O Víně

20.06.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Slovinská a chorvatská vína - rychlý přehled

Mohl bych možná následující popis roztáhnout do dvou týdnů, ale to by jste se v tom pak mohli ztratit, navíc mám připraveny další „recenze" na vína, která jsem si dovezl, proto tento netradiční způsob přehledu.
Jde o vína, která můžete koupit běžně v maloobchodní síti, nebo v bývalých duty-free-shopech Kompas na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem, či při vstupu do Chorvatska. Snad Vám moje zkušenosti napoví, po čem v regále sáhnout.

Červená vína:

1. Cabernet Sauvignon 2000, suché, Agroind Vipava 1894, Vipava, Slovinsko
Víno se zaručeným geografickým původem, vinařská oblast Vipavská dolina, 12% alk., v sérii vyrobeno 60´000 lahví, cena 1´179,- SIT (slovinských tolarů) = 155,- Kč

Temně granátově červená barva, plný, vyzrálý, kořeněný. Hlubší vůně, barikové tóny v chuti. Dobře odvedená rutina, kyselinky OK, ne moc suché. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 2.
PS - rozlomil se mi vyschlý špunt a „prach" z něj napadal do vína, no hrůza. Pil jsem tedy víno „ze spodu skleničky", to pod hladinou :-)

2. Refošk 2003, suché červené, Vinakoper, Koper, Slovinsko
Zaručený geografický původ, vinařská oblast Koper na březích Jadranu, 11,5% alk., jedno z typicky slovinských, hojně konzumovaných vín, cena 1´358,- SIT = 180,- Kč.

Byl jsem na něj zvědavý, je to opravdu hodně známý pojem mezi slovinskými víny. Jde o syté, tmavě červené víno s vůní plného sudového vína. Chutí se asi nejvíc přibližuje našim dobrým jakostním vínům z odrůdy Modrý Portugal, nebo ještě spíše Rulandské modré. Vzpoměl jsem si např. na poslední jihomoravská svatomartinská vína ročníku 2003. Refošk je ale trošku „měkčí", není tolik zemitý. Dobré jakostní víno, bez obtěžujících kyselinek, příjemná suchost díky taninům. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 3+ .

3. Carlot 1999, suché, Vinoplod - Vinarija, Šibenik, Chorvatsko
Červené jakostní víno s kontrolovaným původem a ze specifického regionu na jihu Chorvatska, jde o kupáž 75% Cabernet Sauvignonu a 25% Merlotu, odtud ten prapodivný název. Alk. 12,1%, cena 43,70 HRK = 185,- Kč. Číslovaná láhev.

Tmavě až temně červené víno, tóny cabernetové vůně. V chuti je kromě cabernetu cítit i barrique, víno je silné a kořeněné, s jakoby lehce nahořklým závěrem vzadu v krku při polknutí. Není tak výrazné, jako by byl samotný cabernet, což je jistě přítomností jemnějšího merlotu. Merlot tuto kupáž trošku uhlazuje, řekl bych umravňuje. Zajímavé víno, prima změna. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 3.

4. Cabernet Sauvignon 2002, suché, Goriška Brda, Dobrovo, Slovinsko
Opět zaručený geogrefický původ, vianřská oblast Goriška Brda na západě Slovinska u italských hranic, 12,0% alk., v sérii vyrobeno 17´300 lahví, cena 1´141,- SIT = 150,- Kč.

Plný, hutný, výrazný a kořeněný cabernet se znatelným barikovým aroma i chutí. Víno je vidět v každém bývalém Duty-free shopu i v prodejnách ve vnitrozemí. Já ho vídávám již několik let po sobě a vždy, když ho koupím, nezklamu se. Poznáte ho podle dělené viněty a výrazného nápisu QUERCUS.
Je to typicky jižní, pěkně vyzrálé víno. Hodnotím ho jako nejlepší červené víno ze zde popisovaných. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 2+.

Bílá vína :
5. Chardonnay 2002, suché, Villa Brici Goriška Brda, Dobrovo, Slovinsko
Jakostní víno se zaručeným geografickým původem, vinařská oblast „Goriška Brda", 12,5% alk., v sérii vyrobeno 80´000 lahví, cena 467,- SIT = 62,- Kč.

Světlá zlatá barva, typické bílé Chardonnay. Vůně trošku nakyslá, ale víno je jinak dobré, překvapivě plné v chuti. Velmi mírné kyselinky. Jde o příjemné jakostní víno, pití na večer k sýru atd. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 3+ .

