Frankovka 2006 Late Harvest (no oak) - Vinařství Stapleton - Springer s.r.o. Bořetice
Nakupovat v 1. olomoucké vinotéce je vždy radost. Jednak je zde spousta zajímavých vinařství za velmi slušné ceny a také řada vín v akci za 100,- Kč. To byl také případ dnešní Frankovky z bořetického vinařství Stapleton - Springer.
Lahev má označení Frankovka 2006 Late Harvest (no oak), což znamená pozdní sběr, který nebyl dále „školen" v dubu, ale v nerezu. Nedávno se Lukáš se ve svých Mrznoucích očích aneb Pohled na vína degustovaná v měsíci únoru napsal o této Frankovce. Navštěvovat První olomouckou vinotéku je pro mě vždy malý svátek, neboť se zde dají zakoupit mnohá kvalitní vína renomovaných vinařů za bezkonkurenční ceny. Příkladem budiž dnešní Frankovka 2006 late harvest, no oak, (tedy pozdní sběr nezrající v dubovém sudu) vinařství Stapleton-Springer z Bořetic (alk. 13,5 %, šarže 03-06). Je vždy potěšující vyzkoušet vína tohoto vinařství téměř „za hubičku". Jiskrná, rubínová barva s čirým meniskem předvádí vysoký glycerolový koncert. Krásná, postupně se uvolňující vůně, přecházející od povidel do koření je živočišná a tříslovinná. Hřejivá, uvolňující chuť pevného těla se sametovým tříslem přináší solidní ovocnost v režii černého ovoce a povidel s vyšší pikantní kyselinkou v závěru. Za danou cenu velice povedené víno s ještě výrazným potenciálem archivace. Prostě springerově vinařství se toto víno prostě povedlo. (Cena 100,- Kč s DPH, 1.olomoucká vinotéka.)
Díky Jaroslavu Springerovi, který mi odpověděl na dotazy, jsem se dozvěděl následující. Vlastní hrozny byly sklizeny v říjnu 2006 na viniční trati Čtvrtě ve vinařské obci Bořetice při cukernatosti 22,0 °NM. Réva byla vysázena v roce 1970 a pěstuje se zde na spraši na rýnsko-hesenském vedení. Technologie výroby: nakvašeno v otevřených kádích.
Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 38 mm. Adjustáž jsem hodnotil u recenze Roučí 2004 známkové jakostní a znovu platí výtka, jako u zmíněné recenze: neuvedení vinařské obce a viniční tratě. Naopak velice chválím použití kvalitní staniolové záklopky s názvem vinařství.
Barva je višňově až purpurově červená, s rubínovými záblesky. Po zakroužení můžete pozorovat krásné mosty a slzení. Vůně má zajímavou strukturu. V nástupu je těžko identifikovatelná směs ovoce, která přechází do kořenitých odstínů a kávových tónů.
V chuti postrádám větší tělo a extrakt, byť podle papírových hodnot není vůbec špatný (24,7 g/l). Kyselinka bohužel zkracuje dozvuk, ale má na druhou stranu šanci na další archivaci minimálně do roku 2012. Po dopití zůstala v lahvi hromádka vinného kamene. Vinařství tuto Frankovku doporučuje podávat ke králíku.
Na homepage webových stránek http://www.stapleton-springer.cz/ najdete pod nabídkou vín již jen dvě položky: Roučí a Pinot Noir. Potvrzuje se tak, že Springer vyházel veškeré barikové sudy a zúžil produkci jen na tři odrůdy: Pinot noir (75 %), Modrý Portugal (14 %) a Saint Laurent (10 %). Dále se zde uvádí: Máme velký obdiv k prastaré odrůdě Pinot noir a proto ji pěstujeme na 75 % plochy vinic. Velice chválím hodně dobře propracované karty vín, kde je také část o práci na vinici, ve sklepě, analytické hodnoty, charakteristika vína a podobně! Za 100,- Kč nemá toto víno chybu a vřele ho doporučuji. Když jsem se byl minulý týden podívat do výše zmíněné vinotéky, tak tato Frankovka je již vyprodána, ale na oplátku jsou zde další tři velmi zajímavé lahve starších ročníků, o kterých se detailněji zmíním příště.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: FrankovkaRočník: 2006Jakost: Late Harvest (no oak)Vinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: VelkopavlovickáVinařská obec: BořeticeViniční trať: ČtvrtěZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVýrobce: Vinařství Stapleton - Springer s.r.o. BořeticeAlkohol: 13,5 % obj.Číslo šarže: 03-06Evidenční číslo jakosti: 18F1-07-39Číslo vzorku: 7Obsah zbytkového cukru: 1,9 g/lObsah kyselin: 5,7 g/lBezcukerný extrakt: 24,7 g/lCukernatost hroznů: 22,0 °NMDatum sklizně: říjen 2006Výsadba révy proběhla v roce: 1970Způsob vedení révy: rýnsko-hesenskéTyp půdy: sprašTechnologie výroby: nakvašeno v otevřených kádích odbourána jablečnáRok lahvování: 2007Velikost partie: 500 litrůTeplota skladování: 6 - 13 ºCTeplota podávání: 16 - 18 ºCDoporučená archivace: 2012Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 100,- Kč (akce 1. olomoucké vinotéky v prosinci 2009)