O Víně

21.12.2015 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.12.2015 07:00

Degustační kalkulačka

Pořád slýchám, že na degustaci před koštem, neboli bodování přišlo málo lidí a tak bylo hodně vzorků na komisi. Degustátorů tedy nepřibývá, jak by bylo třeba, a mělo by se s tím něco dělat.

Bodování vín je přitom prima akce, na které se účast rozhodně vyplatí! Zdarma nalévají dobrá vína, běžně ochutnáte i ta nejlepší vína výstavy. I vzorky s vadou jsou dobrou příležitostí, něco se naučit. Po skončení ještě přidají něco k zakousnutí, a musím říci, že některé gulášky byly opravdovým vrcholem dne! Po ruce jsou zkušenější kolegové ochotní poradit, jen málokde se o vínu můžete naučit něco víc. Navíc na každou výstavu dohlíží superkomise, ve které často najdete osobnosti, které ve světě vína něco znamenají. A pro toho, kdo už něco umí, se nabízí příležitost předložit své názory ke konkrétnímu vínu a poměřit je s názory ostatních. Jediným slovem tak opravdu můžete změnit svět, aspoň ten vinařský.

Přitom stačí tak málo - jen dorazit a naučit se degustovat. A jak říkal pan profesor Kraus: „Jakmile se jednou naučíte degustovat, už degustujete pořád! " A můžete degustovat nejen víno, ale vše: jídlo, nápoje, suroviny ba i vzduch můžete ovonět! To vše vám může prozradit mnoho tajemství, která by jinak zůstala skrytá, nabídnout mnoho zážitků, které by jinak unikly! Představte si, jak by vypadal svět, ve kterém by významnější procento lidí ovládalo umění degustace!? Bylo by takřka nemožné předražit nedobré víno, jídlo, suroviny. Na akreditované laboratoře by bylo třeba se obrátit jen v případě soudu, jinak by stačilo dát pár lidem ochutnat. Snadno by se vyřešili problémy s párky, jogurty a sudovou Pálavou. Podnikatelé v potravinářství by se rychle zaměřili na kvalitu a zapomněli by na podvody. Jídlo i pití by se opět stalo radostí a překvapivě, nejspíše by národ i trochu zhubnul! Jedl by sice s chutí, ale kvalitněji. Citlivější chuť a nos nám dává možnost nahlédnout i do zákoutí, které oko nepronikne a včas najít nejen pálící se pekáč, propocené tričko, ale třeba i zubní kaz! Necvičeným lidem to může připadat téměř jako superschopnost, chutí či čichem najít zdroj, ať už chtěný, či nežádoucí. Ale samozřejmě, i ta sebelepší vlastnost má svou stinnou stránku, kromě podvodníků z ní asi nebudou mít radost ani naše ženy, protože: „jak otevře dveře, hned ví, co vařím!"

Na to, abych vás naučil opravdu degustovat, a ještě na dálku, se necítím. Od toho tu jsou jiní, povolanější a určitě lepší. Na dálku to asi stejně nepůjde a bez trochy snahy asi také ne. Ale téma to je zajímavé, a protože jsem už na pár degustacích poseděl, sám jsem zjistil, že by se pomoc i hodila. Při degustaci pečlivě posuzujeme každou vlastnost zvlášť, hodnotíme ji počtem přidělených bodů, a teprve na konci všechny body sečteme. Při degustaci vína už po pár desítkách vzorků začíná narůstat počet chyb ve sčítání, a zvlášť začátečníky jinak docela jednoduchá matematická operace zdržuje a rozptyluje. Dohled, který by sčítání kontroloval, nebo rovnou provedl, by se docela hodil. Velké a dobře organizované soutěže mají systém, který sběr a součet bodů provádí pomocí počítačové sítě, ale kde ji vzít, a pro každého degustátora přichystat jeden počítač. No ale, chytrý mobil takový malý počítač je, nosí ho skoro každý a program - ten napíšu sám, jsem si řekl. Takže teď bych vám nabídl k posouzení aktuální verzi mého programu, Degustační kalkulačky, která by mohla usnadnit zápis bodů při degustaci. Sčítání snad ohlídá vcelku dobře, nedovolí ani udělat ani nějaký ten aut, nabízí nejběžnější hodnotící systémy. Nemyslím, že s ní udělám díru do světa, zatím je to spíš taková hračka. Ale mohla by poskytnout určitou nápovědu, mantinely a náhled do světa degustace. I když jsem se snažil, ovládání je stále trošku těžkopádné, i výdrž baterie může být problém, myslím, že zkušenější hodnotitelé zůstanou u tabulky na papíru, ale kdo ví. Možná se mi s vaší pomocí povede tento prográmek vylepšit do takové podoby, abyste ho používali rádi a často.

