O Víně

St.-Émilion


Oblast: Bordeaux

Stát: Francie

Vinařské obce:

Saint-Emilion

Popis:

Poloha:
Jednak náhorní plošina s vápenitou štěrkopískovou půdou, odtud vyrobená vína jsou obecně pevnější a kořenitější, a potom svahy kopců (Côtes)pokryté vápenitými hlínami či jíly a dávající vína spíše bujná a ovocitá.

Vína odtud jsou tmavě červená, velkorysá, kulatá, snadno přístupná i neškoleným laikům. Ve vůni lze nalézt třešně, ostružiny, jahody, sušené meruňky, bobkový list, skořici, břečťan, dřevo, kůži, humus i lanýže. V chuti zanechávají šťavnatý dlouho odeznívající dojem. Lepší vína mají i dostatek tříslovin a tím i potenciálu na stárnutí.

Klasifikace je pro běžného spotřebitele dost matoucí - přeci jen pokud si nic o ní nepřečte, nevnímá jako velký rozdíl v přidání jednoho dvou slovíček a nechá se často nachytat zdánlivě výhodnou koupí Grand cru v supermarketu. Na druhou stranu desetiletým intervalem reklasifikace je i klasifikací nejrychleji reagující na změny v kvalitě jednotlivých usedlostí. Obyčejná Grand Cru mohou často zklamat, pokud od nich očekáváte něco mimořádného. Grand Cru Classé či kterékoliv víno z nejvyšší kategorie Premier Grand Cru Classé jsou však v dobrém ročníku prakticky sázkou na jistotu co se kvality týče. Mají i větší sílu, páteř, komplexitu a díky tříslovinám i schopnost stárnout do lepších poloh. Vyšší kvalita je však bohatě vyvážena exponenciálně rostoucí cenou. Špičková vína tak často předčí cenou cru classé z Médocu.

Mladá vína jsou vhodná zejména ke grilovanému hovězímu, mořskému ďasu či jiné hutnější rybě. Vyzrálejší padnou lépe k jemnějším a šťavnatějším masům, k telecímu či grilované pernaté například.

V horším ročníku je lépe načínat víno tak čtvrtým rokem od sklizně, v dobrém osm let a více. Teplotu hlídat při podávání na 16°C.

Etiketa vín oblasti:

Etiketa v Bordeaux a její náležitosti:
1) GRAND CRU CLASSÉ – víno bylo vyrobeno z hroznů vinice, která byla takto úředně ohodnocena.
2) Château Belgrave – obchodní značka.
3) Oblast původu Haut–Médoc.
4) Jakostní označení A.O.C.
5) Jméno a adresa firmy (majitele), která víno lahvovala a je za něj na území Francie právně zodpovědná.
6) Vyrobeno ve Francii.
7) Plněno (lahvováno) v Château.
8) GIRONDE – mají téměř všechna vína z Bordeaux.

Označení na etiketách:
BORDEAUX A.O.C. – Vína červená, bílá, růžová takto označená pocházejí z hroznů, kterékoli vinice třídy A.O.C. z celé oblasti Bordeaux.
BORDEAUX SEC A.O.C.
VIN SEC DE BORDEAUX SEC A.O.C. – Takto označená bílá vína mají nižší obsah zbytkového cukru, než je tomu u bílých vín, která jsou označena Bordeaux A.O.C.
BORDEAUX MOUSSEUX A.O.C.
CRÉMANT DE BORDEAUX A.O.C. – Šumivá bílá a růžová vína, která jsou nabízena v široké chuťové škále. Dále se orientujeme označením na etiketách.
BORDEAUX SUPÉRIEUR A.O.C. – Toto označení mají vína, která musí mít o 1 stupeň alkoholu víc. Jedná se o bílá, červená a růžová vína.

CHÂTEAU – Označení zámku, velké vinice. K tomuto označení se přidává konkrétní jméno. Je to velice důležité, protože označení Château mají prakticky všechna vína vyšších jakostí. Víno je vyrobeno z hroznů vypěstovaných právě na tomto konkrétním pozemku. Cena se od vín, která byla vyrobena z hroznů příslušné kategorie pocházejících z celé oblasti, značně liší.
GRAND VIN – Grand vin náleží velkým vínům (toto označení nemá úředního významu) a nebo je toto označení přidáváno ke konkrétnímu Château.
CRU CLASSÉ – Toto označení má právo používat pouze ta vinice, která byla takto úředně ohodnocena. Víno bylo vyrobeno z hroznů této vinice.
PREMIER GRAND CRU CLASSÉ – Označení pro vína nejvyšších jakostí a kvality, která jsou vyrobena z hroznů vypěstovaných na pozemcích, které byly úředně klasifikovány.
GRAND CRU – toto označení se každoročně uděluje pro některá vína z St-Emilionu.
GRAND CRU CLASSÉ – Stálá klasifikace vín vyšší kategorie v St-Emilionu.
PREMIER GRAND CRU CLASSÉ– Stálá klasifikace vín nejvyšších jakostí v St-Emilionu.

Proslulá vína oblasti:

Špička oblasti:
Cheval Blanc
Figeac
Angelus
Ausone

Další nadprůměrná: La Mondote, Tertre Roteboeuf, Canon-la-Gaffelière, Beauséjour-Duffau

Speciální vinařské techniky:

DRENÁŽ – správné odvodnění vinice má u špičkových vín fatální vliv na výslednou hustotu a koncentrovanost vína. Kromě drenáže přirozené si ta nejšpičkovější château pomáhají i velice nákladným dodatečným drenážováním svých pozemků nebo jejich vybraných částí.
REVERZNÍ OSMÓZA – způsob jak ještě více zkoncentrovat mošt za pomocí speciální polopropustné membrány. Tato membrána je průchozí pouze pro poměrně malé molekuly vody. Působí-li tedy ve správném směru tlak, putují molekuly vody přes membránu pryč a mošt se zahušťuje. Zařízení je poměrně drahé a mohou si ho dovolit jen prestižnější usedlosti. Užívá se zřejmě jen v deštivých letech k udržení špičkové kvality. Dotyčná châteaux se z pochopitelných důvodů zrovna touto technikou na pomezí přijatelnosti příliš nechlubí, ba právě naopak.
CUVÉE – v encyklopediích poněkud podceňovaný aspekt, ve skutečnosti jedno z hlavních tajemství vín této oblasti. Zejména špičková vína těží z jemných odlišností různých šarží školených v různě vypálených nových dubových sudech odlišných typů dubové suroviny a hlavně z citlivé práci zkušených mistrů v míchání odrůd a šarží. Právě na nich záleží v největší míře výsledný styl château i konzistence tohoto stylu s ohledem na různost ročníků.
Používání VIN DE PRESSE
Vin de Presse je označení pro víno z lisu. Za normálních okolností je jeho přidání do vína nežádoucí (především u vín určených k rychle spotřebě), protože je hořké, tmavé s výrazným obsahem tříslovin. V oblasti Bordeaux však Vin de Presse společně s dlouhou dobou zrání v dubových sudech zlepšuje kvalitu vín.

Používání nových dubových sudů
Vína nejlepších pozemků zrají výhradně v nových dubových sudech. Dubové dřevo dává vínům aromá dýmu a nádech vanilky. Ostatní vína dobrých kvalit používají nových sudů v určitém procentuálním poměru.

Modré odrůdy révy vinné:

Cabernet Franc a Merlot, klasicky 1:1; dále v manším množství Cabernet Sauvignon, Malbec a Cot

Počet zobrazení stránky: 987 x