O Víně

20.12.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.12.2006 00:00

Sirius Rouge 2001 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Maison Sichel, Francie

Sirius Rouge je základní „AOC“ z Bordeaux bez jakékoliv další klasifikace, tedy žádné Cru Classée či Cru Bourgeois. Pochází z produkce velkého negociánta a rodinného podniku Maison Sichel, o kterém na tomto portále bude řeč první týden příštího roku v souvislosti s degustací vín Ch. Palmer a Ch. d’Angludet. Sichelové toto víno připravuji jako „ukázku toho, jak dobré může základní Bordeaux být“ a dost se jim to daří. Sirius pravidelně dostává všemožné medaile, umisťuje se v TOP tabulkách vín pod 10 € a je i jedním z pěti doporučených AOC Bordeaux tuším v průvodci Hugh Johnsona. Bohužel u nás jeho cena 460,- Kč již vůbec „základní“ není (odkazuji na starší článek Bordeaux ze supermarketu - má smysl je kupovat?) a na původních třeba 8 € a v Británii pod 6 liber, tedy 240 až 280,- Kč, můžeme smutně zapomenout.

Sichelové nejsou skoupí na informace a proto je k tomuto vínu kompletní soubor detailů. Směs 55 % Merlot, 40 % Cabernet Sauvignon, 5 % Cabernet Franc z oblasti Saint Macaire z vinice o průměrném stáří 25 let na jílovito-vápencové půdě na břehu řeky Garonny byla vinifikována dvojím způsobem. Jedna z částí, ta větší, „tradičně“ - po kompletním odzrnění hrozny fermentují v nerezu při teplotě 27 až 32 °C a poleží si na slupkách 15 - 21 dní. Zbylá část projde karbonickou maceraci (kvašení pod tlakem oxidu uhličitého, právě takto se připravuje Beaujolais Nouveau), jež má za následek výrazně ovocnější charakter. Následně se obě částí smísí a zrají ve francouzských barikových sudech po dobu 12 měsíců. K Siriovi je k dispozici i chemická analýza, podle které obsahuje 12,2 % alkoholu, 1,8 g/l zbytkového cukru, 3,31g/l kyselin a 26,8 g/l bezcukerného extraktu. Ročníku 2001 bylo vyprodukováno půl milionu lahví. Pro další detaily vás odkáži na přiložený PDF soubor a především na webové stránky www.sichel.fr.

Adjustáž je solidní a pro tento typ vína mi vyhovuje. Nepůsobí nějak zvlášť „noblesně“, ale určitě neurazí ani jako dárek. Klasická zelená bordó láhev se pyšní hned třemi vinětami, ostatně obrázek k článku napoví nejvíce. Viněty obsahují krom povinných údajů i dodatečné informace ve francouzštině a angličtině, cílení na vývoz je zřejmé. Pod kovovou záklopkou se skrývá lepený korek délky 45 mm s pevnou dvojploškou. Vzhledem k doporučené konzumaci do 4 let od lahvování (v roce 2003) je korek dostatečný. Navíc po přivonění exploduje nádhernou čerstvou smůlou a veškeré rozpaky rychle mizí.

Barva je dle očekávání vysoká, temně rubínová s již znatelně nazrálým okrajem. Povedená, nic zásadního, ale chybu v ní nenalézám.

Vůně je zajímavější, než jsem čekal. Výrazná směs sudu a ovoce je doplněna tóny vzácného dřeva a těžších květinových vůní. Objevuje se kořenitost v kombinaci s hořkou čokoládou a trochu tabáku. V určité fázi oxidace a zvýšené teploty kořenící přípravek jako worchester, v prázdné sklence mírně živočišné tóny. Po nadýchání při stále plné sklence ale víno evokuje velmi silně především nařezanou modelářskou balzu. Jednotlivé vůně vystupují ve vrstvách spíše samostatně a postupně, než že by se to celé mísilo v nějaký složitý komplex. Každopádně velmi hezké!

Chuť již tak povedená není a více koresponduje s očekáváním. Je spíše středně plná, standardně ovocná, v závěru lehce trpčí a s trochu méně příjemným „kovovějším“ tónem ve střední dochuti. Chuť zrání v sudu se projevuje docela silně, byť třísloviny jsou již velmi ohlazené. Celé je to dost jednoduché, ale až na onu mírnou natrpklost v závěru vlastně docela vyvážené a především se i díky nižšímu alkoholu pije úplně samo. Jako doprovod masa funguje ideálně.

Toto víno v chuti splnilo očekávání této kategorie Bordeaux a ve vůni velmi překvapilo, když se projevilo spíše jako mnohem dražší kolegové. Bydlet v Londýně a kupovat toto víno v obchodě za 6 £ (tedy cenu dvou piv v hospodě), musel bych hodnotit opravdu velmi vysoko. Jsme ale v ČR a zde stojí 460,- Kč a za tyto peníze lze koupit i lepší kousky. Utracených peněz nelituji a závidím „běžným konzumentům“ ze zemí, kde je Sirius dostupný (cenově i šíří distribuce) tak, jak je u něj výrobcem zamýšleno.

P.S. Víno jsem otevřel den před degustací Ch. Palmer, abych se „naladil“ na produkci Sichelů. A předem musím prozradit, že na této degustaci byl použit na zavínění Sirius ročníku 2002 a ten je možná o něco méně zajímavý ve vůni, ale znatelně lepší v chuti a obě složky spolu výrazně lépe ladí. Stojí úplně stejně a je myslím lepší volbou než 2001.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Sirius Rouge
Odrůda: Merlot (55 %), Cabernet Sauvignon (40 %), Cabernet Franc (5 %)
Ročník: 2001
Jakost: Appellation Bordeaux Controlée (AOC)
Vinařská oblast: Bordeaux
Výrobce: Maison Sichel, 19, quai de Bacalan BP 12, 33028 Bordeaux - France
Alkohol: 12,0 % obj.
Doporučená konzumace: do roku 2007
Zralost: Již nyní
Teplota podávání: 18 °C
Způsob odlepení etikety: horkou vodou nalít dovnitř lahve a za sucha žiletkou sundat vinětu
Cena: 460,- Kč (AdVivum - Riedel Showroom)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 8 7 8

 
   Název   Velikost 
  analyse_sirius_r_2001.pdf   326.1 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2675x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.09.2009 19:10:52