O Víně

Pessac-Léognan


Oblast: Bordeaux

Stát: Francie

Vinařské obce:

Bordeaux (všechna Chateaux s přízviskem Brion jsou v podstatě obklopena městem), Pessac (předměstí Bordeaux), Gradignan, Léognan, Martillac a jiná (celkem 9 obcí)

Popis:

Poloha:
Dříve se této oblasti říkalo Haut Graves - jedná se o jeho severní část, ale od roku 1987 získalo vlastní apelaci Pessac-Léognan. Půdu tvoří mocné vrstvy různých druhů štěrku s dobrou propustností a ideální hladinou spodní vody. Pokud vinice nejsou obklopeny zrovna rozrůstajícím se městem, pak jsou ukryté v jehličnantém lese. Terén je spíše kopcovitý.

červená vína vynikající kvality jsou postavena na Cabernetu Sauvignon a vyzrálá mají kromě švestkové ovocitosti typické zvěřinové, zemité, lanýžové tóny. Ideální teplota podávání je 16-17°C. Doba vyzrávání je silně individuální, 5-20let, podle kvality usedlosti a ročníku.

bílá suchá vína jsou převážně z odrůdy Sauvignon blanc, jen někdy doplněné Sémillonem. Svěží, ovocitá, tučná a lahodná vína voní po broskvích, mangu, liči, kdoulích a másle či mandlích. Doporučuje se teplota podávání 12°C a zhruba desetileté vyzrávání pro vína z lepších usedlostí.

Etiketa vín oblasti:

Etiketa v Bordeaux a její náležitosti:
1) GRAND CRU CLASSÉ - víno bylo vyrobeno z hroznů vinice, která byla takto úředně ohodnocena.
2) Château Belgrave - obchodní značka.
3) Oblast původu Haut–Médoc.
4) Jakostní označení A.O.C.
5) Jméno a adresa firmy (majitele), která víno lahvovala a je za něj na území Francie právně zodpovědná.
6) Vyrobeno ve Francii.
7) Plněno (lahvováno) v Château.
8) GIRONDE – mají téměř všechna vína z Bordeaux.

Označení na etiketách:
BORDEAUX A.O.C. – Vína červená, bílá, růžová takto označená pocházejí z hroznů, kterékoli vinice třídy A.O.C. z celé oblasti Bordeaux.
BORDEAUX SEC A.O.C.
VIN SEC DE BORDEAUX SEC A.O.C. – Takto označená bílá vína mají nižší obsah zbytkového cukru, než je tomu u bílých vín, která jsou označena Bordeaux A.O.C.
BORDEAUX MOUSSEUX A.O.C.
CRÉMANT DE BORDEAUX A.O.C. – Šumivá bílá a růžová vína, která jsou nabízena v široké chuťové škále. Dále se orientujeme označením na etiketách.
BORDEAUX SUPÉRIEUR A.O.C. – Toto označení mají vína, která musí mít o 1 stupeň alkoholu víc. Jedná se o bílá, červená a růžová vína.

CHÂTEAU – Označení zámku, velké vinice. K tomuto označení se přidává konkrétní jméno. Je to velice důležité, protože označení Château mají prakticky všechna vína vyšších jakostí. Víno je vyrobeno z hroznů vypěstovaných právě na tomto konkrétním pozemku. Cena se od vín, která byla vyrobena z hroznů příslušné kategorie pocházejících z celé oblasti, značně liší.
CRU BOURGEOIS – Vína dobré až vynikající kvality představují třetinu vín Médocu. Jsou často řazena do malých Château.
GRAND VIN – Grand vin náleží velkým vínům (toto označení nemá úředního významu) a nebo je toto označení přidáváno ke konkrétnímu Château.
CRU CLASSÉ – Toto označení má právo používat pouze ta vinice, která byla takto úředně ohodnocena. Víno bylo vyrobeno z hroznů této vinice. Dále se toto označení dělí na 1er Cru Classé, 2er Cru Classé, 3er Cru Classé, 4er Cru Classé, 5er Cru Classé.
PREMIER CRU
PREMIER GRAND CRU CLASSÉ – Označení pro vína nejvyšších jakostí a kvality, která jsou vyrobena z hroznů vypěstovaných na pozemcích, které byly úředně klasifikovány (od 1er Cru Classé až po 5er Cru Classé).
GRAND CRU – toto označení se každoročně uděluje pro některá vína z St-Emilionu.
GRAND CRU CLASSÉ – Stálá klasifikace vín vyšší kategorie v St-Emilionu. V Medocu je toto označení rovno CRU CLASSÉ.
PREMIER GRAND CRU – Stálá klasifikace vín nejvyšších jakostí v St-Emilionu.

