O Víně

01.11.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.11.2006 00:00

Riesling 2003 pozdní sběr - Vinařství Reisten s.r.o. Valtice

Zahajuji tímto sérii asi osmi recenzí Ryzlinků rýnských z roku 2003, které jsem kdysi nadšeně sbíral, ale o jejichž dalším osudu v archivu nejsem skálopevně přesvědčen. Takže je nejpozději do Silvestra 2006 odešlu postupně do věčných lovišť. Za oběť hned v druhém sledu padly i experimentální ryzlinky pana architekta Nepraše, které mi uhranuly už tím, že se jejich tvůrce vědomě a deklarovaně pokusil zúročit své cenné zkušenosti s charakterem a technologií ryzlinků z oblastí, kde se jim daří nejlépe.

O samotném Vinařství Reisten jsem tu už psal (Pinot blanc 2003 výběr z hroznů - Vinařství Reisten s.r.o. Valtice). Pro toto konkrétní víno pan Nepraš vybral tuto technologii: „...je inspirované Alsaskem. Hrozny byly odzrněny a macerovány 52 hodin pod ochrannou atmosférou. Po vylisování byl mošt zchlazen a fyzikálně odkalen. Fermentace probíhala při teplotě 12 až 17 °C v závislosti na rostoucím obsahu alkoholu.“ (citace z Víno Revue 12/2004).

Je jasné, že určujícím faktorem stylu tohoto vína jeho tvůrce zvolil technologii. Přesto si dovolím i několik slov o vinici, z níž víno pochází (volně zpracováno dle znovínského katalogu): V nadmořské výšce 210 až 243metrů leží vzorně ošetřovaná trať z níž byly právě v roce 2003 sklizeny panenské úrody Ryzlinku rýnského a Rulandského šedého. Další odrůdy jako Sauvignon, Rulandské modré, Zweigeltrebe a Tramín v tu dobu ještě neplodily. V podloží jsou hlavně křemenné písky překryté kyselejšími hlinitopísčitými půdami. Sice z fotografie je vidět na moravské poměry prudší zvednutí v konci tratě, ale z vrstevnic na mapě to na žádnou dramatickou svažitost nevypadá.

Adjustáž: Kombinace hnědozelené lahve, sametově černé záklopky a hlavně vyvážené etikety mi přijde na domácí poměry nepřekonatelná. Snad jen materiál 45 mm dlouhé (emblémem a ESTATE BOTTLED 2003 potištěné) zátky mi přišel na dlouhou archivaci trochu kompromisní. Ale protože vím, jak těžké je sehnat u nás ucházející „jednokusové“ korky, do jisté míry chápu použití typu plátek-drť-plátek.

Barva: spíše bledší a vodovější. U ryzlinku nepokládám za vadu.

Vůně: Zprvu éterické hravé květové aroma s náznakem medu se brzy mění na technologickou exotiku. Poprvé mám pocit, že zadní etiketa nelže: skutečně rozeznávám ananas, sušenou meruňku, dokonce i banán a hrušku. Poprvé se také tak zřetelně potkávám s vůní kyselých dropsů. Tom Stevenson tato aromata přisuzuje spíš laciným, jednodušším a plochým vínům nakrášleným nízkými teplotami a moderní technologií, já bych v tomto případě nebyl tak příkrý. Ta vůně není přehnaná ani jednoduchá. V prázdné sklence medové složky.

Chuť: Perfektně vyladěný cukr tak, že neruší, ale propůjčuje ženskou ladnost. Snad jen (díky němu?) dost postrádám ryzlinkovskou kyselinnou pikantnost, i když papírově kyseliny zas tak málo není. Aspoň v náznaku kdyby! I hořká složka je tak pěkně zahlazená, že si ji člověk uvědomí, jen když ji hledá, a i tak spíše v závěru. Dlouhá hřejivá dochuť. Delším mícháním se víno postupně rozpadá až téměř na úroveň svého bratra ze Znovínu (když si odmyslím ten cukr).

S tímto vínem - Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr, Stošíkovice, U tří dubů, Znovín Znojmo jsem ho chtěl v následující recenzi srovnávat. Prostě ideál: dvě vína z jednoho roku ze stejné vinice vinifikují dva odlišní špičkoví vinaři. Jenomže jsem zjistil, že znovínský pozdní sběr už byl na ovine.cz recenzován tolikrát, že by to bylo jen mlácení prázdné slámy. Stručně ho odbudu v tomto odstavci: Toto víno se Znovínu výjimečně dost nepovedlo. Ještě tak když bylo mladé, mohl člověk mít jeho vůni za záhadnou, ale v čase se nakonec dopracovalo stěží k olejnato bylinným stárnoucím tónům. Chuť bych stěží mohl nazvat harmonickou v jakémkoliv stádiu vývoje. Nepříjemná drsná nahořklost příliš dominuje, v dochuti kratší, náznaky jakési „petrolejohořčiny“ se to snaží zachránit, ale... Jediným řešením pro zbylou láhev v archivu vidím řádné podchlazení (pak se víno tváří „ocelově“) a doprovod k nějakému rybímu pokrmu. Kdybych toto víno býval bodoval, dal bych šestku za vůni a pětku za chuť.

Vraťme se ovšem k reistenovskému dvojčeti: myslím, a to navzdory zadní etiketě, že víno je na svém vrcholu, že v této marnivě zdobné podobě bude nejbohatší, dále už bude cosi ztrácet. Zajímavé víno, vůbec mi neevokuje Moravu, bohužel ani moc ne zamýšlené Alsasko a ani za ryzlink bych ho skoro nepovažoval. Přesto mne bavilo ho pít a nelituji dva roky těšení.

V položce „Ostatní“ bych nejraději ubral dva body za dostupnost - shánělo se mi opravdu špatně. Nicméně teď je možné ho po internetu objednat přímo od výrobce. Uberu aspoň jeden bod za cenu - aby byl poměr cena/dosažený požitek optimální, představoval bych si jako spotřebitel cenu okolo 160 až 180,- Kč. Naopak znovu vyzdvihuji úroveň webu vinařství.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Riesling (Ryzlink rýnský)
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Stošíkovice
Viniční trať: U tří dubů
Výrobce: Vinařství Reisten s.r.o. Valtice
Partie: 142003 (5002 ks)
Evidenční číslo jakosti: 31D1-04/1527
Alkohol: 12,6 %
Kyseliny: 6,15 g/l
Zbytkový cukr: 22,7 g/l
Datum sklizně: 14. října 2003
Cukernatost hroznů: 23 °ČNM
Cena: 260,- Kč

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2110x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 14:12:17