O Víně

22.06.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.06.2006 00:00

Rulandské modré 2002 ledové (košer/rosé) - České vinařství Chrámce, s.r.o

Ano, opravdu je tomu tak. Nevím jak je na tom vaše zvědavost, ale já té mé, navíc ještě v kombinaci s mlsnou, neodolal. Vždyť atributy jako ledové víno, navíc ještě rosé a aby toho nebylo málo, připraveno jako košer nevidíme tak často. Pokud potřebujete osvěžit paměť, tak ve článku Rulandské modré 2000 výběr z hroznů (košer) - České vinařství Chrámce s.r.o. naleznete tento postup výroby vína popsán. To vše ještě navíc z České vinařské oblasti, s níž se jistě setkáváme méně. Hrozny pro tuto ledovku byly sbírány 7. listopadu při teplotě -8° C a lisovány celé.

Víno nijak nevybočuje z běžně používaného standardu pro tuto jakost. Jedná se o mnou velmi oblíbený typ lahve Platin objemu 0,2 L, ze které bohužel vydolujete jen pár doušků. Oblíbený co do obsahu uvnitř, nikterak co do množství tekutiny. Na druhou stranu by to zase nebyla taková vzácnost. Korková zátka jde svou vlastní, poněkud odlišnou, cestou než je běžné. Vinařství jistě vsadilo na jiné konzervační faktory (cukr a kyselina), jinak by nepoužilo tento velice krátký a ne příliš těsný korek. Ten připomíná spíše špunt a lze jej vytáhnout bez větší námahy jen rukou, bez použití vývrtky. Viněta si vzala mustr z názvu přívlastku (ledové) a je vyvedena v chladných barvách zimy, včetně vyobrazení sněhové vločky. Působí to jednoduše, žádné složité vzory a návrhy. Možná proto mi to ke košer vínu sedí. Co už mi nesedí, je absence místopisných údajů jako obec či viniční trať. Z analytik zde nalezneme jen uvedenou cukernatost (31,7 °NM) a celkový extrakt (115,9 g/l). Na hrdle lahve je nasazena visačka, na které je uvedena báseň Jana Nerudy s názvem Z mělnické skály. Raději bych tam viděl ty chybějící údaje, ale díky ochotě vinařství o ně nepřijdeme.

Jelikož je to mé první ledové víno, vytvořeno jako košer a ještě k tomu rosé, nebudu vycházet z mojí paměťové databanky, neb nemám s čím srovnávat. Budu popisovat jen mé postřehy při ochutnávce, nijak „nastavené“ předchozími ochutnávkami. Prvním takovým subjektem je barva. Je na ledové rosé OK? Já mám pocit, že rozhodně. Oproti běžným rosé musí obsahovat více sytějších a ty zde rozhodně jsou. Zde až náznaky mahagonově vyzrálých. Také mi to připomínalo ovocný čaj. Vysoká viskozita je také určitě na správném místě, četné slzení je nepřehlédnutelné. Vůně je příjemně ovocná, středně intenzivně podaná. Možná by té intenzity neškodilo trochu přitlačit. Vyčnívají zde zejména tóny kompotových jahod a višní. Také charakteristických cibébových tónů je zde méně. Mám ale pocit, že červené odrůdy se tak neženou do tvorby těchto složek buketu, tudíž to bude v pořádku.

Chuť je přes vysokou hladinu cukrů (77,5 g/l) velmi svěží a rozverná. Rozhodně nepůsobí těžce a unaveně. Určitě lví podíl na tom bude mít živá, vyšší kyselinka (10,2 g/l), která tak tvoří příjemnou opozici a dostává cukry pod kontrolu. Částečná macerace u tohoto typu vína nám dopřeje jemný tanin, který se projevuje jen náznakem adstringence. Ten je ještě doplněn výraznějšími dřevitými tóny, nejspíše památka na místo zrodu a sice dřevěný sud. Nebo je to opět projev plného a vysoce extraktivního těla (38,4 g/l). Na patře zůstává dlouhá, příjemná, sladká dochuť.

Počáteční investice do tohoto vína je poměrně vysoká, ale rozhodně jsou v ní rozpuštěny veškeré obtíže, se kterými se musí příprava tohoto mlsání potýkat. A toto víno rozhodně stojí za povšimnutí, nejen díky zmíněným kategorizačním znakům odlišnosti (košer + rosé), navíc je také velmi dobré. Sice bych si za cenu bezmála 500,- Kč představoval ještě o něco lepší zpoměrování k výkonu, ale jak jsem uvedl, teprve jsem s tímto typem ledovky začal a třeba toto je kýžený vrchol. Mohu jeho zkoušku s klidným svědomím doporučit. Bojím se jen díky tomu kratšímu uzávěru, že některé hůře skladované lahve nemusí být zrovna v nejlepší kondici.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2002
Jakost: ledové
Kategorizace: košer, rosé
Zbytkový cukr: sladké, 77,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 38,4 g/l
Cukernatost hroznů: 31,7 °NM
Kyseliny: 10,2 g/l
Vinařská oblast: Mostecká
Vinařská obec: neuvedena
Viniční trať: neuvedena
Výrobce: České vinařství Chrámce, s.r.o
Číslo partie: 90
Evidenční číslo jakosti: 2636/07/02
Teplota podávání: 10 - 12º C
Alkohol: 13,27 % obj.
Cena: 490,- Kč (internet výrobce listopad 2004)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2126x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 11:04:24