O Víně

29.03.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.03.2006 00:00

Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Ještě jednou zopakuji, že pro Pinot Noir mám prostě slabost. A hned na úvod se i přiznám, že zrovna tenhle byla láska na první ochutnání. Tak jen doufám, že budu hodnotit objektivně. Ostatně tenhle kousek učaroval více lidem i ze zdejších návštěvníků a každý se může vyjádřit.

Znovín Znojmo píše, že: „V lahvích o objemu 0,5 l jsme doposud přicházeli na trh pouze s bílými odrůdami. Vzhledem k tomu, že ročník 2003 byl velmi kvalitní a pro modré odrůdy toto platí dvojnásob, rozhodli jsme se představit Vám jedno z velmi vydařených červených vín právě v tomto speciálním balení. Výběrová Rulanda modrá osloví zejména milovníky velkých, červených vín s výraznou tříslovinou, mohutným tělem a dlouhou dochutí.“

Hrozny pocházejí z viniční trati U kamenů nacházející se v obci Strachotice. K obci se mi podařilo najít toto: „Karpatskou předhlubeň zde reprezentují písky, prachovité jíly a štěrky odpovídající na základě nalezených rostlinných a živočišných zbytků stupňům eggenburg - ottnang. V lístkovitě rozpadavých jílech jsou hojné zuhelnatělé zbytky rostlinných pletiv. Rozsáhlé jsou terasové akumulace štěrkopísků a písčitohlinité usazeniny nivy podél toku Dyje.“ Pokud má kdokoliv detaily přímo o trati U kamenů, budu za ně velmi vděčný.

U adjustáže se opět netřeba pozastavovat. Láhev bordolesse o objemu 0,5 l, bílá etiketa s orlicí, embosovaným ornamentem a zlatým pruhem, na zadní straně analytika a doporučení. Nejde o řadu „Terroir club“. Korek je plný, kvalita střední, délky 44 mm.

Barva vína je vysoká červená s fialovými odlesky, opět nejspíše klon pinotu pro vyšší barevnost. Víno barví méně, než bych očekával po zkušenosti s jakostní variantou. Po stěnách stéká líně a vytváří pěkné slzy.

Vůně je výrazná, hutná, omamná a velmi komplexní. Nádherná, harmonická, svůdná. Prakticky nemá význam hledat nějaká konkrétní arómata, tohle je téměř dokonale funkční komplet. Pouštím se na tenký led, jelikož tenhle kousek bude hodnotit asi více lidí a najde tam určitě úplně jiné vůně. Přesto si neodpustím pro mne jeden úplně evidentní vjem, kterým je v úvodu nasládlost a vzpomínky na dětství a sirup z plodů černého bezu, respektive jeden sladký sirup proti kašli. Později, při zvýšené teplotě, jediná drobná vada na kráse - znatelněji vystupující alkohol.

Chuť naplňuje očekávání a předvádí se ve skvělé harmonii s vůní. V úvodu sice trošku nasadí znatelnější kyselinka, ale je nahrazena plným bohatým vjemem, kde je vše, co bylo znát i ve vůni. A ještě mnohé navíc, například moc příjemné třísloviny. Dochuť je delší, pěkná, hřejivá. Již nyní je chuť velmi harmonická a opět téměř bezchybná. A dovolím si tvrdit, že až se za pár let srovnají ty kyselinky... to bude teprve něco :)

Co víc dodat? Kupujte, pijte už teď a ukládejte do archivu. Za pár let se sice nebude vyvažovat zlatem, ale návštěva u vlastníka pár kousků bude provázena napjatým očekáváním, zda tímto malým zázrakem hosta poctí či ne. Gratuluji Znovínu k fantastickému červenému vínu, které bez nejmenších problémů snese srovnání s tvrdou konkurencí mnohonásobně dražších dovozových pinotů. A z mnohých soubojů by i vyšlo vítězně. Zatím se pyšní jednou stříbrnou medailí z výstavy vín MUVINA v Prešově. Ve Víno Revue získalo pouze 78 bodů, což naprosto nechápu. Pil jsem či ochutnával podstatnou část pinotů, které jsou v bodování na lepších pozicích. A krom jednoho jediného (vítěze testu) nepovažuji žádné z nich za lepší a dvě za „pouze“ srovnatelná. Ale kdo ví, na rozdíl od recenzentů nejsem odborník a třeba mi něco uniká...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré (Pinot Noir)
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Strachotice
Viniční trať: U kamenů
Výrobce: Znovín Znojmo a.s. se sídlem v Šatově
Alkohol: 13,00 % obj.
Zbytkový cukr: 4,6 g/l, suché
Kyseliny: 4,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 26,0 g/l
Šarže: 283
Rok lahvování: 2004
Teplota podávání: 16 - 19º C
Doporučená archivace: 6 - 8 let
Objem lahve: 0,5 l
Cena: 150,- Kč (zásilková služba Znovínu)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2227x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.12.2009 20:39:19