O Víně

08.03.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.03.2007 00:00

Ego No. 57 (Rulandské šedé x Rulandské bílé x Chardonnay) 2005 odrůdové jakostní - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Čím mám dnes začít? Asi nejlepší bude, když se odvolám na poslední recenzi Ego No. 81 (Ryzlink rýnský) 2005 výběr z hroznů, ve které jsem mimo jiné vyjmenoval novou kolekci Ego-vin. V článku jsem si posteskl, že nechápu logiku číslování. Spojil jsem se proto telefonicky s Václavem Šmachem (sommeliér vinařství), který mi ochotně vysvětlil řadu otázek. Číslování kolekce Ego-vin vychází z ročníků narození bývalých nebo současných zaměstnanců firmy. Má vyjadřovat "lidské ego", takže výše zmíněný polosladký Ryzlink rýnský Ego No. 81 je ročník narození asistentky ředitele :-) Dnešní kupáž, označená Ego No. 57 je ročník narození bývalého obchodního ředitele společnosti. Ředitel vinařství, pan Svoboda, má No. 69 (Ryzlink vlašský 2005 výběr z hroznů). Je to také druhé jméno uvedené na adjustáži, které jsem minule neuměl přečíst. Alespoň tyto nejasnosti se podařilo vysvětlit.

A nyní se můžeme vrátit k druhému vínu s označením Ego No. 57. Jedná se o cuvée Rulandské šedé x Rulandské bílé x Chardonnay. Ze zadní etikety se dozvíte, že hrozny byly sklizeny při cukernatosti 24 °NM. Není to úplně pravda, jak jsem se od Václava Šmacha dozvěděl. Procentuální zastoupení odrůd je výrobním tajemstvím, nicméně mi prozradil, že Rulandské šedé je výběr z bobulí! V kupáži je zastoupeno nejmenší měrou a vínu by mělo dodat především zbytkový cukr a extrakt. U dalších dvou odrůd (Rulandské bílé a Chardonnay) jsem se již nedozvěděl původ ani cukernatost. Největší poměr v kupáži má Chardonnay a poté Rulandské bílé.

Stále si myslím, že se kupáže nemohou těšit velkému zájmu veřejnosti a jsou bohužel stále podceňované. Je to dáno historickými důvody a také legislativou, která až do roku 2004, kdy proběhla poslední novelizace vinařského zákona, výrazně omezovala zatřídit kupáže jako vína s přívlastkem. Tyto „pravidla“ se však změnila ve prospěch cuvée. Legislativa pro vína s přívlastkem definuje: Hrozny na výrobu musí splňovat všechny požadavky na výrobu vína jakostního. Navíc musí hrozny pocházet z jedné vinařské podoblasti a jejich odrůda, původ, cukernatost a hmotnost musí být ověřena Inspekcí. Platí zákaz zvyšování cukernatosti. Víno může být vyrobeno z vinných hroznů, rmutu nebo hroznového moštu nejvýše 3 odrůd. Pokud podíl jednotlivých odrůd je min. 15 %, lze je uvést na etiketě v sestupném pořadí.

Když se proto zpětně dívám na zatřídění dnešního vína (odrůdové jakostní), tak si říkám, že by se asi mělo jednat o známkové jakostní víno, ale to není tak důležité, jako obsah lahve, který je typu Top Bordo objemu  0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem detailně "rozebral" ve výše uvedené recenzi. Ta dnešní je naprosto stejná a nenapadá mne nic jiného než známé: stejné chyby, stejné známky. Liší se jen neuvedením vinařské podoblasti, obce a viniční tratě, což souvisí s odstavcem výše.

Barva je čistá, zlatožlutá se zelenkavými odlesky a jiskrná. Vůně je intenzivní, mnohoslibná a poměrně široká. Obsahuje ovocité tóny, přes medové odstíny až po kořenito-minerální tóny. Asi nejvíce se přibližuje odrůdě Chardonnay. Po nalití do skleničky je zřetelná viskozita.

Chuť je plná, ovocitá s kořenito-minerálními tóny v dozvuku a pikantní kyselinkou. Nesmím zapomenou na nádherné medové tóny, které se v dlouhém závěru projeví spolu s nasládlým ocáskem, který je dán Rulandským šedým (výběr z bobulí). Hrozny měly určitě vysokou cukernatost, víno má také výborný extrakt (25,3 g/l). Po polknutí zůstává v ústech hřejivě dlouhý dozvuk. Jde o zajímavě sestavené cuvée, taková líbivka, která si své milovníky najde. Je to ideální společník pro večerní popíjení, ale může také doprovázet slavnostní večeře. Teplotu podávání doporučuji kolem 10 °C, je více svěží a neúnavné.

Dát do kupáže výběr z bobulí je velmi nezvyklé, ale výsledek stojí za to! Podle mne je to opět velmi dobře technologicky zvládnuté víno, které nemá sebemenší chybu. Senzorické vlastnosti hodnotím lépe než nedávno recenzovaný Ego No. 81 (Ryzlink rýnský) 2005 výběr z hroznů a nebýt pořizovací ceny, získalo by velmi vysokou spotřebitelskou známku.

