O Víně

28.11.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.11.2006 00:00

Cono Sur Organic 2003 Cabernet Sauvignon x Carmènere - Viña Cono Sur S.A., Santiago, Chile

O tomto „víně s kolem“ se poslední dobou hodně psalo, v časopise Víno&styl i v příloze Hospodářských novin. Asi bych tomu nevěnoval příliš pozornosti, přeci jen Chile teď nějak nekupuji, ale organické víno bez postřiků a umělých hnojiv, z certifikované biovinice s popásajícími se husami a ovečkami, na kterou jezdí její obdělávači na bicyklech... To nemůže začínajícího biodynamika nechat v klidu! A když mi někdo pak podstrčil leták s podzimní Makro akcí, kde bylo toto víno obklopeno desítkami jiných (včetně Latouru a Yquemu), bylo rozhodnuto.

O samotném Vinařství , ověnčeném každoročně mnoha medailemi a mezinárodními oceněními, už tu dříve psal J., Neználek a Johnny (Cabernet Sauvignon x Merlot 2003 Tocornal, Merlot 2004 Tocornal, Merlot 2005 Tocornal a Cabernet Sauvignon x Merlot 2005 Tocornal). Osobně mne překvapil záběr pěstovaných odrůd jako Gewürztraminer, Viognier, Riesling. A informace pro pinotmany: Vinařství vyčlenilo jednu svoji část v Chimborangu, aby se soustředila na jediný úkol - vyrobit nejlepší chilský Pinot noir. Povzbuzeni rychlým splněním cíle a mezinárodními oceněními mají teď cíl nový: vyrobit jeden z nejlepších světových pinotů. Top label „Ocio“ vzniká z výnosů do 4 tun/ha tradičními burgundskými postupy včetně ručního sběru, šlapání hroznů nohama a nakvášení v otevřených kádích. K nám se zatím, bohužel, nedováží.

Technologie: První biosklizeň na této vinici byla v roce 2000. Pokud to tedy byly nové výsadby, letos by jim mohlo být tak devět let. Zatravněná písčitá půda s trochou jílu dává výnos 6,5 tuny na hektar. Trochu méně eko se mi zdá mechanizovaná sklizeň. Ale to je úlitba příznivé výsledné ceně vína. Hrozny se macerují čtyři dny za chladu 8 °C, poté kvasí sedm dní při poměrně vysoké teplotě 29 °C. Víno pak prochází i malolaktickou fermentací a osmiměsíčním ležením ve středně vypáleném francouzském dubu.

Adjustáž: Hnědá bordó-láhev s delším krkem a po francouzsku propadlým dnem. 45 mm dlouhá korková zátka byla poněkud porézní, z vrchu však efektně zakáplá voskem. Etiket bylo až nadměrné množství, potěšitelná byla ta v češtině, neboť obsahovala poměrně podrobný a hlavně bezchybný překlad anglického popisu vína. Přes hrdlo navíc byla navlečena jakási kostka z papíru, možná to nějakého zákazníka navíc naláká, ne že by to byl vyloženě kýč na první pohled, ale s etiketami a celkovou adjustáží moc neladila. Lahev bez té kostky totiž působí trochu skromně a nenápadně, zřejmě to „chtělo něčím oživit“. Osobně mi přijdou některé jiné řady téhož výrobce, co se adjustáže týče, mnohem vkusnější a designově zdařilejší.

Barva: Nejen neprůhledná, ale i totálně neprůsvitná. Ani přiložení přímo před žárovku nestačilo. Jen u menisku prorazilo pár granátových paprsků.

Vůně: Borůvkový a brusinkový kompot, intenzitou výraznou, to ano, ovšem nikoliv přehnaně nepřirozenou. Udržíte li teplotu pod pokojovou, odvděčí se půvabnou harmonií. Později, vymícháním, rozdýcháním, se objevují i zajímavější tóny humusu a lesní půdy.

Chuť: Vzácně se shoduje s vůní: tedy borůvkový a brusinkový kompot (piju, sakra, vůbec víno?) :- ) Opět závisí, jak jste se rozhodli (ne)chladit. Chladnější je vážnější s přívětivou tříslovinou. Teplejší vypadá sice koncentrovanější, ovocitě divoké, ale pro mne osobně trochu tuctovější.

Na supermarketové víno této cenové hladiny bezchybné víno, ale já už nějak odvykl těmhle hutnějším sortám, i když mi chutnalo, skoro jsem ho nemohl dopít.

Ostatní: Dostupnost zřejmě nemá též chybu - údajně kromě Makra by jím snad měl disponovat i řetězec Tesco. Internetové stránky vinařství jsou designově dokonalé, hudební znělky vybrané někým, kdo má vkus a o většině vín je k nalezení překvapivé množství detailů. Na druhou stranu bych lhal, kdybych tvrdil, že mi jejich ovládání přišlo bezpotížové a intuitivní. I tak jsou nadprůměrně dobré a urazil bych si ruku, kdyby se jí zachtělo srazit za ně bod. Musím ocenit i stránky dovozce - samozřejmě nejsou tak úžasné a podrobné, jako výrobcovy, ovšem i tak na naše poměry velmi dobrý počin. Všechno s nálepkou bio prostě je dražší, podle mě je i cena v pořádku.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cono Sur Organic
Odrůda: kupáž 70 % Cabernetu Sauvignon x 25 % Carmènere
Ročník: 2003
Vinařská oblast: Valle del Rapel
Vinařská oblast: Valle del Colchagua
Viniční trať: Santa Elisa Estate
Výrobce: Viña Cono Sur S.A., Chile
Alkohol: 13,5 % obj.
Kyseliny: 5,6 g/l (pH 3,66)
Cena: 220,- Kč (Makro)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2053x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.12.2009 18:35:52