O Víně

14.09.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.09.2006 00:00

Zweigeltrebe 2002 ledové (rosé) - A.I. Amon, Rakousko

Další z významných dní, které má každá osoba jen jak je jí vlastní, ať už narozeniny, výročí, či úmrtí tchyně apod. nastal i u mne. A takovýto den se náleží pořádně uctít, třeba lahvinkou zmíněné ledovky. Za tuto konkrétní musím poděkovat Petrovi, který si na mne vzpomněl, když byl mlsat na akci, o níž se dočtete ve článku Rakouská vinařství Leo Hillinger - Jois a Hafner Weine - Mönchhof se představují. A prásknu hned v úvodu, že jeho intuice zafungovala na 100 procent a já prožil báječné chvíle! Dokonce se mi poprvé podařilo urvat od huby menší množství tohoto nektaru na další den! Jen tak dál Píťo! Ale nejdřív si zase odbydem trochu obvyklé popisovačky.

To, že se mi obvyklých pár doušků těchto ledových vín nerozplynulo na jazyce rychlostí dravé řeky a to i když si víno náležitě vychutnávám, užívám a mazlím, má zajisté z velké části na svědomí adjustace lahve a sice její 0,375 L objem. Mohl jsem se tak rozmazlovat malými doušky delší dobu. K lahvi ještě uvedu, že je velmi podobná typu Bordolese, tmavé barvy, opatřena plným korkem bez potisku, délky 45 mm. Viněta není nijak nápadná a jako by vůbec nechtěla vyřvávat do světa: „Čumte lidičky, já jsem ledové víno a navíc cvajglt rosé!“ Mám pocit, že oč je tišší a umírněnější design lahve, o to je pak vyšší reakce po nabrání do úst. Z ušmudlané popelky se rázem stává kočka áčkového formátu. Nejradši byste si omlátili láhev o hlavu, jako omluvu za pochybnosti, že za touto nevýraznou adjustací se bude skrývat „mlsando grando“. Naštěstí si ale uvědomíte, že budete potřebovat ještě sundat vinětu a zakrvácená by se skenovala špatně.

Jelikož se mi poštěstilo po košer ledovce Rulandské modré 2002 - České vinařství Chrámce, s.r.o. ochutnat již druhé rosé ledové víno, mohu začít srovnávat. Hned jako první se samozřejmě nabízí barva. Ta byla v tomto případě sytější, mohutné odstíny leštěného třešňového dřeva, hnědo-červené, jiskrné. Viskozita je přesně taková, jakou očekáváme. Vysoká, víno líně stéká po stěnách, ulpívá na velmi dlouho.

Vůně velmi výrazná, intenzivní již od prvního přičichnutí k vytaženému korku. Nejsilněji působí velmi medové tóny cibébových bobulí. Jsou podkresleny slaďoučkými třešňovo-višňovými a jemnou lesní jahůdkou. U těchto typů vín musíme většinou tolerovat překrytí odrůdovosti nášupem extraktu a zbytkového cukru, i když jsem se již setkal s výjimkou, o které se v některém z dalších příspěvcích dočtete.

V chuti to u tohoto vína platí dvojnásob. Při prvním doušku dostanete do úst velmi hutnou, líně a elegantně se převalující, olejovitou hmotu, která rozpoutá sladkou smršť na vstupních senzorech. Je to jedna, odhadem přes 200 g/l, z nejsladších ledovek, co jsem zatím ochutnal. Teď si jistě říkáte, co to je za hubolep. Ale tomuto náporu cukrů hrdinně vzdoruje adekvátní, živá a velmi příjemná kyselinka, která posouvá toto víno do velmi příjemného a téměř vybalancovaného poměru. Vše je v závěru podbarvené hořčími ořechovými tóny, které příjemně zapadají. Jedná se tak o velmi hladké, sametové, elegantně klouzající víno s extraktivním a plným tělem. V ústech zůstává velmi dlouhý ovocný pozdrav, ze kterého vykukují zejména červené bobule a samozřejmě sladký nektar. Při vzrůstající teplotě se dá i identifikovat kořeněná (až po sušené bylinky) složka odrůdy, kterou mám velmi rád u „normálních“ cvajglů.

Jak jsem psal v úvodu, při mlsání ve druhém dni jsem nepozoroval žádnou tendenci na oxidování či upadání. Toto mé historicky první ledové víno, které přežilo bez korku/zátky celou noc jsem si vychutnal stejně báječně jako den první. To, že mohlo přenocovat bych ještě tak kromě obsahu 0,375 L připsal z menší části na vrub zmíněné vysoké sladkosti. Ač to není nikterak „lepivé“, opravdu na dobré pošmáknutí díky vysokým cukrům stačí obvyklý objem 0,2 L. Pokud pijete tyto vína z malinkatých skleniček na sherry, kdy 200 cl láhev není problém ve dvou dolévat i 3-4x a tak se toho nabažíte po malých doušcích do sytosti. Pokud používáte něco jako degustační O.I.V. skleničku, pak se nelze divit, že máte „jen“ na druhé dolití a víno je fuč. Závěrem tedy díky moc, Píťo, že se Ti chtělo s tou lahví otravovat, že sis vzpomněl, když jsi viděl dobrou nabídku a kdybych se já blbec nepřipomněl, tak nechtěl ani korunu :-). Nu, takže z vydaných 400 „vočí“ nelituji ani jediné kačky, užil jsem si, jak se patří.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Zweigeltrebe
Ročník: 2002
Jakost: ledové
Cukernatost hroznů: 31°NM
Cukernatost: sladké
Vinařská oblast: Niederösterreich (Dolní Rakousko)
Vinařská podoblast: Weinviertel
Vinařská obec: Poysdorf
Výrobce: A.I. Amon, Rakousko
Číslo šarže: 745/03
Datum sběru: 8. 12. 2002 při -10 °C
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Alkohol: 12 % obj.
Cena: 399,- Kč (viz článek)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 8 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2126x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.12.2009 09:00:54