O Víně

14.02.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.02.2006 00:00

Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr - Patria Kobylí a.s.

Nakonec i nepříjemné věci téměř vždy vykouzlí nějakou svoji lepší stránku: nebýt předvánočního sporu o barvu Modrého Portugalu, nebyl by mi Ing. Tomáš Čačík doporučil v mailu Sylvánské zelené 2004 kabinet jako víno vhodné na Vánoční stůl. Vůbec by mne ale nenapadlo, že by někdo tuhle odrůdu, která je spíše stranou hlavního proudu popularity, dělal v jednom roce ve dvou různých přívlastcích (upřímný obdiv Patrii). Vlastně až při psaní této recenze zjišťuji, že místo doporučeného kabinetu jsem nakonec sehnal pozdní sběr. Nevadí.

Sylvánské zelené: Starobylá odrůda, dle některých pramenů snad samovolný kříženec Tramínu a odrůdy Rakouské bílé. Kdysi velmi oblíbené a rozšířené, ale později vytlačené odrůdami Neuburské a Müller-Thurgau. Dnes rozšířené ještě tak v některých částech Německa a Rakouska. U nás se stále drží v některých oblastech, zejména hrdí jsou na něj v Roudnici nad Labem, své jméno má i Valtický sylván, ale pravidelně ho vyrábí i ZD Sedlec, Znovín vykupuje hrozny z jediné vinice v obci Vrbovec (Vinná hora), která občas vydá nějaký ten přívlastek. Ampelos také dělá dobrý sylván, svou tradici má tato odrůda v Blatnici pod sv. Antonínkem. Jinak je to odrůda málo odolná mrazu (trochu se bojím, co s ní asi udělaly letošní mrazy), celkem bujná a plodná, v čemž je skryto trochu nebezpečí, co se týče výsledné kvality. Dobře udělaná vína dokáží být i přes základní neutrálnější charakter vůně plná, kořenitá, zemitá.

Vinice by měla být součástí trati Holý kopec s jihozápadní expozicí. Půdní typ je sprašová hnědozem. Výrobce deklaruje při pěstování zásady integrované produkce hroznů. Sklizeň proběhla 21.10.2004 a dosáhlo se cukernatosti 21,2° ČNM při poměrně vysokém výnosu 87 q/ha.

Adjustáž: hnědá štíhlejší bordó láhev s výrazně hranatým hrdlem. Styl etiket je takový… zvláštně smutný. Když se do něj zahledím, docela by se mi i líbil. Akorát na něj mám už trochu vypěstovanou averzi - jednak jsem měl smůlu v posledních letech na vína, která mi pravidelně hodně nechutnala, jednak se s lahvemi potkávám v různých trafikách, benzínových pumpách, stáncích, tržištích a poutích, což ve výsledku vede tak trochu k vytvoření podvědomého reflexu nekvality. Zátka je středně kvalitní, systém plátek-drť-plátek.

Vzhled: křišťálově čisté, bledé, objevují se mírné perličky na stěnách sklenky.

Vůně: pikantní kopřivově štiplavá vůně, později citrusově limetková.

Chuť: V chuti dominuje opravdu šťavnatá kyselinka, jejíž pichlavost by mohl závidět leckterý ryzlink. Přesto nepřekročil její vliv hranici, za níž by byla nepříjemná a neharmonická. Díky tomu se dá předpokládat zajímavý vývoj v láhvi. Dochuť delší, jen bylo nutné víno udržet správně nachlazené (cca 10 - 12°C), aby víno zůstalo osvěžující a mladistvé.

Vzhledem k té kyselince nedoporučuji víno průměrné spotřebitelce - víno spíše pro chlapy. Svou radostnou nevycválaností mi připomnělo na podzim chutnaný novozélandský Sauvignon od vinařství Goldwater. Raději vyhledávám spíše jemnější, bohatší a zadumaná vína, přesto můžu řící, že něco z té radosti dokázal tento sylván přenést i na mne.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sylvánské zelené
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Obsah zbytkového cukru: suché, 1,5 g/l
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Kobylí
Viniční trať: Čtvrtě k Vrbici
Výrobce: Patria Kobylí a.s.
Číslo šarže: 0310
Evidenční číslo jakosti: 25543V/03-7023/77
Alkohol: 12,8 % obj.
Kyseliny: laboratoř prý obsah kyselin nedělala - to je divné, ne? U tohohle vína mi to přijde nejzajímavější údaj…
Cena: omlouvám se, ale tento údaj jsem si nepoznamenal zase já. Tuším kolem 120,- Kč ve vinotéce

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2009x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.12.2009 09:44:55