O Víně

03.02.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.02.2006 00:00

Muškát moravský 2003 pozdní sběr - Polehňa František, Blatnice pod Sv. Antonínkem

Možná máte pocit, že nás obecní zastupitelé výše zmíněné vinařské obce nějak podplatili, či jsme si na ni určitým způsobem zasedli. Vždyť je tady již třetí víno z této maličké destinace co do rozlohy. Ovšem co se „velikosti“ vín týče, je tato pomyslná rozloha mnohem vyšší. Možná právě tento atribut velmi chutných a levných vín způsobil tento častější výskyt. Určitě jste také v těch minulých příspěvcích zjistili, že jsem si pro tyto vína přímo do Blatnice zajel a pro ty dva z Vás, kteří to náhodou nějakým záhadným způsobem minuli, uvádím odkaz na tento článek zde O vinařích: Vinařství Polehňa Blatnice pod Sv. Antonínkem, kde se také dozvíte podrobnosti ohledně technologie výroby, abych se v této recenzi nemusel opakovat.

Adjustáž na mne působí velice mile, řekl bych tak vymazleně domácky. Ať už jde o použitý font psacího písma s jednoduchou perokresbou kostelíku(?), nebo sladění zlatých pruhů na záklopce s orámováním viněty, vše laděno do zelena (záklopka a láhev). Jen zamrzí absence viniční tratě. Mimochodem ta láhev je typu Bordo o objemu 0,75 L, uzavřená lisovaným korkem délky 44 mm s plnými konci.

Barva byla velmi pěkná, na danou odrůdu díky vyzrálejším hroznům s hezčími sytějšími tóny, tentokráte slámovými. Viskozita zde byla středně vysoká, smáčí stěny na delší dobu, po kterých stékají místy zhruba po 30 sekundách menší slzy. Vůně vystřelí očekávané muškátové tóny plnou intenzivní dávkou a neustále dobíjí zásobník. Přihazuje ještě sladší, vyzrálejší, připomínající medové a květové. Intenzivní muškátové tóny si víno udrží i v chuti. Také jemnější kyselinka má co říci a přestože je její intenzita menší, nepůsobí víno ploše. Má velmi svěží, ovocný charakter, na druhý den dokonce přímo připomíná šťávu přímo z čerstvě rozkousnuté bobule. Co mi tentokrát nesedlo, bylo jemné drhnutí vína po patře. Spekuluji, zda je to způsobeno vyšší hladinou alkoholu (13,4 %), které nikdo nebrání v usurpování aroma, nebo je to způsobeno silnějšími zemitými tóny. Zadrhnutí na patře přechází až v silnější hořčinku v závěru. Co se mi ale naopak líbilo, že se nepráší od jazyka (skvěle jsi j.j. vymyslel tento příměr, ihned si jej patentuji a přebírám do repertoáru...) a lze v chuti najít jemný cukřík, který s ostatními činidly způsobí utlumení té výrazné hořčinky. Co je ovšem velmi povedené, je nádherně dlouhá perzistence, ve které lze dlouho identifikovat hlavní složky aroma. Argumenty pro silnější tělo předloží dokonce víno i jaksi post mortem. Mám na mysli hezkou nerozpadající se vůni prázdné sklenice po dopití na více než patnáct minut. Přestože je víno těžší, pije se velmi lehce a ani nestoupá do hlavy. Zajímavé kontrasty. Přestože se obecně tato odrůda nedoporučuje pro archivaci, díky vyššímu alkoholu zkusím co s tím udělá pár otáček Země kolem Slunce.

Takže to opět vypadá, i přes malé zádrhely, že terroir Blatnice a um tamních vinařů podávají velmi uspokojivé výsledky. Jak jste již mohli číst, dokonce na druhý den dojde ještě k vytvoření velmi svěžích přírodních tónů čerstvých hroznových bobulí a při uchování v lednice se dá ještě pít den třetí. Takže já říkám palec nahoru!
Co k tomuto vínu? Fajnovou roštěnku, míry 120-60-100 a s jídlem se neotravujte...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muškát moravský
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Zbytkový cukr: suché
Vinařská oblast: Strážnická
Vinařská obec: Blatnice pod Sv. Antonínkem
Viniční trať: neuvedena
Výrobce: František Polehňa, Blatnice pod Sv. Antonínkem
Číslo šarže: 55
Evidenční číslo jakosti: 20437/04-17223/66
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Alkohol: 13,4 % obj.
Cena: 100,- Kč (přímo od výrobce duben 2005)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 8 7 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2093x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.12.2009 18:49:02