O Víně

Emilia-Romagna


Oblast: Emilia-Romagna

Stát: Itálie
Popis:

Rozloha vinohradů: 116 835 ha.

Proslulá vína oblasti:

Lambrusco di Sorbara D.O.C.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 1970.
Pochází z regionu severně od Modena. Je perlivým červeným nebo růžovým vínem připravovaným jako suché či sladké. Tvoří jej odrůdy Lambrusco di Sorbara z 60 % a Lambrusco di Salamino za zbylých 40 %. Víno je vhodné jako osvěžující nápoj, k ovocným salátům a bowle. Teplota podávání 6 – 8 st. C.

Lambrusco Salamino di Santa Croce D.O.C.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 1970.
Rubínově červené až purpurové tradičně lehké, svěží růžové perlivé víno. Nejlepší polohou je Sorbara. Region, odkud toto víno pochází se rozkládá v provincii Modena až k hranicím s Lombardií. Víno je připravované jako polosladké až sladké. Tvoří jej odrůdy Lambrusco Salamino z 90 % a ostatní druhy Lambrusca z 10 %.

Lambrusco di Sorbara D.O.C.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 1970.
Víno pochází z malé vinařské polohy. Pod tímto označením nalezneme tmavá a robustní, překvapivě výrazná suchá perlivá vína. V oblasti se také připravují ostatní neperlivá vína, především červená jsou vyhlášená. V chuti naleznete vína od suchých až po výrazně sladká.

Lambrusco di Sorbara D.O.C.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 1971.
Pro export je vždy připravována jako sladká verze v červené a růžové barvě. V oblasti se také připravují ostatní neperlivá vína červená a bílá v široké chuťové šíři. Lambrusco je tvořeno z odrůd Lambrusco.

Albana di Romagna D.O.C.G.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 1967. Jakostní statut D.O.C.G. přidělen v roce 1987.
Kdysi bylo toto víno připravováno výhradně jako bílé šumivé víno. Z dob římských imperátorů se dochoval slavný výrok vztahující se k tomuto vínu, které bylo vždy vínem králů. Zóna pro přípravu tohoto jediného vína, které je nositelem statutu D.O.C.G. v oblasti, je Via Emilia – pochází z provincií Bologna, Ravenna, Forli. Ve Forli se připravuje sladká verze tohoto vína, které je připraveno jako bílé suché až sladké tiché či šumivé víno a také víno passito. Šumivá verze od suchých vín až po sladká vína mohou být označena pouze statutem D.O.C.

Sangiovese di Romagna D.O.C.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 1967.
Připravované jako suché, sladké až velmi sladké šumivé víno.

Trebbiano di Romagna D.O.C.
Jakostní statut D.O.C. přidělen v roce 19737.
Připravované jako suché, sladké až velmi sladké šumivé víno.

Bílé odrůdy révy vinné:

· Albana
· Malvasia di Candia aromatica
· Ortrugo
· Pagadebit
· Verdea
· Trebbiano Romagnolo

Modré odrůdy révy vinné:

· Sangiovese
· Barbarossa
· Fortana
· Lambrusco

Počet zobrazení stránky: 1131 x