O Víně

10.11.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.11.2006 00:00

Blason d´Issan 2002 Appellation Margaux Controlée (AOC) - Château d´Issan, Francie

Když jsem na degustaci průřezu Bordeaux mluvil o tom, že „o château Talbot přišel hrabě ze Shrewsbury a místodržitel Akvitánie po bitvě u Castillonu“, vzbudilo to trochu úsměvů a možná rozpaků. Podobné informace na kvalitu vína mají rozhodně malý vliv, ale jsou jednou z těch krásných věcí okolo Bordeaux. Ten závan historie okolo každé lahve, aura výjimečnosti, kterou si vinařství samozřejmě nechávají dobře zaplatit. Není nutné všechny tyhle údaje vědět, aby bylo možné si víno vychutnat. Ale když je znáte, zážitek se přeci jen umocňuje. Protože dobrá vína nepijeme proto, abychom „něco“ pili, ale právě pro ten konkrétní a často něčím výjimečný kousek. Proto i dnes budu otravovat trochou mýtů i historických faktů, než se dostaneme k vinicím, technologii a vlastnímu vínu.

Château d´Issan se společně s Ch. Lagrange, Ch. Giscours, Ch. Kirwan či Ch. La Lagune nachází ve třetí třídě původní klasifikace z roku 1855. Jeho historie se ale táhne mnohem dál, do středověku. Budova Château i mohutné šedé zdi okolo vinic mají mnohem blíže k malému hradu spíše než k typickým roztomilým „zámečkům“. Legenda praví, že vína z pozdějšího Ch. Issan se pila na svatbě Jindřicha II. Plantageneta (pozdějšího krále Anglie a předchůdce Richarda Lví Srdce) s Eleonorou Akvitánskou (jednou z nejbohatších žen té doby a jak bývá v legendách zvykem, prý i nejkrásnějších) a že Jindřich své manželce servíroval snídani právě na zámku tehdy zvaném Ch. Théoban. Château v následujících stoletích prošlo rukama mnohých (Ségur, rodiny Salignac a La Vergne,...), aby jej v 17. století získal Pierre d´Essenhault. Ten původní stavbu z větší části srovnal se zemí a převedl ji do dnešní podoby již se jménem Chateau d´Issan. Roku 1723 můžeme číst v dopise adresovaném sklepmistrovi prince z Walesu: „Ještě nikdy jsem nechutnal tak dobré Château d´Issan jako tento ročník“ (referuje asi k ročníku 1722, dopis je z ledna). Roku 1776 došlo k další obměně majitele a rodina Candale pak Château překřtila na, nečekaně, Château de Candale. Začínají osazovat mnohem větší plochy vinicemi a plně se věnují jeho výrobě a získávají mu velký věhlas. Château de Candale bylo velmi ctěno a v průběhu 19. století si vysloužilo statut 3e Grand Cru Classée. Ale nečekejte nějaké klidné pokračování příběhu. Jako majitel Château se vystřídal Gustave Roy (Château Brane-Cantenac), Grange (po 1. světové válce majitel Château Giscours) aby po sérii špatných ročníků a celkového úpadku přešlo Château roku 1945 pod Emmanuela Cruse (stál částečně i za Château Rauzan-Ségla). Ten se postaral o rekonstrukce sklepů, nové vysázení vinic a obnovu budovy do její původní slávy, včetně dobového nábytku. Rodina Crusových stojí za vinařstvím dodnes. A odkud pochází ono vznosné motto Regum Mensis Arisque Deorum - „Na stoly králům, na oltář bohům“? Z 19. století, kdy si vína velmi oblíbil František Josef a celý Rakouský dvůr. Ale už vás dál nebudu trápit a přikročíme k trochu aktuálnějším informacím...

