O Víně

13.01.2015 radek Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.01.2015 07:00

Buďme trpěliví - snad spatříme růži

Jak jsem již avizoval, 13. dílem chci završit malý zábavný seriál o některých „zajímavých" vínech způsobem, který by (snad) mohl vést k tomu, aby se problémy s označováním vín k prodeji a zřetelně velmi problematické situaci v této oblasti nejen „objevily", ale aby se jimi i někdo kompetentní zabýval.

A tak dále laskavý čtenář a přívrženec uvedeného seriálu najde text oznámení, se kterým jsem se obrátil na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Odesláno bylo mailem na jejich elektronickou podatelnu, mailovou adresu ředitele SZPI a mailovou adresu Regionálního inspektorátu Brno, který má záležitosti ohledně vína „na starosti". Jak z textu uvedeného oznámení plyne, požádal jsem SZPI o sdělení, jak s jednotlivými podněty naloží a příslušné reakce SZPI se pak objeví na stránkách tohoto portálu. Náš seriál tak tedy „z povahy věci" nekončí, ba bude i nadále pokračovat, řekněme třeba, že jeho „druhou řadou". A protože se, lze předpokládat, objeví i další „zajímavá" vína, nebude se snad jeho čtenář ani nadále u jeho sledování nudit... Ono oznámení zní:

„Dobrý den, v poslední době jsem na nezávislém portálu www.ovine.cz uveřejnil několik článků o řadě problémů v označování vín nabízených k prodeji. Najdete je pod následujícími odkazy:

1. díl: Čtyřikrát stejně, pokaždé jinak (zveřejněno 26.8.2014)
2. díl:
Daj-li mi medaili a nebo nedaj-li (zveřejněno 2.9.2014)
3. díl:
Podobnost kozy domácí a prakozy pralesní (zveřejněno 9.9.2014)
4. díl:
Čtyřikrát jinak, pokaždé stejně (zveřejněno 19.9.2014)
5. díl:
Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (zveřejněno 24.9.2014)
6. díl:
Třikrát stejně, pokaždé jinak (zveřejněno 1.10.2014)
7. díl:
Habánský Motýl z Bzenca (zveřejněno 10.10.2014)
8. díl:
Čí peří (zveřejněno 20.10.2014)
9. díl:
Vína ze Sovína (zveřejněno 30.10.2014)
10. díl:
Svatomartinské! Svatomartinské? (zveřejněno 17.11.2014)
11. díl:
Čert aby se v tom vyznal (zveřejněno 5.12.2014)
12. díl:
Habánský Sommelier (zveřejněno 22.12.2014)

Přijměte, prosím, informace v těchto článcích uvedené, ale i informace z diskusních příspěvků, které jsou u každého z nich uvedeny, jako podněty pro Vaši kontrolní činnost. Dovoluji si Vás požádat o prověření předmětných informací zejména z hlediska Zákona o vinohradnictví a vinařství v platném znění, i další související legislativy. Kromě toho také jako možných podnětů pro příští legislativní či jiná potřebné opatření v této oblasti. U těch záležitostí, které podle Vašeho názoru nespadají do Vaší kompetence, si Vás dovoluji požádat o jejich předání jiným příslušným státním či profesním orgánům (Ministerstvo zemědělství, Česká obchodní inspekce, Vinařský fond, Národní vinařské centrum, ...). Současně si Vás dovoluji požádat o sdělení:

- všech šetření, které se na základě uvedených informací rozhodnete zahájit
- výsledků všech těchto šetření
- opatření, které se na základě v oněch článcích uvedených informací rozhodnete navrhnout pro zlepšení situace v dané oblasti
- všech podnětů, které předáte jiným orgánům (viz výše) a kterým.

Děkuji.

Prosím o potvrzení přijetí tohoto podání. Děkuji.

S veškerou komunikací, která v této věci proběhne, bude vinařská veřejnost seznámena na zmíněném portálu ovine.cz, případně pomocí jiných zdrojů.

S pozdravem...".

A tak tedy nyní, milý čtenáři, budeme společně čekat, kdy a co se od SZI dozvíme. Myslím, že nejenom já jsem na to docela zvědavý i nedočkavý. Trpělivost však prý růže přináší. A růže bývá krásná - i když má ostny a leckdo se o ni může popíchat...

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6358x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.01.2015 10:19:52