O Víně

Bouzeron (též Bourgogne Aligoté de Bouzeron)


Oblast: Bourgogne

Stát: Francie

Vinařské obce:

Bouzeron, Chassey-le-Camp

Popis:

Bouzeron je ještě severněji než Rully, tedy blíže k Côte de Beaune. Přesto nemá tu prestiž jako třeba Givry nebo Mercurey, aby mohl pod svým jménem produkovat Pinot nebo Chardonnay, stal se ale proslulým díky jinde poněkud podřadné odrůdě Aligoté, která právě zde dosahuje zřejmě maxima své kvality.

bílé - příjemná, svěží, svůdná vůně květin (růže, pivoňky, broskev, koření, skořice) je podpořena překvapivě plnou chutí, blíže Pinotu gris (u nás Rulandské šedé) než Chardonnay. Pít mladá, jeden, dva, max šest let stará. Hodí se nejspíše jako aperitiv, k mořským plodům či korýšům, též k místním jitrničkám andouillettes. Na rozdíl od levnějšího Bourgogne-Aligoté by bylo škoda používat na oblíbený míchaný nápoj Kir (s créme de casis - černorybízovým likérem). Víno by při podávání mělo mít teplotu 10-12°C.

Proslulá vína oblasti:

Nejvyhlášenější jsou vína A. a P. Villainových (Ano, ten první z nich je opravdu legenda z Domaine de la Romanée Conti a v Bouzeronu bydlí.). Dále jsou doporučení bratři Chanzyovi, Domaine Carnot

Bílé odrůdy révy vinné:

Aligoté, max. 15% Chardonnay

Počet zobrazení stránky: 1033 x