O Víně

17.09.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.09.2006 00:00

Agiorgitiko 2003 V.D.Q.S. (Ο.Π.Α.Π.) - Ino S.A., Théby, Řecko

V rámci širšího vzdělávání naší obce čtenářské zde uvedu již jednou zmíněný fakt z historie. Když na počátku dějin USA první zákonodárci tvořili památnou Ústavu, zákony a všechny nutné "věci", podle nichž měl fungovat demokratický stát, rozhodovali se také, který z tehdy používaných jazyků bude tím úředním...
Dnes se nám to možná zdá samozřejmé, ale na území severní Ameriky tehdy byla směsice lidí, hovořících anglicky, francouzsky, španělsky a také portugalsky. Jenže všechno to byli buď přímo Evropané, nebo potomci z Evropy pocházejících rodičů a tak přebírali evropské kulturní a také školní tradice. A tak přebrali i to, že ve škole se kromě latiny učila i řečtina, což byl tehdy po dlouhá a dlouhá staletí uznávaný jazyk kultury. V řečtině dodnes téměř každý evropský jazyk najde původ některých svých slov. Věděli jste např., že i tak typicky česky znějící slova, jako "papuče", "bota", "kosa" nebo "pojďme" (hovorově "pome") jsou téměř dokonale převzaty z řečtiny...?
Američtí zákonodárci tehdy pouhým rozdílem jednoho hlasu odhlasovali, že úředním jazykem USA bude angličtina a ne řečtina...! Zajímavé - mohli jsme dnes řecky umět skoro všichni a Anaxien by nemusel psávat, že na etiketách řeckých vín jsou jakési "klikyháky" :-)

Měl jsem osobně možnost během posledních let řecká vína poznat řekněme víc, než jen ta z pultů supermarketů. Zde jsou totiž nabízena především levná stolní vína v litrovém balení, většinou vyráběná jako sladká - tedy s označením ιμιγλικοσ - imiglikos. Pod pojmem "řecké víno" má hodně z nás v paměti nejznámější řecké stolní víno Retsina, které se vyrábí se odrůdy "Savatiano". Retsina bývala vyráběna již před naším letopočtem a byla skladována v nádobách uzavřených špunty (ne korkovými), pomazanými těsnící a stabilizující píniovou (borovicovou) pryskyřicí. Její chuť se pak objevovala ve víně samotném.
V rámci Evropské unie bylo vínu Retsina přiděleno označení tradičního zpracování řeckého vína "Tradicional Appellation". Retsina je však jen nejznámějším řeckým stolním vínem, které - jak jsem měl možnost v minulých 10.letech poznat - pijí snad více turisté, než sami Řekové... Vliv Retsiny na pověst ostatních řeckých vín je však značný. Vysoce kvalitní řecká vína zůstávají téměř neznámá a mnoho lidí hodnotí všechna řecká vína aniž by je chutnala, jako vína upravovaná pryskyřicí. Ovšem sami Řekové (dva vinaři) mi potvrdili, že pryskyřici do vína určitě nepřidávají a minerální a "peprné" vůně a příchutě v jejich vínech tak bezpochyby pocházejí z často sopečných podloží vinic. Z jiných chronicky známých řeckých vín jmenujme např. sladký muškát Moscatos Limnos z ostrova Samos a nebo Nemea (Herkulova krev) z oblasti Nemea na Peloponésu.

