O Víně

Bordeaux AOC


Oblast: Bordeaux

Stát: Francie

Vinařské obce:

teoreticky zahrnuje celou oblast Bordeaux, prakticky vína z méně vyhlášených oblastí.

Popis:

Lehčí, méně alkoholická vína pro běžnou spotřebu s jistým nenapodobitelným (byť napodobovaným) stylem oblasti.

Bordeaux blanc sec: suché bílé produkované převážně vinařskými družstvy. Lepší vína zrají ve dřevě. Jsou to aromatická (tráva, zimostráz, akát, citrón, broskev, grep) svěží a určitým způsobem delikátní vína, elegantní aperitiv k jednohubkám, ústřicím, korýšům, rybám, šnekům, drůbeži, bílému masu na smetaně či ke kozím sýrům. Podávat vychlazená na 9-10°C.

Bordeaux rosé či Bordeaux clairet: Rozdíl v obou druzích je v délce nakvášení rmutu před lisováním. U rosé 10-18hodin, u clairetu 24-36hodin. Tomu potom odpovídá i intenzita barvy. jedná se o lehká velmi ovocitá vína (vůně malin, černého rybízu, třešní, jahod, kosatců či fialek), která je nejlepší pít jako mladá k terinám, paštikám, studeným masům, salátům (i masovým), předkrmům, pirožkám, kebabu, k rybě či některému z letních pokrmů. Teplotu hlídat na 10°C.

Bordeaux rouge: spolu s Bordeaux Rouge Supérieur polovina produkce oblasti. Vína obecně poskytují vynikající poměr požitku k ceně, byť řada podezřele levných supermarketových kusů může náročnějšího zájemce často zklamat. Ceny v Čechách jsou obecně dost nadsazené, obzvláště u lepších a spolehlivých značek, ale dovezené odjinud splňuje všechna kritéria velmi slušného běžného vína. Ve vůni se nejčastěji lze setkat s novým dubovým dřevem, vanilkou, fialkami, třešněmi i mátou. V porovnání s konkurencí stejné třídy mají bohatou strukturovanou a plnou chuť. Byť je snahou vliv ročníku potlačit a produkovat stejnou kvalitu každoročně, vína z horších ročníků je nejlépe vypít mladá k omeletám, těstovinám, studeným masům a jemným sýrům. teplotu podávání držet mezi 14-15°C. Lepší ročníky mohou třeba tři i více let počkat a doprovodí obloženou mísu se studeným masem, paštiky, omelety a vyzrálejší sýr. Teplotu spíše na 16°C.

Etiketa vín oblasti:

Etiketa v Bordeaux a její náležitosti:
1) GRAND CRU CLASSÉ – víno bylo vyrobeno z hroznů vinice, která byla takto úředně ohodnocena.
2) Château Belgrave – obchodní značka.
3) Oblast původu Haut–Médok.
4) Jakostní označení A.O.C.
5) Jméno a adresa firmy (majitele), která víno lahvovala a je za něj na území Francie právně zodpovědná.
6) Vyrobeno ve Francii.
7) Plněno (lahvováno) v Château.
8) GIRONDE – mají téměř všechna vína z Bordeaux.

Označení na etiketách:
BORDEAUX A.O.C. – Vína červená, bílá, růžová takto označená pocházejí z hroznů, kterékoli vinice třídy A.O.C. z celé oblasti Bordeaux.
BORDEAUX SEC A.O.C.
VIN SEC DE BORDEAUX SEC A.O.C. – Takto označená bílá vína mají nižší obsah zbytkového cukru, než je tomu u bílých vín, která jsou označena Bordeaux A.O.C.
MOELLEUX - sladké
LIQUEREUX - velmi sladké, často botrytické
BORDEAUX MOUSSEUX A.O.C.
CRÉMANT DE BORDEAUX A.O.C. – Šumivá bílá a růžová vína, která jsou nabízena v široké chuťové škále. Dále se orientujeme označením na etiketách.
BORDEAUX SUPÉRIEUR A.O.C. – Toto označení mají vína, která musí mít o 1 stupeň alkoholu víc. Jedná se o bílá, červená a růžová vína.

CHÂTEAU – Označení zámku, velké vinice. K tomuto označení se přidává konkrétní jméno. Je to velice důležité, protože označení Château mají prakticky všechna vína vyšších jakostí. Víno je vyrobeno z hroznů vypěstovaných právě na tomto konkrétním pozemku. Cena se od vín, která byla vyrobena z hroznů příslušné kategorie pocházejících z celé oblasti, značně liší.

Proslulá vína oblasti:

Nejpolehlivější volbou je najít značku nějakého renomovaného výrobce. Zde někteří z nich:
Borie-Manoux ("Beau-Rivage"), Cordier ("Labottière"), Maison Sichel ("Sirius"), Moueix

I u nás dostupná a solidní vína: Château Thieuley, Château Timberlay

Speciální vinařské techniky:

MIKROOXIDACE – sporným trendem posledních desetiletí je poněkud zkrátit dobu vyzrávání a nabídnout zákazníkovi produkt, který může vypít dříve. Kromě postupného zvyšování ovocitějšího Merlotu oproti tříslovinnému Cabernetu Sauvignon v kupážích je další možností tzv. mikrooxidace, neboli přesné dávkování menších množství plynného kyslíku do červeného vína během zrání. Touto technologií se chlubí spíše méně významná châteaux, prestižnější usedlosti ji spíše tají.

Bílé odrůdy révy vinné:

Sémillon, Sauvignon blanc, Muscadelle, Merlot blanc, Colombard, Mauzac, Ondec, Ugni blanc (obsah posledních pěti nesmí překročit 30%)

Modré odrůdy révy vinné:

Cabernet Sauvignon, Caberent Franc, Merlot, Petit verdot, Malbec, Carmenére

Počet zobrazení stránky: 2006 x