Z celkové plochy pozemků je 52 ha osázeno vinicemi. 30 ha se nachází v původní klasifikované oblasti Margaux a pochází z nich první víno Château d´Issan i druhé Blason d´Issan. Dalších 11 ha najdete v apelaci Haut-Médoc a víno pak jako Château de Candale. Zbylých 11 ha klasifikovaných jako Bordeaux Supérieur produkuje hrozny pro Moulin d´Issan. Keře v Margaux rostou převážně na štěrku a odrůdové složení je 70 % Cabernet Sauvignon, 30 % Merlot při průměrném stáří výsadby okolo 35 let a hustotě 8500 keřů na hektar. Typický výnos se pohybuje okolo 45 hl/ha. Sběr hroznů je ruční, byť u ročníků z počátku 80. let minulého století se můžete setkat s chvilkovým „zatemněním mysli“ a použitím mechanizace. Víno si poleží na slupkách okolo 21 dnů, fermentace probíhá v nerezových tancích za kontrolované teploty. Následně víno prochází barikem po dobu 16 až 18 měsíců, sudy jsou nové ze zhruba 50 % (první víno, pro Blason jde jen o 35 % a u vín mimo AOC Margaux pak o 30 %). Prvního vína se produkuje asi 120.000 lahví, druhého 65.000 lahví. Château de Candale a Moulin d´Issan je ročně produkováno 70.000 lahví. Rozdíl mezi prvním a druhým vínem je tradičně především ve stáří výsadeb, ze kterých pocházejí hrozny. Jako každé lepší Château mají u Issanů vlastní web, najdete jej na adrese www.chateau-issan.com.

Ambaláž trochu připomene Alter Ego de Ch. Palmer. Klasická zelená bordó láhev se zlatou, černě potištěnou, vinětou s obrázkem brány k pozemkům Château (na prvním víně je zámek jako takový) s nápisem Regum Mensis Arisque Deorum působí dostatečně vznešeně. Záklopka je zlatá, kovová. Korek plný, 50 mm dlouhý s potiskem. Po přivonění zaujme výraznou živočišností.

Barva vína je krásně vysoká a čistá, výrazně do fialové s blednoucím gradientem u okraje. Na sklence víno zanechává dlouhé efektní mosty. V lahvi je nečekaně hodně vysráženého depotu, víno je vhodné (nejen kvůli tomu) dekantovat.

Vůně je výrazná, čistá a příjemná. Silně se projeví barik a následně ovocné tóny, především rybízu, borůvek a višní. Nalézám hezké živočišné tóny, trochu té stáje. Časem se objevuje přismahlá kůže (kožený pásek). Celek působí nasládlým dojmem. Je nutné hlídat teplotu, jak se dostanete nad 20 - 22 °C, začnou se v závěru objevovat nepříjemné alkoholo-acetonové tóny. Okolo 16 - 18 °C je vše v pořádku.

Chuť je středně plná, taková šťavnatá a ovocně líbivá. Nečekejte velkou ránu, víno se v ústech spíše příjemně rozlije, než že by je nějak explozivně zaplnilo. Pak přijdou na řadu třísloviny. Ty jsou trochu drsnější a potřebují uležet, obzvláště v docela dlouhé dochuti poněkud drhnou. Víno má ale jinak všechny složky v pěkné harmonii, je čisté, dobře udělané a takové... líbivé.

Přiznám se, že od Château d´Issan (tedy podle toho, co jsem mohl chutnat) a především jejich druhého vína nečekám nic jiného, než právě onu šťavnatou líbivost. Pokud v této cenové kategorii u 3e Grand Cru Classé (tedy druhého vína takto klasifikovaného Château) chcete výraznější eleganci, zajímavost a třeba i noblesu, dá se samozřejmě něco najít, ale u jiných producentů. Issan jde trochu jinou cestou, ne nutně špatnou. Mnoho milovníků vína na něj nedá dopustit a chápu proč. Není to nějak náročné pití, přitom je skvěle připravené a není v něm nic, co by mohlo nějak iritovat, znepříjemňovat zážitek. Jenže v něm nenalézám ani nic navíc. Je to pěkné víno k dobrému jídlu v příjemné společnosti, které nestrhne pozornost na sebe, ale krásně doplní hezky strávený čas. A i taková jsou potřeba.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Blason d´Issan
Odrůdy: Cabernet Sauvignon x Merlot
Ročník: 2002
Jakost: Appellation Margaux Controlée (AOC)
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská podoblast: Margaux
Výrobce: Château Issan, 33400 Cantenac - France
Alkohol: 12,50 % obj.
Doporučená archivace: do roku 2012
Zralost: Již nyní
Teplota podávání: 18 °C, dekantovat
Cena: 585,- Kč (topvino.cz)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2469x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 13:22:04