O Víně

07.06.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.06.2006 00:00

Montes Alpha 2003 Cabernet Sauvignon - Montes s.a., Chile

Odrůdu Cabernet Sauvignon asi není nutné představovat. Jde o jednu z nejznámějších odrůd vůbec, pěstovanou po celém světě (někdy na dost nevhodných místech s dobrým výsledkem pouze výjimečně, jen jako součást módního trendu - abych nechodil daleko například na Moravě), základ nejlepších vín z Bordeaux, Kalifornie a ostatně špičkových výsledků dosahuje i v Chile. Právě z této země pochází dnešní kousek. Jde o „vyšší třídu“ jednoho z nejlepších chilských producentů, legendárního vinařství Montes.

To založil Aurelio Montes, vystudovaný enolog a muž se spoustou vinařských zkušeností z celého světa, jedna ze současných nejvýraznějších postav chilského vinařského zázraku. Krom vlastního vinařství pomáhal k úspěchu jménům jako Echeverria Wines, Santa Ines, Viu Manent či Casa Lapostelle. Byl jedním z prvních, kdo začal v Chile prosazovat menší výnosy a prémiovou kvalitu místo masové produkce obyčejných jednoduchých vín. Stal se opakovaně chilským vinařem roku, jeho vína se umísťují velmi vysoko ve špičkových soutěžích a sklízejí vysoká bodová hodnocení v časopisech. Montes vlastní vinice na pěti různých místech, tři v oblasti Curico a dvě v údolí Colchagua, celkem hospodaří na 600 hektarech. Základem odrůdové skladby jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Carmènere, Petit Verdot, Chardonnay a Sauvignon Blanc. V roce 1999 doplněných o Syrah a Pinot Noir. Drtivá většina produkce (až 95 %) jde na export. Vinařství neustále zvyšuje svou produkci, momentálně dosáhlo úrovně 300.000 beden a tuto úroveň považuje za limitní pro udržení stávající kvality a nehodlá ji navyšovat. Zároveň však budují speciální „detašované vinařství“ pro svá špičková vína (Montes Folly), podobně jako existuje samostatné Mondaviho vinařství jen na výrobu slavného Opus One.

Montes má několik různých řad vín. Základní, označená pouze jako Montes, obsahuje čistě odrůdová vína (byť drobná příměs toho či onoho se v nich může objevit), spíše jednoduše efektní a za slušné ceny. Přesto jde o vína jen minimálně filtrovaná, sběr hroznů je ruční a zrají v americkém dubu. V této edici se zároveň objevuje podskupina „Limited Selection“ školená v francouzském či americkém dubu. Z té jsem chutnal Cabernet Sauvignon + Carmènere a je to nádhera, byť u nás poněkud předražovaná. Druhou skupinou jsou vína Montes Alpha, považována za jedna z nejlepších standardně dostupných z Chile, byť s cenou okolo $16 - $20 na trhu v USA a 500 - 800,- Kč u nás. Vína jsou na etiketě uvedena s jednou odrůdou, ale obvykle mají menší příměs alespoň jedné další odrůdy. V této sérii je k dispozici dnes hodnocený Cabernet Sauvignon, dále pak Merlot, Syrah a Chardonnay, vše zraje ve francouzském dubu, obvykle mixu nových a použitých. Novinkou roku 2003 je víno Purple Angel, 92 % Carmènere doplněné odrůdou Petit Verdot. Carmènere dává překrásná vína a nemohu se dočkat, až zkusím právě tohle. Špičkou vinařství je pak Montes Folly, Syrah z nejvyšších poloh vinice Finca de Apalta, a Montes Alpha „M“, odrůdami klasická „Bordeaux“ směs Cabernetu Sauvignon (80 %), Merlotu (5 %), Cabernetu Franc (10 %) a Petit Verdot (5 %). Pouze v letech, kdy příroda tím správným způsobem napadne jednu z vinic botrytickou plísní, je produkována sladká nádhera Late Harvest (Vendanges Tardives), směs 50 % Gewürztramineru a 50 % Rieslingu.

