O Víně

19.08.2003 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Inspekce po vinařských cyklostezkách: Velkopavlovická

Pod reportáži Inspekce po vinařských cyklostezkách: Velkopavlovická najdete postřehy při putování moravskými vinicemi.

Další vinařskou stezkou respektive její část, na kterou se blíže podíváme je Velkopavlovická. Začátek a konec jsme opět naplánovali v Lednici. Než se však vypravíme do terénu, zastavíme se ještě v zámeckém parku, přesněji řečeno v Minaretu, který je umístěn v blízkosti Staré Dyje na okraji zámeckých rybníků a v blízkosti cyklostezky. Minaret je stavba vysoká 60 metrů se třemi vyhlídkami, každá v různé výšce stavby, jak je vidět na první fotografii. Z Minaretu je velmi dobrý výhled do širokého okolí a kromě zajímavých pohledů do parku či zámku můžete vidět na jedné straně CHKO Pálava (viz první dva snímky) a na druhé straně (za dobrého počasí) i Malé Karpaty. Na již zmíněnou Velkopavlovickou vinařskou stezku se dostanete z Minaretu jízdou na kole po zelené turistické značce směrem na Janův hrad, který se nachází na Staré Dyji a můžete ho vidět na jednom snímku. Tato historická, ale udržovaná památka stojí za zhlédnutí. Pokud si zde chcete odpočinout, můžete uskutečnit plavbu po Staré Dyji na Minaret a zpět. Stará Dyje zde na mnoha místech vytváří nádherné meandry.

Od Janova hradu vede již uvedená cylostezka. Tou se vydáme proti proudu Dyje směrem na Rakvice. Prvních 5 km je velmi příjemných po kvalitní asfaltové cestě v lužních lesích podél Staré Dyje. Jakmile přejedete Dyji přes silniční most, odbočí stezka doleva na druhý břeh. Po 2 km se odkloníte od řeky a zamíříte do lesa. Jedinou zajímavostí je zde Obelisk, vysoká stavba postavená v dávné minulosti na počest podepsání míru v Evropě. Následující 4 km jsou velice nudné a pro kolo celkem nevhodné. Na cestě se střídá kamenitý povrch s hlínou, výjimkou není ani přejezd kukuřičného pole. V této oblasti se mají nacházet unikátní jezírka, ale díky přerostlým keřům a lužním lesům jsou zcela ukryta před veřejností. Než se dostanete před známou vinařskou obec Rakvice, projedete rovinatou krajinou. Až před Rakvicemi a Přítluky se před vámi rozprostřou vinice, jak je vidět na jednom snímku. Vinařská stezka pokračuje právě směrem na Přítluky, my se ale vypravíme doprostřed obce do vinařského družstva Réva Plus a Vinselekt Miloše Michlovského. Réva Plus se nachází v nevábném zemědělském družstvu. Nabídka vín tohoto družstva je zaměřena na stolní, odrůdová jakostní a přívlastková vína. Za povšimnutí stojí především ledové vína Svatovavřinecké a Frankovka! Řada vín Révy Plus obdržela v posledních letech ocenění na Valtických vinných trzích a dalších výstavách. Protože jsou tato vína cenově velmi dostupná, vyplatí se zde udělat malou zastávku. Druhou již avizovanou firmou v Rakvicích je Vinselekt Miloše Michlovského, který se nachází v těsné blízkosti Révy Plus. Vinselekt se nachází již v moderních budovách včetně velmi příjemné vinotéky. Překvapením pro mne bylo rozšíření sortimentu o další řady vín. Zde mne zaujala u nás málo známa odrůda Laurot, která je zde k dispozici v ročníku 2000 a 1999. Cenová politika se bohužel nezměnila, stále se jedná o velmi drahá vína, takže jsem pokračoval 7 km po státní silnici 3. třídy do Velkých Bílovic přes malou obec Trkmanice. Je třeba upozornit, že jsme se odklonili od Velkopavlovické vinařské cyklotrasy, která vede do již zmíněné obce Přítluky. Při jízdě po státní silnici narazíte kromě zavlažovacích kanálů především na slunečnicová pole, jak je vidět na jedné fotografii. Odtud je krásný pohled na CHKO Pálava. Před Velkými Bílovicemi začíná opět mírně kopcovitý terén, na kterém se rozprostírají vinice. Velké Bílovice jsou vedle Velkých Pavlovic velice známou obcí této vinařské oblasti, takže se zde trochu více porozhlédneme. Na malém náměstí se vyplatí navštívit Vinotéku, ve které najdete především sortiment místních vinařů.

Projedete-li obcí směrem na Čejkovice, dostanete se do malebného prostředí vinařských tratí a sklepů. Několik snímků z této oblasti přinášíme pro dokreslení. Touto částí již prochází opět Velkopavlovická vinařská cyklostezka, takže se po ní vydáme zpět. Z Velkých Bílovic jedete 5 km po státní silnici než se dostanete do Podivína. Před Podivínem narazíte opět na velké lány slunečnic, jak vidíte na fotografii. Z Podivína je zpět do Lednice 8 km. Asi po 3 km odbočíte ze státní silnice zpět do terénu podél Dyje až přijedete k Janovu hradu. Přes zámecký park je to do Lednice asi 4 km.

Pokud srovnáme Mikulovskou vinařskou cestu s Velkopavlovickou, nabízí Mikulovská a především Moravská vinná mnohem více zajímavostí a nádhernou krajinu. Velkopavlovická vinařská stezka je zajímavá až od Velkých Bílovic, přes Kobylí a Brumovice směrem na Klobouky u Brna, kde se rovněž vyskytuje více členitý terén.

Začátek a konec okruhu: Lednice
Trasa: Lednice -> Lednice Minaret -> Janův hrad -> Rakvice -> Trkmanice -> Velké Bílovice -> Podivín -> Lednice
Délka uvedené trasy: 26 km
Vinařská stezka: č. 412 Velkopavlovická (úvodní a poslední část trasy)
Vinařská stezka: silnice 3. třídy: Rakvice -> Trkmanice -> Velké Bílovice (prostřední část trasy)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4278x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.01.2010 15:12:40