O Víně

Ryzlink vlašský


Barva: bílé

Synonyma: 

Vlašák, Riesling Italico, Welschriesling, Wälschriesling, Laski Rieslink, Graševina, Olasz Rizlink, Risling italjanskij, Klein-riesler, Petit Riesling, Talianska graševina



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (Mikulovská podoblast a Slovácko), AUT (9 %), HUN, SVK, ROM, BUL, bývalá Jugoslávie, ITA (Lombardie)


Zastoupení ve vinicích: 

8,5 % na veškeré ploše vinohradů ČR (v roce 1997 byl poměr 15 %). Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 24 let. Prakticky se nevysazuje a je druhou nejstarší odrůdou u nás. Je stále třetí nejčastěji pěstovanou moštovou bílou odrůdou v ČR.


Původ: 

Původ není jednoznačný. Odrůda nemá s Ryzlinkem rýnským kromě názvu nic společného. Pěstuje se v jihovýchodní Evropě, především v Maďarsku, bývalé Jugoslávii, Bulharsku, Rumunsku, Rakousku (9 % plochy vinic), jižních Tyrolích, Lombardii, na Slovensku a na Moravě. Pro vinařskou oblast Čechy je příliš pozdní a z toho důvodu se tam nepěstuje. Na Moravě se začal vysazovat kolem roku 1900. Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1941. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

List je středně velký , tvar čepele srdcovitý, pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký, středně hustý s dlouho stopkou a často s přívěskem. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená s tečkou na vrcholu. Doba rašení oček je středně pozdní. Růst je střední se vzpřímenými až polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.
Proti napadení houbovými chorobami je méně odolná, proti poškození mrazy je odolná. Trpí vadnutím třapiny.
Vyžaduje nejlepší polohy vzhledem k pozdnímu zrání. Na půdu je nenáročná.
Podnože „Kober 5BB“ při obsahu vápna do 15 %, ve vápenatějších půdách „SO 4“ a „125 AA“.
Vedení a řez je střední i vysoké s řezem na tažně. Zatížení 10 oček/m2. Výnos bývá běžně 10 až 15 t/ha.
Udržovatelé: Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s., Ing. Miloš Michlovský, CSc.


Charakteristika vína: 

Barva: světle zeleno-žlutá.
Vůně: vůně neutrálně vinná, příjemně květinová nebo jablečná (zelená jablka).
Chuť: příjemně svěží jemné víno s výraznými kyselinami, je plné a harmonické.
Odrůda s vysokým a pravidelným výnosem. Víno bývá velmi dobré jakosti, v příznivých letech dává výjimečná vína. Má vyšší obsah kyselin, používá se do směsí k výrobě šumivých vín. Při regulovaném výnosu poskytuje vhodnou surovinu k získávání ledového i slámového vína.


Zvláštnosti: 

Víno je vhodné do archivu. V dobrých polohách na Mikulovsku je možné sklízet hrozny velmi pozdě a vyrábět z nich přívlastková vína, které i při vysoké zralosti hroznů nepostrádají kyseliny a nejsou fádní. Víno Ryzlinku vlašského je vhodné pro výrobu šumivých vín. Začíná zrát v poslední dekádě sprna. Sklízí se v polovině října.
Doporučuje se odrůdu pěstovat pouze ve vinařské oblasti Morava.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: lehká úprava ryb, jemné paštiky, vepřová pečeně, kachna.
Ostatní: předkrmy, šunka.

Počet zobrazení stránky: 4918x