Proslulá vína oblasti:

Proslulá ikona Chateau Haut-Brion byla klasifikována už v roce 1855. Víno stejné třídy jako Chateau Latour či Chateau Margaux, okouzlující finesa a síla, zemitost, kapradí, tabák a karamel. Podobně špičkové ceny.
Na paty mu často šlape soused - La Mission Haut-Brion, v charakteru hutnější, barbarštější. Ze stejných usedlostí pochází i nejlepší suchá bílá vína Bordeaux: Haut Brion blanc a Laville Haut Brion. Hutná opulentní barikovaná bílá za ceny vyšroubované jejich malým množstvím a prestiží.
Další "dobrá jména" oblasti jsou: Pape-Clément, Domaine de Chevalier, de Fieuzal, Haut-Baily, Latour-Martillac. Často vynikající vína za dobré ceny.

Speciální vinařské techniky:

DRENÁŽ – správné odvodnění vinice má u špičkových vín fatální vliv na výslednou hustotu a koncentrovanost vína. Kromě drenáže přirozené si ta nejšpičkovější château pomáhají i velice nákladným dodatečným drenážováním svých pozemků nebo jejich vybraných částí.
REVERZNÍ OSMÓZA – způsob jak ještě více zkoncentrovat mošt za pomocí speciální polopropustné membrány. Tato membrána je průchozí pouze pro poměrně malé molekuly vody. Působí-li tedy ve správném směru tlak, putují molekuly vody přes membránu pryč a mošt se zahušťuje. Zařízení je poměrně drahé a mohou si ho dovolit jen prestižnější usedlosti. Užívá se zřejmě jen v deštivých letech k udržení špičkové kvality. Dotyčná châteaux se z pochopitelných důvodů zrovna touto technikou na pomezí přijatelnosti příliš nechlubí, ba právě naopak.
CUVÉE – v encyklopediích poněkud podceňovaný aspekt, ve skutečnosti jedno z hlavních tajemství vín této oblasti. Zejména špičková vína těží z jemných odlišností různých šarží školených v různě vypálených nových dubových sudech odlišných typů dubové suroviny a hlavně z citlivé práci zkušených mistrů v míchání odrůd a šarží. Právě na nich záleží v největší míře výsledný styl château i konzistence tohoto stylu s ohledem na různost ročníků.
Používání VIN DE PRESSE
Vin de Presse je označení pro víno z lisu. Za normálních okolností je jeho přidání do vína nežádoucí (především u vín určených k rychle spotřebě), protože je hořké, tmavé s výrazným obsahem tříslovin. V oblasti Bordeaux však Vin de Presse společně s dlouhou dobou zrání v dubových sudech zlepšuje kvalitu vín.

Používání nových dubových sudů
Vína nejlepších pozemků zrají výhradně v nových dubových sudech. Dubové dřevo dává vínům aromá dýmu a nádech vanilky. Ostatní vína dobrých kvalit používají nových sudů v určitém procentuálním poměru.
MIKROOXIDACE – sporným trendem posledních desetiletí je poněkud zkrátit dobu vyzrávání a nabídnout zákazníkovi produkt, který může vypít dříve. Kromě postupného zvyšování ovocitějšího Merlotu oproti tříslovinnému Cabernetu Sauvignon v kupážích je další možností tzv. mikrooxidace, neboli přesné dávkování menších množství plynného kyslíku do červeného vína během zrání. Touto technologií se chlubí spíše méně významná châteaux, prestižnější usedlosti ji spíše tají.

Bílé odrůdy révy vinné:

Sauvignon blanc, Sémillon

Modré odrůdy révy vinné:

Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot.

Počet zobrazení stránky: 904 x