S MiBiTem jsme si vyměnili několik mailů, které se týkaly této kupáže a který sepsal své postřehy takto:
Vedle moc pěkné adjustáže, rovněž skvělý korek. Barva je světle žluto-zlatavá a víno je krásně čiré. Na sklenici žádné mosty, vůně příjemná a čistá. Nevtíravá, středně intenzivní s lehkým a velmi jemným náznakem medových tónů. Určitě vyzrálá surovina, jak deklaruje etiketa... Chuť výborná, jemná, intenzivní. Harmonie a sladěnost má možná trochu rezervu, ale celkový dojem nadprůměrný. Minerální tóny terroir Mikulovska, charakteristická ramenatost, krásná kyselina, po delším popíjení však trochu nekonkrétní... Dochuť vína je sice opravdu dlooouhá, dokonale sladěná, ale určitě ne. Celkově mi ale víno moc chutná, koupě nelituji... Můj odhad zrání toho cuvée je minimálně 5 let! Možná je škoda ho otevřít teď, víno se učeše ležením. Mé známky za senzoriku: 9-8-8.

Výrobce doporučuje archivaci do tří let, vzhledem k tomu, že vyšší kyselinky by mohly extrakt postupně přebít. Jak mi Václav Šmach prozradil, s touto kupáží chtějí v budoucnu pokračovat. To už se pomalu dostávám k poslední známce za ostatní služby. K mé radosti jsem dostal odpověď z vinařství (už jsem ani nedoufal, po několik mailech...), což zlepšilo pohled na schopnost podat informace. Možná také konečně dojde i na slíbený rozhovor se sommelierem vinařství, o kterém vás budu samozřejmě informovat. Poměr cena / kvalita je na tom hůře. Nemyslím si, že by tato kupáž měla stát tolik, kolik v Tescu stojí a je podle mne předražená. To je hlavní důvod, proč dávám za ostatní služby pouze 7 bodů. Ve velkých prodejnách Hypernovy se prodává Ryzlink rýnský 2005 výběr z hroznů, Ryzlink vlašský 2005 výběr z hroznů a Chardonnay 2005 pozdní sběr za 149,90 Kč. Nechápu cenový rozdíl mezi těmito obchodními řetězci.

Na závěr si ještě neodpustím malé povzdechnutí. Dnešní cuvée je totiž podle mne směr, kudy by se mohla ubírat nová skupina vín označená jako VOC (rozuměj Víno originální certifikace). V květnu 2007 to už budou 3 roky, kdy je tato nová jakost zavedena po vstupu naší země do EU. Velmi zjednodušeně řečeno, jde o jakési přiblížení k systému apelací a denominací, které se používá ve Francii, Itálii, Španělsku a Portugalsku. Naše vinařská legislativa vychází z "germánského" systému, který je založený na cukernatosti hroznů. Zavedení "románského" způsobu označování vín je adekvátní francouzskému označení AOC a nebo v Rakousku nedávno zavedenému DAC, přičemž jeho parametry určuje sdružení producentů a současně ručí za jeho jakost. A jak tento nový systém zatřiďování vín u nás funguje? Víno originální certifikace (VOC) musí odpovídat minimálně požadavkům na jakostní víno, ale nepodléhá státnímu zatříďování, jako jiná jakostní vína. Naopak, zatříďování těchto vín provádí sdružení vinařů, kterým musí být vinař, který toto víno vyrábí, členem. Právo udělovat označení VOC uděluje příslušnému sdružení vinařů Ministerstvo zemědělství za přísných podmínek. Vína originální certifikace se vyrábí pouze z několika odrůd typických pro danou oblast. Tato vína by měla mít v dané oblasti VOC podobný charakter a měla by být typická pro danou oblast a odrůdu. Z neoficiálních informací vím, že se pro každou moravskou vinařskou podoblast podařilo definovat odrůdy, která jsou pro VOC vína povolená. A to je možná jeden z důvodů, proč se zatím v jakosti VOC u nás žádné víno nedostalo na trh. Těch důvodů bude určitě více, je ale pravděpodobné, že se dříve nebo později s VOC vínem konkrétní podoblasti setkáme.

Příště se můžete těšit na mé postřehy z Ryzlinku vlašského 2005 pozdní sběr z kolekce Seneca stejného vinařství, který byl nedávno zařazený do Salonu vín ČR 2006/2007.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Ego No. 57
Odrůda: Rulandské šedé x Rulandské bílé x Chardonnay
Ročník: 2005
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: neuvedeno
Vinařská obec: neuvedeno
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec, Zámecká 1508, 696 81 Bzenec
Číslo šarže: 1100
Evidenční číslo jakosti: 82B1-06/24
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo lahve: 9413
Cukernatost hroznů: 24 °NM
Obsah zbytkového cukru: 5,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,3 g/l
Doporučená archivace: 2010
Teplota podávání: 9 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 229,- Kč (Tesco v únoru 2007)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2897x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.09.2009 12:20:16