O Víně

13.03.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.03.2007 00:00

Othello 1998 - Keo Ltd., Lemesos, Kypr

Manželka odchází s vozíkem nakupovat "takové ty věci" a já se ztrácím v té naší uličce, tedy mezi regály s víny. Po neblahé zkušenosti z minulého týdne s víny vyšších apelací, prodávanými za výbornou cenu v Kauflandu se tvářím docela nasupeně a pohrdlivě očima přejíždím zástupy vyrovnaných stojících lahví...
Nakonec přeci jen podléhám svým získaným reflexům a kromě jedné půllitrovky německého výběru z bobulí za asi 150,- (slyšíš, Anaxiene?) v docela pěkné láhvi s natištěným textem přímo na černém matném skle (tedy bez etikety) - to pro manželku - se nakonec láskyplně zastavuji u několika lahvinek kyperských vín. Bílá vína nechávám stát dál a v ruce zkoumám ta červená. Není jich věru mnoho, ale osobně mám s víny řeckými a i kyperskými poměrně velmi dobrou zkušenost. Takže se do regálu dívám pozorněji a kromě vína Othello 2001 nebo 2003 (už přesně nevím), se vzadu v druhé řadě schovává několik zapomenutých ročníků 1998... To samozřejmě vítám a za chvíli již ta láhev s nejméně poškozenou etiketou trůní na všech těch rajčatech, salátech, pečivu a jogurtech v našem vozíku.

O jednom kyperském víně - Mediterranean Cabernet Sauvignon 2004 - jsem již psal, dnes je to tedy po roce a půl další naše druhé setkání s vínem ostrova, kde se vinařství snad doopravdy zrodilo. To, co většina z nás o Kypru ví je, že se zde zachovaly původní odrůdy, které jinde v Evropě začátkem 20. století zcela zdecimoval révokaz. Těmto původním, tisíce let starým odrůdám se říká pravokořenné. Nesetkal jsem se zatím s polopatistickým vysvětlením tohoto pojmu - vždy se to jen suše konstatuje asi s tím, že tomu přeci každý rozumí. Já tomuto slovu tedy rozumím tak, že nejde o nějaké pravotočivé, doprava se kroutící kořeny, ale o ty původní, pravé kořeny, tedy podnože, na nichž celá staletí réva rostla. Ostatní evropské (i naše) odrůdy nerostou na svých původních podnožích, ale jsou roubovány na podnože (mající kořeny) révokazu odolávající. Pokud bych se je tedy snažil pojmenovat nějak ekvivalentně ve smyslu pojmenování "pravokořenné kyperské odrůdy", pak by ty naše středoevropské nebyly "levokořenné", ale spíš "novokořenné", nebo "jinokořenné". Tak a teď vy, kteří tomu rozumíte, můžete v chatu tuto amatérskou teorii rozcupovat a mě coby jejího autora pěkně pohanět... :-)

O vinařství na Kypru si nejspíš počtěte v naší Encyklopedii jako domácí úkol před spaním. Já se zaměřím na dnešní "shakespearovské" víno, mající jméno Othello. Ano, vyhrabal jsem si ročník 1998, jde tedy o 8,5 roku staré víno :-) Podívám-li se zkoumavým okem na etiketu, jde o klasickou řeckou školu, těžící ze své tisícileté historie. Dovozce by mohl obětovat doplňkovou etiketu většího formátu a uvést nám o víně něco bližšího, ale budiž, dal jsem nějaké údaje dohromady i díky jeho webu. Celkově ovšem je můj dojem spíš vlažný, proto jen průměrná známka za etiketu a design.

Zcela jiný dojem ovšem získávám po nalití vína do skleničky - jeho barva je krásně kouřově temná rudá s hnědě-oranžovým základem. Bude to asi ta "holubí krev", je pro oči měkká a teplá. Asi už budu muset nějakou tu něžnou mladou hrdličku, toužebně vrkající v jarním vánku zardousit a to nějakým obzvlášť neurvalým a brutálním způsobem, aby z ní ta krev jenom stříkala a pak v tímto proudem probleskujícím světle provést základní spektrální analýzu, abych měl nějaký etalon pro popis podobných vín. Neboť každé měření - v našem případě popis barvy vína - má smysl jen tehdy, je-li udána vztažná soustava (s jednotkami), v níž měření probíhá. Abych se tedy po tomto jazykově-slohovém extempore vrátil k dnešnímu recenzovanému vínu, jeho barva je velmi pěkná a zajímavá.

Ve vůni nazrálého vína se projevují temnější stopy usedlého ovoce (dovozce uvádí "višně a fíky"), je to krásně typická krétsko-kyperská směs těžkých středomořských vůní... Je kořenitá, jsou v ní i stopy čokolády, víno bude taninově suché. Osobně mě hloubka vůně a komplexnost v chuti u takových vín dostala už před zhruba deseti lety a drží mě dodnes - vína této oblasti jsou rozeznatelně jiná, než např. vína italská, nebo španělská - podbízivá jihoevropská ovocitost zde nemá místo.
Konečně po nezbytném vydýchávání vína (radím mu: "Dělej...!") jej i ochutnávám. Ta chuť je také typická pro východo-Středomořské ostrovy. Je to těžké, mohutné a komplexní víno, kterému zrání jen dodalo na eleganci. Víno je hodně suché, taniny mu dominují (dovozce uvádí dubové zrání), je i lehce kořenité, hutné a plné na jazyku. Delší dozvuk, suché vyzrálé ovoce a k prasknutí napnuté modré hrozny starých pravokořenných odrůd, zrajících na ostrově s 320 slunečnými dny v roce... :-)
Víno mi subjektivně opravdu chutná, jde spíš o to, jaké povaze vín dává přednost každý jeden z nás. Chcete-li ochutnat cenově přijatelné víno, typické pro Kypr, Rhodos, Krétu a další východořecké ostrovy, tenhle Othello je dobrým tipem - i když letos na dovolené si osobně najdete asi zajímavější, chutnější a i plnější vína. No, bude to jistě dáno i atmosférou místa, podnebím, jídlem, dovolenkovou náladou a partnerem/-rkou :-) Takže po řecku: "Jamas"... :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Othello
Odrůda: Mavro x Opthalmo x Carignan Noir
Ročník: 1998
Jakost: odrůdové jakostní - pravokořenné odrůdy
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Alkohol: 12 % obj.
Teplota podávání vína: cca 18 °C
Výrobce: Keo Ltd., Franklin Roosevelt avenue, Lemesos, Kypr
Dovozce: Fixit s.r.o., Na Florenci 19, Praha - www.kolebkavina.cz
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 199,- Kč - Interspar, začátek března 2007

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 8 9 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2973x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.09.2009 12:11:41