O Víně

05.12.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.12.2006 00:00

Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr - Vinařství Šebesta Martin, Březí

Nepletu-li se, pak jsme o vínech Martina Šebesty z Březí psali zatím jen 1x. Je to zvláštní, protože u mě doma se za poslední asi půlrok "vyskytlo" několik krabic těchto vín a nepamatuju se, že bych si na některé nějak moc naříkal.
Martin Šebesta (* 1976), absolvent Vinařské školy ve Valticích hospodaří na 8,5 ha vinic, z části zděděných po otci, z části nově vysazených (v roce 2002 a později). Úbočí Dunajovských kopců v mikulovské oblasti, konkrétně asi 5 km jižně od Pálavských vrchů - to je poloha vesničky Březí, kde leží rodinné vinice Liščí vrch a Ořechová hora.

Vinice Liščí vrch má výměru 5,5 ha, je mírně svažitá s humózním profilem - teda to je výraz :-). Odrůdová skladba: RV, RŠ, CH, ZW a výrazný Dornfelder. Vinice je orientována k Rakousku směrem na jih.
Vinice Ořechová hora o výměře 2,2 ha je trať, které si u Šebestů hodně cení. Má svažitost 15 % a vysoký obsah vápníku. Odrůdy: Merlot, RV, SG a RM. Střídají se zde různé typy půd - spodní část tvoří splavenina a humóznější půda, ta pak přechází v půdu jílovitější s příměsí kamení. Na vrcholu se pak objevují menší kamínky a místy téměř čistý písek. Důkazem kvality této polohy je i hojný výskyt cvrčka polního, který podobné záhřevné a slunné polohy rád vyhledává.

Celková produkce Vinařství Šebesta je tvořena ze 70 % víny bílými, ze 30 % víny červenými. Partie obsahují 300 až 5.000 lahví. Nechybí ani klarety, rosé a vysoké přívlastky (ledovky). Rodinné Vinařství Šebesta sklízí v poslední době úspěchy na řadě vinařských soutěžích, je také členem profesní organizace Svaz integrované produkce hroznů a vína.
Internetové stránky vinařství jsou zatím bohužel ve výstavbě, k dispozici jsem tak měl pouze reklamní brožurku - skládačku. Jde ovšem o jednu z nejkvalitnějších propagačních brožur, jakou jsem u našich vinařů viděl. Její decentní matné provedení, celkový layout a použitý papír stojí hodně vysoko nad místními zvyklostmi. Možná bych trochu omezil text (méně je někdy více), ale v podstatě je tento 2x A4 formát na tvrdém papíře velmi dobrým počinem.

Láhev je u většiny Šebestových vín stejná - vyšší hnědá Futura leggera (připomíná typ Top Bordó) se širokým ústím typu Oberband. Použitá etiketa, její barvy a zlatotisk působí bohatě a určitě udělají dojem. Design etikety ale určitě nesleduje současné trendy vinných nálepek, viněta ani nepřináší podstatné informace, které by lehce vzdělaný vínomilec rád přivítal... Osobně bych určitě doporučoval držet se stylu a barev, v němž je vyrobena reklamní brožura vinaře (resp. bych se držel výtvarníka, který ji navrhnul a požádal ho i o návrh etiket). Nejlépe tak na mě působila krémová plastová záklopka - jen ten její lesklý potisk bych taky nahradil matným.
Zátky pan Šebesta používá buď lepené korkové, nebo častěji pak plastové - viz fotografie pod článkem.

Vlastní víno, oceněné např. zlatou medailí na Vinum Juvenale 2005, je uváděno jako polosladké. Obsahuje tedy 12 - 45 g cukru v litru, což je dost velký rozptyl - bohužel etiketa nic přesnějšího neuvádí. Přesto je obsah alkoholu 13,5 % - no, zřejmě slušné hrozny. Kvalitu suroviny pan Šebesta ve své krásné propagační brožurce hodně zdůrazňuje a tuším, že tentokrát mu to s těmi hrozny vyšlo.

Barva vína je křišťálově zlatá a čistá. Světle průzračná zlatá, čirá.

Vůně je docela intenzivní, čistá a plná. Víno je krásná mladá mikulovská "vlašská voňavka". Zbytkový cukr ji zabaluje do mazlavého závoje a dává tušit, proč jsou ryzlinky z tohoto "okresu" tak vyhlášené.

Chuť je na první setkání více než lahodná. Cukr schová všechny možné špičky a víno mě překvapuje svou komplexností a plností. U tak mladého vína bych čekal vyšší kyseliny, ale znovu si uvědomuju, že jde o víno polosladké. Dochuť je (díky cukernaté plnosti) delší a hladká, pocit z kyselin mám jen průměrný. Je to krásné syté a pocitově (i skutečně) sladké víno. Tedy - pokud jej srovnávám s těmi suchými, kterými se celé měsíce napájím...
Při pití podobných přirozeně sladkých vín je ale nutno je udržovat dobře chlazené (průběžně šup s nima do ledničky) a buď k nim něco přikusovat, nebo se s ním určitě rozdělit a vypít tak jen cca 3 dcl. Jinak se může stát, že vyšší cukry a nepřítomnost divočejších kyselin začnou trošku vadit... Nicméně srovnám-li víno s jeho o rok starším bratrem (RV 2004), určitě bych sáhl znovu po tomto ročníku 2005.

Víno mi určitě chutnalo, bylo takovým milým pohlazením a možná že vyšší zbytkový cukr a 13,5 % alkoholu dává předpoklad pro jeho další zrání. Rád bych věděl, jak bude víno chutnat za takových 3 - 5 či 7 let. To bych ale nesměl být takový nenasyta, protože všechny tyto Šebestovy vlašáky jsme už u nás doma vypili a k prodeji jsem ho taky nikde nezahlédl... :-(

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ryzlink vlašský
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zařazení dle obsahu zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Březí
Viniční trať: Ořechová hora
Výrobce: Martin Šebesta, Mládežnická 378, 691 81 Březí
Spojení na výrobce: martinsebesta@seznam.cz - tel. 603 468 385
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: 08/05
Evidenční číslo jakosti: 25H1-06-5b
Způsob odlepení etikety: vařící vodu do láhve, nebo láhev na pár minut do horké trouby
Cena: asi 160,- Kč, ale nejsem si už jistý...

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 8 8 7 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2229x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.11.2009 15:42:36