Musím se omluvit majitelům jiných telefonů, Degustační kalkulačka funguje jen pro telefony se systémem Android verze 3.0 a vyšší. Zatím nebude k dispozici na Google store, protože to je placená služba a zatím se mi ji platit nechce. Musíte ji získat přímo ode mne, nebo stáhnout dole pod článkem. Soubor s aplikací se jmenuje Tasting Calculator.apk. Nainstalujete ji tak, že ji uložíte do telefonu, odklepnete a potvrdíte, že ji chcete nainstalovat.
Přiznávám, že tak vám Google store nemůže garantovat záruku, že program není škodlivý. Ale Degustační kalkulačka toho dělá tak málo, že ani nepotřebuje žádná oprávnění, všimněte si, že si žádná ani nevyžádá a nemá tedy možnost nějak škodit. Zaručuji na svou čest, že podle mého nejlepšího svědomí Degustační kalkulačka nedělá nic, co byste od ní neočekávali. Co tedy vlastně dělá?

Na úvodní obrazovce najdete nahoře tlačítka, která otevřou další obrazovku s kalkulačkou daného hodnotícího systému. Dlouhým dotykem můžete zobrazit krátkou nápovědu.
Pod nimi je sada přepínačů, které mění vlastnosti kalkulačky. Dlouhým dotykem opět zobrazíte krátkou nápovědu.
Tlačítko telefonu Menu otevře nabídku s dalšími informacemi o programu, včetně mého e-mailu, na který mi můžete napsat, co byste ještě chtěli vylepšit. Samozřejmě bych uměl rovnou otevřít a předvyplnit mail, ale rád bych dostával jen ty podnětnější a méně urážlivé. ;o)

Kalkulačka daného bodovacího systému má podobu řady čísel, a jejich součtu. Aby bylo možno čísla měnit, jsou na ovládacím prvku napodobujícím otočné kolečko, jaké známe třeba z mechanických číselných zámků. Proto vidíme řady čísel hned tři. Platná je ta prostřední, horní a spodní slouží jen k usnadnění ovládání. Pohybem prstu, nebo stiskem můžeme pootočit kolečko tak, aby prostřední číslo bylo to správné, námi vybrané. Správné degustování vyžaduje přísné dodržení pořadí, ve kterém hodnotíme jednotlivé vlastnosti, jinak bychom si mohli smysly snadno zahltit. Kalkulačka proto neumožňuje přeskakovat tam a zpět, lze měnit vždy pouze jedno číslo a postupovat zleva doprava. Vybrané číslo je zvýrazněné bílými vodorovnými čárami, kdežto ostatní, neaktivní, je mají modré. Na následující číslo (doprava), přeskočíte pouhým dotykem (cvakne), pokud se budete potřebovat vrátit zpět (doleva), použijte položku „Zpět na předcházející" pod tlačítkem Menu telefonu. Díky tomu, že lze měnit pouze jediné číslo, nemusíte se bát, že si jediným nešikovným dotykem rozhodíte pečlivě vypracované hodnocení. Hlídat stačí jediné číslo, to, které právě zadáváte.
Abyste měli rychlý přehled, jakou hodnotu to vlastně zadáváte, mohou čísla měnit barvu od zlaté, pro nejvyšší hodnoty, po červenou, pro ty nejnižší. O tom, kde by měla která barva začínat a končit, se můžeme pobavit, tuto možnost lze i vypnout.
 Stobodové hodnotící systémy hodnotí tolik vlastností, že se nevejdou na obrazovku. Ta je proto posouvací. Posun se provede, pokud je třeba, i automaticky, při přechodu k další vlastnosti.
Zcela vpravo je pod nápisem „Celkem:" součet všech hodnot a pod ním, navrhovaná medaile pro dané bodové hodnocení.
Pod tlačítkem Menu telefonu najdete i volbu krátkého a delšího exportu daného hodnocení do jiné aplikace.

Můžeme se pobavit o tom, co by ještě tato kalkulačka mít měla a jak to udělat, za nápady budu vděčný. Ale co nemohu, je naučit vás, jaké vlastnosti přísluší jaké bodové ohodnocení. Je jasné, že začínající degustátor, který se ještě nesetkal s opravdu intenzivně vonícím vínem, bude i střední sílu vůně hodnotit nejvyššími body. Od toho tu jsou ti starší a zkušenější, aby zkušenost předali a proto se scházejte, degustujte a hodnoťte, uvidíte, že se nejen pobavíte, ale i poučíte a to nejen o víně, ale i o sobě.

Protože zrovna přicházejí Vánoce, berte tuto verzi aplikace jako malý vánoční dárek, je zcela zdarma, k volnému použití. A kromě krásně prožitých Vánoc vám přeji i hodně krásných vín, kterým bude radost dát jen ty nejvyšší známky.

Odkazy:
http://www.znalecvin.cz/hodnoceni-vina/
http://topsommelierskyvyber.cz/hodnoceni-vin
http://www.zameckevinarstvi.cz/abc-o-vine/ze-sklepa-az-na-stul/jak-degustovat-vino/
http://www.jklon.cz/

 
   Název   Velikost 
  Tasting Calculator.apk   702.4 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 12475x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2015 16:54:06