O Víně

Beaune


Oblast: Bourgogne

Stát: Francie

Vinařské obce:

Beaune

Popis:

Komunální neboli vesnické označení pro vína z poněkud méně kvalitních tratí ležících nad svažitými Beaune Premier Cru vinicemi nebo pod nimi, část dokonce je zcela obklopena městečkem Beaune.
červená - intenzivní barva, v mládí vůně červených plodů a koření, později spíše dým a tabák, ale už ne v takové intenzitě. Chuť může být z počátku přímočařejší a silnější, ale tak po osmi, deseti letech vína získají pro tuto oblast typickou hřejivou ženskost, podpořená i měkkým projevem ve vůni. Vína stabilní kvality a slušného poměru hodnoty k ceně. Skvěle padnou jako mladá ke grilovanému hovězímu, vyzrálejší k bažantovi či jiné drobnější zvěři. Podávat v rozmezí 16-18°C.
bílá - vyskytují se méně, mají jasně zlatožlutou barvu a vůni másla, čerstvých hrušek, medu, mandlí, meduňky, později i pražených lískových oříšků. Doporučují se k sladkovodním rybám, krabovi, humrům, škeblím, drůbeži v bohaté omáčce a též k husí játrové paštice, nemáme-li po ruce sladké víno. Neměla by se přechladit - stačí 13-14°C.

Proslulá vína oblasti:

Maison Leroy, Domaine Voiret, Louis Jadot, Louis latour, Hospice de Beaune (cuvée Cyrot Chaundron)

Bílé odrůdy révy vinné:

Chardonnay, Pinot blanc

Modré odrůdy révy vinné:

Pinot noir, Pinot gris, Pinot lièbault

Počet zobrazení stránky: 869 x