O Víně

15.08.2003 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Inspekce po vinařských cyklostezkách: Mikulovská + Moravská vinná

V reportáži Inspekce po vinařských cyklostezkách: Mikulovská + Moravská vinná najdete postřehy při putování moravskými vinicemi.

Znáte to, koho by nelákalo strávit několik dnů po vinařských stezkách a nasát atmosféru vinařských krajů. Neodolal jsem ani já a tak jsem několik dnů koncem června objel na kole některé vinařské stezky. Dovolím si napsat pár postřehů, které se mi vryly do paměti.

První cyklostezku - Mikulovská - jsme zahájili a ukončili v Lednici. Prvních 6 km směrem na obec Bulhary jedete nádhernou krajinou v lužních lesích Staré Dyje, většinou po skvělé asfaltové cestě. Minete Nejdek - velice známou vinařskou obec - až se dostanete na vyvýšený břeh Dyje. Jedete proti proudu po pravém břehu, kde za zmínku stojí poměrně velký jez. Po chvíli se dostanete k Panenskému mlýnu, kde se odkloníte od Dyje. Po 1 km se dostanete do dalších vinařských obcí Bulhary a Milovice, kterou projedete po normální silnici. Od Milovic je již vidět vodní dílo Nové Mlýny III. Před sebou již velmi dobře vidíte CHKO Pálava se svými zříceninami a Děvínem viz první fotografie.

Po chvíli se dostanete do velmi známé vinařské obce Pavlov, která se nachází přímo na břehu vodního díla pod Pálavskými vrchy. Tato obec je doslova protkána vinaři, na orientačních tabulích je množství informací o vinných sklepech, vinařských družstvech a podobně. Pokud pokračujete po Mikulovské vinařské stezce, sjedete na břeh vodního díla a dostanete se mimo obec Pavlov přímo pod zříceninu nazvanou Dívčí hrady. Podél této zříceniny najdete velké množství vinic. Na dalších fotografiích můžete vidět několik snímků z vinice Radomíra Nepraše. Tato malá firma produkuje velmi kvalitní přívlastková vína a protože jsou zde velmi nádherné viniční tratě pod hradem, nenechte si ujít tato nádherná zákoutí Pálavy. Pokud se vrátíte zpět do Pavlova, můžete pokračovat po další cyklostezce - Moravská vinná. Tou budete stoupat do táhlého kopce nejprve přes celou obec Pavlov a poté pod známý vrchol Děvín (549 m.n.m), který je viditelný ze všech stran daleko od CHKO Pálava. Nad obcí Pavlov je rozmístěno množství viničních tratí, jak můžete vidět na dalších fotografiích.

Asi po 5 kilometrech stoupání do Pálavských vrchů se dostanete do akátového lesa. Jakmile vyjedete z lesa, jste na nejvyšším místě této vinařské stezky a před sebou máte další vinařskou obec Klentnice. Před touto obcí můžete vidět poměrně velkou plochu s novou výsadbou révy vinné. Ještě než vjedete do obce můžete odbočit doprava, na druhou stranu Pálavských vrchů, do obce Perná, kde se nachází celá řada velmi známých a kvalitních viničních tratí. Pokud budete pokračovat směrem na Mikulov, pojedete několik kilometrů z kopce, až se dostanete nad Mikulov. Doporučuji zastavit a pokochat se nádherných výhledem na město se svou dominantou - zámkem. Vyplatí se zajít do nejbližšího informačního centra a požádat o mapu města se základními informacemi, kde naleznete řadu zajímavých tipů. V tomto městě se také protíná několik cyklistických stezek, ale my se vydáme opět po Mikulovské směrem na vinařskou obec Sedlec, která je vzdálena asi 6 km od Mikulova. V Sedleci se vyplatí navštívit známé ZD, které vyrábí pověstná Sedlecká vína. Družstvo se nachází na samotném břehu největšího moravského rybníka Nesyt směrem na obec Bulhary. Ještě než se odhodláte něco zakoupit, můžete využít příjemného prostředí k ochutnávce místních vín. V cenách kolem 10 korun za skleničku o objemu 0,05 l můžete ochutnat většinu sortimentu družstva, které zde sídlí. Posezení při ochutnávce zdejších vín je velmi příjemné díky blízkosti rybníku a vyplatí se zde udělat alespoň krátkou zastávku.

Ze Sedlece se vypravíme dále po vinařské stezce směrem na obec Hlohovec, která již leží v Lednicko-Valtickém areálu. Cesta na kole je v těchto místech velmi příjemná a klidná, protože nejedete po místních komunikacích, ale podél celého rybníka než dorazíte k nádhernému Hraničnímu zámečku. Zde si můžete odpočinout v nádherných parcích kolem Hlohoveckého rybníka. Odtud je to již kousek do obce Hlohovec, kde sídlí řada známých vinařů. Z Hlohovce je to již opět po normální silnici necelé 4 km do Lednice, odkud jsme putování začali.
I když jsem nekopíroval přesně Mikulovskou vinařskou stezku (od Pavlova po Moravské vinné) a zvolil z části raději kopcovitý terén Pálavských vrchů, je uvedená trasa velmi zajímavá a vhodná i pro začátečníky vzhledem k uvedené délce (42 km). Pokud preferujete více kopcovitý terén, můžete do Lednice dojet také přes velmi nádherné kopce osázené vinicemi ZD Sedlec. Tuto členitou krajinu najdete ze Sedlece změrem na obec Bulhary (směr Studánkový vrch). Zde se vám naskytne nádherný pohled na soustavu rybníků obklopenými vinicemi.

Začátek a konec okruhu: Lednice
Trasa: Lednice -> Bulhary -> Milovice -> Pavlov -> Klentnice -> Mikulov -> Sedlec -> Hlohovec -> Lednice
Délka uvedené trasy: 42 km
Vinařská stezka: č. 5043 Mikulovská (první a poslední část trasy)
Vinařská stezka: č. 5044 Moravská vinná (prostřední část trasy)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4663x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.01.2010 15:13:49