O Víně

Bourgogne (Bourgogne blanc, Bourgogne rouge, Bourgogne clairet)


Oblast: Bourgogne

Stát: Francie

Vinařské obce:

zahrnuje území Côte d´Or, Côte de Nuit, Chablis (Yonne), Côte Chalonnaise, Mâconnaise, někdy se tam počítá i území Beaujolais.

Popis:

Nejlepší vinice v Burgundsku mají status Grand Cru nebo Premier Cru, ty o něco horší těží alespoň ze slavného jména vesnice (např. Meursault AOC) nebo oblasti (Beaujolais AOC). Pokud se tedy prodává něco jako Bourgogne AOC, je to buď ta nejnižší třída vinic osázená převážně Pinotem a Chardonnay, nebo - a to naštěstí častěji - je to cuvée menších partií vín z vesnic většího území. Obzvláště renomovaní výrobci pojali tuto kvalitu jako svoji výkladní skříň, demonstraci kvality a pozvánku ke svým dražším vínům. Celkem časté je i to, že pokud pěstitel nově osází nějakou Cru vinici, tak než dospěje do stáří a kvality odpovídající cru standardům (a předpisy neumožňují prodávat vína z této vesnice jako bílé/červené AOC se jménem vesnice), prodávají se vína přechodně jako Bourgogne. Klasický případ: nově osazené bílé výsadby na Musigny Grand Cru se nyní prodávají jako Bourgogne blanc (Comte de Vogüe), neboť nelze bílé prodávat ani jako Chambolle-Musigny AOC ani Chambolle-Musigny Premier Cru.
bílá - aromatická, svěží, jednoduchá vína vhodná jako aperitiv či k předkrmům z bílého masa či ryby. Většina levnějších by se měla pít mladá, tak do dvou let, lepším kusům prospěje ležení, klidně 4-8let. Podávat nachlazená na 11°C.
červená - rubínová jednodušší vína s aromaty malin, rybízu (černého i červeného), ostružin. Přátelská vína ke studeným masům, sýrům, zeleninovým jídlům se sýrovou omáčkou, k zapékaným těstovinám. Pít mezi druhým a pátým rokem, podávat v teplotě 16°C.
rosé, clairet - vesměs bývají zklamáním. V nejlepším případě vůně višní, jahod ,černého rybízu a kůže. Pokud ho dostanete jako dárek, zkuste zkombinovat v letním odpoledni k uzeninám či syrovému ovoci či zeleninovému salátu. Teplota by měla být mezi 10-12°C.

Proslulá vína oblasti:

Nejspolehlivější je koupit víno od některého z renomovaných negociantů jako Bouchard Pére et Fils, Joseph Drouhin, Faiveley, Jadot, Latour (bílá), Dominique Laurent (červená), Verget (bílá).
Jedno z nejlepších vín tohoto označení produkují Maison Leroy a Comte de Vogüe(ovšem za na tuto kategorii vysokou cenu. Za tu cenu ovšem stojí.)

Bílé odrůdy révy vinné:

Chardonnay, Pinot blanc, Aligoté, v Yonne i César, Tressot

Modré odrůdy révy vinné:

Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot liébault

Počet zobrazení stránky: 912 x