Toto víno bývá častěji i jinými výrobci nazýváno prostě "Nemea" a je vyráběno z významné a skvělé řecké odrůdy AGIORGITIKO, víno známé již z dob antických bájí. Tuto odrůdu bych postavil na stejný stupínek důležitosti, jaký má v Itálii odrůda Sangiovese, nebo ve Španělsku odrůda Tempranillo.
Vlastním jazykozpytným rozborem jsem "objevil", že jméno odrůdy je opravdu odvozeno od Sv.Jiří - což je řecky Aghios Georgios (čti: aghios iorios). Odrůdě se taky říkává "Krev S.Jiří". Zvláštní - z krve Sv.Jiří (odrůda Agiorgitiko) se udělá Herkulova krev (víno Nemea)... :-) V oblasti Peloponés jsou hrozny pro jeho výrobu pěstovány v nadmořské výšce mezi 250 až 800 metry. Nemea je připravována jako suché, plné, elegantní červené víno a také jako sladké červené víno, které nalezneme pod označením Imiglikos Nemea.
Nemea je však proslulá především jako víno suché a je vhodným vínem k dlouhodobému uložení. Označení Herkulova krev se dochovalo z antického Řecka, kdy podle starověké báje zabil Herkules nemeaského lva.

Design láhve dnešního vína - poněkud netradičně označené přímo názvem odrůdy a ne známějším slovem Nemea - považuju za docela zdařilý, ovšem "řecká škola", byť současná, se zde nezapře. Nechybí potřebný kolkový pásek pod záklopkou.
Barva vína je krásně temně rudá, sytá. Víno je zcela neprůhledné a zdá se mi čerstvé. Při zakroužení skleničkou se na jejím okraji vytvoří jakoby jednolitý viskózní most, z něhož kapky vína stékají zpět k hladině jen velmi pomalu. Některým to trvá i půl minuty - což uznejte je na délku dráhy 2-3 cm docela dlouho. Na slabší vrstvě má víno nafialovělý nádech.
Vůně je krásně bohatá a plná. Lehké koření, zralé světle červené ovoce (maliny, mírné jahody). Příjemná vůně bez vedlejších nebo rušivých poloh. Není agresivní, není příliš dřevitá, alkoholová, nebo podobně rušivá.
Naštěstí i pro chuť vína mám jen příznivé hodnocení. "Kirschen und Beeren", tedy "třešně a jahody", o nichž se zmiňuje zadní etiketa, ve víně objevuji jak nosem ve vůni, tak i nyní v chuti. Víno je plné a i přes svou hustou konzistenci je docela hravé a příjemně optimistické. Světlejší barva a celkově lehčí dojem mě trošku překvapuje, vše je podtrženo trošku temnějším a klidným podtónem, jakoby usedlým kouřem. Jestli jsem ve víně našel onen (zadní vinětou) avizovaný tabák? No, spíš ne, nebo nejsem v tomhle ohledu znalec - úspěšně totiž nekouřím :-) Obsah kyselin je nižší, více vystupuje plné tělo vína a to mě osobně zcela vyhovuje. Dozvuk po polknutí je příjemný, dlouhý a středně suchý. Taniny taktéž spíše střední. Svou výraznější chutí a "ostřejším" tělem si vyžaduje buď doprovod nějakého středně výrazného pokrmu, doporučená teplota podávání "jen" 16°C má také své opodstatnění.
Víno je velmi dobrým společníkem ke klidnému večeru, svým užitným charakterem (myslím tím - k čemu ho požít) bych ho zařadil někam mezi naše vydařené Rulandské modré, nebo sametového vavřince. Vína značky Nemea se k nám dovážejí od výrobce "John Boutari", nebo nejčastěji "Evangelis Tsantalis". Kterou Nemeu jsem pil, nesetkal jsem se s žádnou špatnou. I když mi dnešní Nemea nepřipadá svým lehčím dojmem jako zcela typická, alespoň na zkoušku mohu tato červená řecká vína určitě doporučit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Agiorgitiko
Ročník: 2003
Jakost: Ο.Π.Α.Π. - Apelace původu a vysoké jakosti - viz sken viněty
Zbytkový cukr: suché
Vinařská oblast: Nemea, Peloponés - viz mapka pod článkem
Výrobce: Ino S.A., Théby, Řecko
Alkohol: 12,5 % obj.
Teplota podávání: 16°C
Cena: ?? - přiznám se, že už nevím, kdy a jak jsem k vínu přišel...

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 8 7 4

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2613x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 17.12.2009 19:46:10