O Víně

Pfalz (Falcko)

Popis:

Pfalz (Falc; 23.461 ha) – rozkládá se jižně od oblasti Rheinhessen, od města Worms na severu po francouzsko-německou hranici na jihu. Je to víceméně souvislý, asi 85 km dlouhý pás vinic na úpatí vrchoviny Pfälzerwald, která se pozvolna zvedá západně od plochého údolí Rýna. Vinice se nacházejí na pozvolných svazích obrácených k JZ, J a JV. Oblast patří k nejteplejším v celém Německu (daří se zde mj. mandloním, fíkovníkům apod.), vrchovina ji chrání před studenými větry a způsobuje srážkový stín. Typické jsou zde hlinité, písčité a slínovité půdy. Nejkvalitnější viniční tratě se koncentrují severně od Bad Dürkheim, dále mezi touto obcí a Neustadt an der Weinstrasse.
Bílá vína tvoří 60 % produkce. Stejně jako v oblasti Rheinhessen se i ve Falci pěstuje velké množství bílých a modrých odrůd. Největší plochy jsou osázeny Ryzlinkem (22 %), následují Dornfelder (14 %), Müller-Thurgau a Modrý Portugal (po 10 %), dále pak Rulandské modré, Kerner, Rulandské bílé a šedé, Cabernet Sauvignon aj.
Oblast drží několik prvenství: je zde největší vinařská obec ve spolkové zemi Porýní-Falc (Landau, 2039 ha) a největší vinařská slavnost na světě – devítidenní Dürkheimer Wurstmarkt ve městě Bad Dürkheim (každoročně přes 600.000 návštěvníků); v roce 1935 byla přes celou Pfalz vytýčena „Deutsche Weinstraße“ coby první vinařská stezka v Německu, která měla za cíl podpořit cestovní ruch a zvýšit tehdy váznoucí odbyt vína.


Stát: Německo
Počet zobrazení stránky: 1006x