O Víně

Clos de Vougeot (Clos Vougeot či Clos-Vougeot) Grand Cru


Oblast: Bourgogne

Stát: Francie

Vinařské obce:

Vougeot

Popis:

Téměř padesátihektarové Grand Cru obehnané zdí s přilehlým zámečkem, v němž je sídlo spolku Les Chevaliers du Tastevin, je světoznámé. Rovněž není tajemstvím, že kvalita vín od přibližně 85 různých vlastníků osciluje od značně průměrných, svou cenu i jméno si nezasloužících, až po vynikající. Kromě fatálního vlivu umu toho, kdo víno zpracovává, tom hraje roli i poloha daného pozemku: i když vinice není nijak strmá, čím výše pozemek leží, tím lépe - spodní pozemky s vodou nasáklým jílem pro víno kvality Grand Cru nejsou nejvhodnější. Vína z lepších poloh a od špičkových pěstitelů jsou proto velmi drahá.

červené - nádherně rubínová barva mladých vín se později mění na tmavě červenou až naoranžovělou, stejně jako původně ovocité vůně malin, moruší, fialek a divokých třešní postupně přecházejí do kandovaného ovoce, lanýžů a humusu. Některá vína mívají robustní strukturu a silnou, ovšem elegantní chuť, jiná mají tendenci spíše k jemnosti než k plnosti. V nejlepších případech vyrovnaná, lahodná a extrémně dlouhá vína. Otevírat desátým rokem po sklizni (ty od méně pečlivých producentů i dříve). I vzhledem k vysoké ceně se k těmto vínům vybírají ty nejvybranější pokrmy jako třeba medailonky tournedos či volská oháňka na červeném víně, srnčí nebo dančí, případně i drůběží maso v nevšední úpravě. Možná je i citlivá kombinace s některým vhodným francouzským sýrem. Teplta podávání mezi 17-18°C.

Proslulá vína oblasti:

Ti dobří producenti: Domaine Leroy, Drouhin-Laroze, Engel, Grivot, Gros, Méo-Camuzet, Hudelot-Noellat, Jadot, Mugneret, Vougeraie, Chantal Lescure, Château de la Tour, Faiveley, Arnoux, Confuron, Rebourseau, Rion

Modré odrůdy révy vinné:

Pinot noir, (Pinot gris, Pinot liébault)

Počet zobrazení stránky: 838 x