O Víně

13.02.2007 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.02.2007 00:00

Pálava 1997 pozdní sběr - Patria Kobylí a.s.

Už když jsem tuto láhev v Kobylí kupoval, znal jsem MiBiTovu recenzi a věděl jsem, že to nebude jen tak nějaké pití jednoduchého a nekomplikovaného vína, které si zapíši do svých poznámek a zapomenu. Nebo že o něm napíši pár řádek jednodušší recenze, či jen „plácnu“ několik suchých slov o hodnocení do chatu k recenzi. Kdepak. Jedná se o výjimečné víno, které si zasluhuje samostatnou, obsáhlejší recenzi jiného pozorovatele, jež zjistí, kterým směrem víno po čase nakročilo. Zda je v láhvi stále ještě stabilní a drží se, nebo v uzavřeném skle jen „nehnutě dutá“ a bylo předurčeno k rychlé záhubě při delším ležení a mělo být co možná nejdříve vypito hned po naláhvování tak, jak to většinou u archivních zralých vín bývá. A právě tomuto tématu se dnes v recenzi budeme věnovat, neboť je třeba vědět, zda již není risk láhev, která je stále ještě ve volném prodeji, vůbec kupovat a kochat se jejím obsahem.

Základem bylo posbírat co možná nejvíce informací a technologických dat o této Pálavě. A na koho povolanějšího se obrátit, než právě na IT managera Patrie Tomáše Čačíka, který vždy pohotově zareaguje a sdělí veškeré potřebné údaje v krátkém čase a navíc přidá i pár vlastních postřehů o víně. Tak tento přístup hodnotím jako opravdu vstřícný krok k zákazníkovi, který se nespokojí jen s načnutím láhve, prvním ochutnáním a dopitím poslední kapky a dá vínu vale a sbohem. Takový člověk touží vědět i něco o věcech okolo, stěžejní témata - „co, kdy, kde a hlavně jak“. Tak tedy, tady jsou ty o dnešním vínu.

Analytické hodnoty naleznete dole pod článkem, zmíním zde jen cukernatost moštu 22 °NM, která odpovídá pozdnímu sběru. Réví Pálavy v trati Lumperky bylo vysázeno v roce 1975, nyní je již vinice vyklučena podle názoru Tomáše Čačíka nejméně 2 roky, způsob vedený révy byl rýnsko-hesenský, půdní složení písčito-hlinité, %CaCO3 9,9, pH 7,6, struktura středně štěrkovitá, hloubka ornice 30 cm, částečně terasováno.
Tomáš ještě uvádí, že víno určitě nebylo vyrobeno pomocí řízeného kvašení, tato technologie byla uvedena do chodu někdy kolem roku 2002. Rád bych zde uvedl i několik poznatků, které mi byly z Patrie po dotazu doručeny:

„Výjimečná vůně, barva i svěžest byl společný znak pro všechna tři aromatická vína z ročníku 1997 (Muškát moravský i Tramín červený). Pálava byla přechutnána někdy před vánocemi a za zenitem určitě nebyla. Je to jistě dáno podmínkami, ve kterých je tady skladována. Věc druhá, že se toto víno prodává jako láhvově zralé a nedoporučuje se už další delší archivace v domácích archivech třeba 3 nebo 5 let. Je to nasnadě. To víno bylo velkou část života v tanku a poslední dva roky v láhvi, žije si už svůj vlastní život, který je dlouho velmi stereotypní a podle toho by se s tím vínem mělo taky zacházet (stálá teplota, temno). Vína byla od začátku vyráběna s ohledem na to, že budou ležet déle, než je obvyklé a věřte mi, že jako mladá by Vás příliš nenadchla.1997 byl velmi vydařený ročník, o poloze vinice už jsme již hovořili i o tom, že je již vyklučena a nová už začíná rodit na protějším svahu na Dvořankách. “

Z těchto zajímavých postřehů si již můžete nastínit vlastní obrázek a názor na toto víno. Já se pustím již do vlastního hodnocení vína, na které se určitě již netrpělivě těšíte :-).

Adjustáž a vzhled láhve hodnotím velmi kladně. Láhev top bordeaux hnědé sklo opravdu vínům svědčí a dává jim jakýsi šmrnc a noblesnost. Papírová viněta je velmi povedená, motiv vinařských sklípků je líbivý, font písma je povedený a dobře čitelný, „kroucený reliéf“ dodává písmu na atraktivnosti, barevně vše hezky sladěno. Marně budeme hledat analytické hodnoty vína, ale ty dostaneme obratem po dotázání v Patrii, nebo na firemních internetových stránkách. Láhev je uzavřena opravdu výstavním, celistvým korkem s firemním potiskem výrobce, který není ani trochu nasáklý vínem.

Nalévám netrpělivě první skleničku a provádím senzorické hodnocení. Barva je krystalicky čistá bez nejmenších částček, opravdu vysokého odstínu slámové barvy, umocněná vysokou viskozitou, slibující mohutnost a plnost vína (plakát Barvy vína - odstín přibližně Jaune Papillon). Vše dává tušit nevšední zážitek. Již v této chvíli, bez jakéhokoliv přivonění se ze sklenice line příjemný buket.

