O Víně

12.02.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.02.2007 00:00

Merlot 2005 - Viña Tarapacá ex Zavala, Maipo Valley, Chile

Bylo by bláhové a hloupé přehlížet novou kolekci chilských vín Viña Tarapacá, která v průběhu loňského roku obsadila slušný prostor v regálech hypermarketů. Setkat se můžeme s víny od základní řady Varietal, až po Reservy a Gran Reservy. Díky vkusné adjustáži, lze dobře identifikovat nejenom vinařství, ale i jednotlivé řady. V minulosti jsme psali pouze o vínech v kategorii Gran Reserva, jednalo se o čtyři vína, odkazy najdete dole pod recenzí. Dnes zahájím nepravidelný seriál, ve kterém se pokusím zmapovat aktuální nabídku. Vše zahájím lahví označenou stroze Viña Tarapacá, kterou výrobce řadí do nejnižší kvalitativní třídy Varietal. Ze stránek českého dovozce přebírám, že Varietal jsou odrůdová vína vyrobená metodou řízeného kvašení, u bílých moštů probíhala fermentace v nerezových tancích při teplotě 12-14 ºC, u červených rmutů byly nakvášeny v nerezových nádobách při 20-24 ºC. Vína nebyla uložena v dřevěných sudech.

Dnes se zaměřím na Merlot ročníku 2005, který pochází z vinařské oblasti Valle Central, podoblast Maipo Valley, jako ostatně všechna jejich vína. Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem výrobce. Adjustáž dle mého soudu odpovídá nejnižší řadě a je nepřehlédnutelná. Používá originální tvar etikety s vyobrazením vinařství. Základní informace na zadní etiketě jsou od českého dovozce, což v této třídě vín patří lepšímu průměru.

Barva je intenzivní, višňově červená s fialovými odlesky a těžko průhledná. V nástupu je Vůně těžká a kořenitá. Jsou v ní další složky, které mi ale dělají potíže s identifikací. Velmi dobrou pomůckou jsou pro mne informace přímo z vinařství. Po delším prozkoumání musím potvrdit, že jsou zde skutečně odstíny kávy, čokolády, směs anýzu a vyzrálých švestek. Ještě jednou musím připomenout, že kořenitý projev je výrazný a těžký, jaký jsem už dlouho neměl.

Ve středně dlouhé chuti opět hrají prim tóny koření, které doprovází švestkové odstíny. Dochuť by byla mnohem delší, ale třísla jsou tvrdší a výraznější a nabourávají tak doznívání. To se ale po pár měsících zrání v lahvi může změnit k lepšímu. Přesto víno působí hutným a plným dojmem, což je dáno především jeho kořenitostí. Kdo nemá rád výrazně kořenitá vína, ať tento Merlot raději ani nezkouší, protože bude zklamán, protože je na vás připraven útok kořenitých a aromatických složek. Víno má vyšší obsah alkoholu (13,5 % obj.) a po chvíli ho cítíte. Archivace, jak jsem již vzpomenul, je možná, i když víno můžete otevřít již nyní. Dovozce hovoří o 3 až 4 létech archivace, což znamená do roku 2010, pokud uvážíme, že víno bylo lahvováno v roce 2006. Délka i kvalita korku archivaci v pohodě zvládne. A opět nezbytné doporučení, před podáváním nechejte láhev alespoň 60 minut rozdýchat nebo dekantovat.

Výrobce Merlot doporučuje k pokrmům ze zvěřiny, s čím lze souhlasit. K popíjení jen tak se příliš nehodí, je to těžké víno, které je lepší konzumovat v kombinaci s jídlem. U známky za ostatní služby jsem dlouho váhal. Webové stránky vinařství jsou po grafické stránce hezké, ale aktuálnost je mizerná. Konkrétně řada Varietal popisuje ročník 2003... Stránky českého dovozce jsou na tom o něco lépe. I poměr kvalita / cena je těžké rozhodnout a dlouho přemítám. V ceně do 200,- Kč se dají koupit stejně zajímavá červená vína z Nového světa a nemohu se zbavit dojmu, že řada Varietal je v hypermarketech předražená. Přepočtu-li cenu Merlotu, vyjde mi 6 - 7 €. Pochybuji, že se toto víno za takovou cenu prodává na trhu EU. Navíc, rozdíly v cenách stejného vína i ročníku jsou v našich hypermarketech znatelné a svědčí to o velkém prostoru pro pohyb ceny nahoru i dolů. Několikrát jsem se již setkal s rozpětím 120,- Kč až 209,- Kč stejné láhve. Cena je proto s aktuálností webu hlavní důvod, proč jsem za ostatní služby dal jen čtyři body.

Budeme rozhodně pokračovat s recenzemi na další vína. Zakoupil jsem například z řady Varietal Syrah, Cabernet Sauvignon a Carménère, z řady Reserva pak Carménère a Cabernet Sauvignon. Upozorňuji, že v síti hypermarketů najdete různé ročníky uvedených odrůd i jakostí. Takže můj závěrečný verdikt zní, opomíjet tuto nejnižší řadu Varietal by nebylo moudré, je to typický představitel chilského Merlotu, kdy kořenitost převyšuje ostatními složky. Pokud se vám poštěstí ho koupit v nějaké akci za nižší cenu, nebudete možná litovat.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Merlot
Ročník: 2005
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Valle Central
Vinařská podoblast: Maipo Valley
Výrobce: Viña Tarapacá ex Zavala S.A., Isla de Maipo, Maipo Valley, Chile
Číslo šarže: L 2556
Alkohol: 13,5 % obj.
Doporučená archivace: 3 - 4 roky
Teplota podávání: 15 - 20 ºC
Dovozce: Vinicola s.r.o., Lanžhotská 27, Břeclav
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 189,- Kč (Tesco v říjnu 2006)

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 7 4

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5228x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.09.2009 10:20:22