Dnešní Montes Alpha 2003 Cabernet Sauvignon zrál 12 měsíců ve francouzském dubu (1/3 nové, 1/3 jednou použité, 1/3 dvakrát použité). Pochází z vinice Apalta v údolí Colchagua. Víno bylo jen jednou mírně filtrováno.

Ambaláž vína je geniálně efektní a přitom dostatečně decentní a klasická (všechna vína Montes v tomto ohledu excelují). Klasická těžká zelená bordó láhev, pevná kovová záklopka měděné barvy (je potřeba skoro pilka na oddělení vršku), plný a poměrně kvalitní archivní korek délky 50 mm. U viněty bych se obešel bez objemu lahve a alkoholu a prsknul bych je na kontraetiketu, i když bez té bych se obešel úplně, čárový kód a symbol recyklace se tam moc nehodí. Viněta je „příjemná na dotek“, text Montes Alpha z ní výrazně vystupuje. Paráda.

Barva vína je hezky vysoká s fialovým odleskem, víno líně stéká po stěnách sklenky.

Vůně exploduje černým rybízem a přezrálým ovocem, pokračuje vanilkovým barikem a decentní kávou. Příjemný dojem je po pár momentech bohužel utnut těkavě nepříjemným štiplavým alkoholem. Pokud alkohol „vykroužíte“ a k vínu nevoníte příliš dlouho, není to tak hrozné. Ale prostě to tam je, prokletí vín z Nového Světa... Po několika hodinách (přes noc) se vůně posouvá k rybízovému a borůvkovému džemu.

Chuť je plná, velmi výrazná a trošku ostřejší vyšším alkoholem. Dochuť je spíše střední, se šimráním tříslovin na patře. Ke kořeněné úpravě hovězího jde skvěle.

Toto víno získalo v prestižním Wine Spectatoru celých 90 bodů. Montes Alpha Cabernet Sauvignon různých ročníků byl nejméně dvakrát vyhlášen jako nejoblíbenější víno z Chile restauracemi v USA. Ročník 1990 se stal desátým nejlepším vínem světa podle britského magazínu WINE.

Přiznám se, že čistě odrůdový Cabernet Sauvignon nepatří k mým nejoblíbenějším (ač jsem pár skvělých pil), dávám přednost jeho použití v cuvée. Tento vzorek byl obohacen skoro 15 % Merlotu, ale jde spíše o kosmetickou záležitost, charakter cabernetu jasně převažoval. Výrobce doporučuje dekantovat půl hodiny až hodinu před komzumací, já říkám spíše hodiny tři a otevřením v poledne a konzumací k večeři nic nezkazíte. Je to plné, profesionálně připravené a poměrně efektní a poctivé víno, na stole vypadá láhev nádherně. Dokonale zapadá do současné módní vlny, do které bohužel tak úplně nezapadám já. Jen „rána pěstí“, byť v krásné rukavici, mi nestačí. Chybí mi „něco“, nějaké jemná nuance, umožňující objevovat skrytá tajemství vína po celou dobu jeho popíjení. Toto víno mne bohužel po krátkém přivonění a následně napití tak nějak „přejede“, sice jako moderní silný sporťák, ale pod jeho podvozkem si to úplně neužívám.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2003
Vinařská oblast: Valle del Rapel
Vinařská podoblast: Colchagua
Vinice: Apalta
Výrobce: Montes s.a.
Alkohol: 14,0 % obj.
Doporučená archivace: až 10 let
Zralost: Již nyní
Teplota podávání: 17 - 18° C
Dekantace: Ano, klidně několik hodin předem
Cena: £9 (380,- Kč) vinotéka v Londýně (500 - 800,- Kč v ČR)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2217x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 11:41:14