6. Rumeni Muškat 2002, polosuché, Vinakoper, Koper, Slovinsko
Víno se zaručeným geografickým původem, vinařská oblast Koper na břehu Jadranského moře, 11,5% alk., v sérii vyrobeno 26´000 lahví, cena 1´212,- SIT = 160,- Kč.

Nádherně sladce vonící „bezinková šťáva", nasládle vonící bonbónové bílé víno. I v chuti milé pití, příjemné „ženské" víno. Vyšší obsah kyselinek, ale nejsou agresivní. Prima dojem, i když chybí plnost či hloubka. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 3+.

7. Chardonnay barrique 1996, suché, Agroind Vipava, Vipava, Slovinsko
Vinařská oblast Vipavská dolina, série výrobce zde znamená opravdu vyšší třídu vín. 12% alk., v sérii je 7´000 litrů, což - půllitrové láhve jsou číslovány - znamená že již pomalu docházejí, ta moje má číslo 11´513. Cena pro obsah 0,5 l je 1´449,- SIT = 191,- Kč, což pro obsah láhve 0,7 l je cena 286,- Kč (jen tak pro reálný pohled).

Neodolal jsem kopit tuto půllitrovku vína, s nímž jsem si už v minulých letech pěkně užil. Víno má tmavě zlatou „koňakovou", nebo tokajskou barvu a je cítit i chutná opravdu velmi výrazně barrikově. Tokajská bortrytická chuť, výrazně kořeněné, až „plesnivé" ( hodnotí manželka ). Na rozdíl od tokajů je ovšem opravdu suché. Takové chardonnay jsem opravdu pil zatím pouze právě z této série Lanthieri ze sklepu Agroind Vipava. Zajímá-li Vás podobně nezvyklé víno, zkuste jej. Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 2. Pravda ovšem, těžko se hodnotí či srovnává s čímkoli běžně jiným, protože běžné právě vůbec není.

8. Graševina 2002, suché, Vinski Podrumi Belje, Kneževi Vinogradi, Chorvatsko
Bílé víno s kontrolovaným původem (na čele hrdla má kolek), vinařská oblast Baranjsko vinogorje, vyráběno exkluzivně pro Einhellig vina, Zagreb. 11,5% alk., cena 30,50 HRK (chorvatských kun) = 130,- Kč.

Opět dobře známé bílé víno, tentokrát chorvatské, byl jsem na něj také zvědavý. Jde o čirý, zlatý mok, krásná barva, světle zlatá, průzračná. Vůní i chutí je víno příjemné, připomíná tramínové odrůdy (Tramín, Pálava), tedy muškátové tóny. V chuti není však měkké, není jemné nebo příliš plné, jak např. výběrové pálavy. Je velmi lehounce nahořklé, velmi prima pití pro široké spektrum příznivců vína. Doporučuji, asi jde o nejlepší bílé víno zde ochutnané a popsané, známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 2.

9. Žlahtina 2002, suché, Ivan Pavan, Krk, Chorvatsko
Bílé víno s kontrolovaným původem (na čele hrdla opět kolek), vianřská oblast Chorvatské přímoří, ostrov Krk, obec Vrbnik - odtud pak název „Vrbnička žlahtina". Alk. 11,4%, cena 39,60 HRK = 170,- Kč.

Je to moje první žlahtina, tedy další typicky chorvatské víno, o němž jsem prozatím pouze četl, či slyšel. Světle žluté bílé víno se zelenkavým odstínem, vůní i chutí mi přijde jako běžné moravské dobré jakostní víno, lehce připomíná nejspíš Neuburg, nebo Ryzlink vlašský bez výraznějších vlastností. Není špatné, není nic extra, středně zastoupené kyselinky, lze jej za večer vypít litr a snad i slzu navíc. Chorvati v těch letních vedrech své žlahtiny ředí čistou vodou a pijí je celý den (nejen je!) jako osvěžení a k jídlu, čemuž rozumím. Tuto Žlahtinu jsem vypil den po výše zmiňované Graševině a tak jsem je mohl trošku srovnat: Graševina u mě jednoznačně zvítězila, je výraznější. Pro celodenní pití bych ji ale buď taky ředil, nebo zvolil jemnější žlahtinu... Známka (od nejl. 1 po nejh. 5): 3+.

Připojuji také obrázky vinět, některé nenaskenovatelné jsem musel vyfotit. Tak přeji šťastnou ruku při výběru a pěknou dovolenou!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6405x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.01.2010 15:02:01