Vůně je bohatá, aromatická a ohromující, krásně ovocná a svěží, s tóny čerstvého grapefruitového ovoce a strouhaného muškátu, uzavřená léty se vyvíjející příjemnou stařinkou a příjemným květnatě-medovým aroma. Láká mě to stále přistrkovat sklenici k nosu a nasávat líbezné tóny, které nikde nekončí. Tohle je slast, která končí poslední kapkou vína a vždy lituji, že vůně nezůstane navždy ve vzduchu místnosti :-).

Na chuť této Pálavy je třeba se náležitě připravit. V případě spěchu se vám škaredě odmění za vaší pilnost a nedočkavost říznou peprností a minerálností, která vás může nemile překvapit a vy můžete víno rychle a neprávem odepsat! Není to však chyba vína, ale jen a jen vaše. Vězte, že je třeba přichystat náležité podmínky pro ochutnávání. Po otevření je třeba nechat víno pořádně vydýchat minimálně půl hodiny, nejlépe hodinu. Mě třeba nejvíce chutnalo až na druhý den. Dále je důležitá optimální teplota 11 až 14 °C, kterou je třeba pravidelně kontrolovat. Při nízké teplotě je víno dosti uzavřené a nenabídne svůj úplný potenciál, při vysoké zase upadá ve vůni i chuti a vystupuje stařinka, která přebíjí vše. Za optimálních podmínek se vám víno v celém svém spektru chuti otevře a teprve ukáže, co v něm je. Nabídne příjemné silně aromatické a muškátové aroma s jemnou kyselinkou, příjemným zbytkovým cukrem a grepovou ovocností s velmi, velmi dlouhou peprnou, dřevitou, medovou a kořenitou dochutí, která vše příjemně uzavírá, a kterou budete cítit ještě delší čas po polknutí. Vše je moc hezky vyrovnané a sladěné, přesto si neodpustím jednu výtku, abych jen nechválil. Té kyselinky mohlo být dnes přece jen o stupínek výše. Záměrně píši dnes, neboť ta kyselinka tam určitě byla a troufám si říci, že i vysoká, ale dnes ji tam prostě nenacházím v takovém měřítku, aby víno bylo takřka dokonalé. V žádném případě se nejedná o žádnou chuťovou vadu vína, je to prostě dáno stářím a ležením a je nad slunce jasné, že tato Pálava se již bude posouvat jen směrem dolů, nikoli výše.

Z gastronomického hlediska bych víno doporučil k deklarovaným kořeněným úpravám drůbežích pokrmů a rybího masa a k méně sladkým dezertům, nebo třeba k měkkým sýrům s bílou, či modrou plísní. Nejlépe je však vychutnávat si ho jen tak pro radost s přáteli. Cenově je víno také atraktivní a nijak nevybočuje z normálu cenových relací. Web Patrie je přehledný, aktuální a informativní.

Dnešní recenze nebyla jen tak ledajaká a také nebyla nijak krátká. Seznámil jsem vás se všemi úskalími a zejména radostmi, které toto složité víno nabízí. I přes to, že víno již přes můj dojem velmi pomalu skomírá, vřele doporučuji několik láhví zakoupit. Jedná se o poctivé víno, které ušlo nelehkou vývojovou cestu a byla by škoda tuto cestu jen minout a neochutnat. Stále nabízí to nejlepší z odrůdovosti, vyzrálosti a chuti Pálavy jako takové, což potvrzují i získaná ocenění, byť nejsou na láhvi uvedena a ne vždy zaručují dobrou kvalitu vína. To by byla setsakramentská škoda, aby se s ní člověk neseznámil! Věřím, že jakost vína ještě nějaký ten měsíc vydrží. Milovníci silných, vyzrálých, aromatických vín budou jásat a snad tuto láhev umístí na svůj pomyslný piedestal nezapomenutelných vín. Těm ostatním bude snad připadat příliš zestárlé, mohutné, silné a alkoholické. Já sebe zařadím do první skupiny, ale váš osobní názor nechám již jen na vás...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Pálava
Ročník: 1997
Jakost: pozdní sběr (archivní)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suchél
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Kobylí
Viniční trať: Lumperky
Výrobce: Patria Kobylí, a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,8 g/l
Obsah kyselin: 6,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,4 g/l
Rok lahvování: 2005
Evidenční číslo jakosti: 6V/98-3140/4
Číslo vzorku: 4
Výrobní šarže: 13/02
Získaná ocenění: Zlatá medaile - Víno a destiláty 2006, Bronzová medaile - Valtické vinné trhy 2004
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Teplota podávání: 11 - 12 ºC
Cena: 200,- Kč (podniková vinotéka Patria Kobylí, a.s.)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 9 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2310x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.09.2009 09:36:06