu. Pod něj před grilováním položíme větvičku rozmarýnu. Opečeme polovinu hrušky na másle s troškou cukru. Tu položíme na hotový steak, do jamky po jádřinci položíme brusinky, ozdobíme rozmarýnem a podáváme. Nejlepší příloha jsou brambory restované na kmínu.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Obchodní název: Coteaux PeluicOdrůda: Neronet (92 %) x Cabernet Moravia (8 %)Ročník: 2006Jakost: známkové jakostníKategorizace: barriqueZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: VelkopavlovickáVinařská obec: Velké BíloviceViniční trať: Přední hora (Neronet), Pod Belegrady (Cabernet Moravia)Výrobce: Vinařství Hrabal Velké BíloviceAlkohol: 13,0 % obj.Číslo šarže: 2061Obsah zbytkového cukru: 3,1 g/lObsah kyselin: 6,5 g/lBezcukerný extrakt: 24,6 g/lDoporučená archivace: 2013-2018Teplota podávání: 16 - 18 °CTeplota skladování: 10 - 15 °COcenění: Stříbrná medaile Muvina Prešov 2009, Stříbrná medaile AWC ViennaZpůsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 449,- Kč (přímo ve vinařství v říjnu 2009)