O Víně

18.11.2014 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.11.2014 07:07

Krajem vína - nová série map

Zaregistroval jsem je až díky krátkému článku v jednom z posledních Vinařských obzorů. Stáhnul jsem si, námátkou projel, zasmál se chybám a naplánoval si článek. Ale třeba to při bližším pohledu a zvážení všech pro a proti nevyjde tak zle, ne?

Možná ta série map není až tak nová, i když datum vydání je leden 2014, zachycuje situaci k roku 2012, už loni na veletrhu Holiday World dostali jejich tvůrci cenu. Tak to přece nemůže být špatné, ne? Pod mapami je podepsáno Národní vinařské centrum o.p.s. a poměrně známá Agentura Bravissimo ze Znojma. Bravissimo určitě znají minimálně ti, kdo častokrát listovali v reklamních materiálech a pravidelných katalozích Znovínu Znojmo, ikonické jsou jejich fotky znojemských vinic, zejména ta nejznámější, letecká Šobesu.

Kdybyste chtěli tyto nové mapy, buď si musíte vychytat nějakou větší vinařskou akci sponzorovanou Vinařským fondem, tam se asi tradičně budou mapy rozdávat. Nebo si je můžete objednat bezplatně na stránkách Národního vinařského centra. Nebo jsou i poněkud ukryté na stránkách wineofczechrepublic. I mně, který věděl, že tam někde jsou, to trvalo půl hodiny, pak jsem si vzal v zoufalství na pomoc Google. Kupodivu nejsou ani v záložkách o turistice, ani v Krajem vína, ale nelogicky zastrčené na záložce „O víně" v podsekci „Ke stažení" jako pdf - některá tedy poměrně objemná.

Vinařská oblast Čechy

Ta se tedy povedla asi nejméně. Už mnoho let bývá mapa této oblasti popelkou mezi ostatními. Zatímco podoblasti moravské bývají v měřítku 1:100 000, z obcí jsou patrné aspoň půdorysy a hlavní ulice a jsou vyznačené viniční tratě, tak Čechy jsou v měřítku 1:340 000, obce se zobrazují na ní jako kroužky a místo vinic jsou jen ne příliš šťastně vyznačeny hranice katastru, takže třeba Ústí nad Labem, kde je jen pár řádek na zahrádkách, se zdá větší vinařskou obcí než Mělník. Tuto podivnou disproporci by měly asi napravit ikonky hrozínků, které dle legendy svou velikostí by měly vyznačovat, kolik vinic v obci je. Ale jednak velikost hrozínků na mapě neodpovídá velikosti hrozínků v legendě (tento nedostatek trvá i na mapě nové), jednak ani toto v podstatě neodhaluje případnému turistovi, jestli vůbec v obci nějaké vinice jsou a nebude se tam plahočit zbytečně. Rozdíly mezi starou a novou mapou jsou minimální, jen se upgradovala data (rozlohy, zastoupení odrůd, počty tratí a obcí), fotky a texty na rubu mapy zůstaly stejné. Pouze se změnil seznam vinařských akcí v regionu - nově tam najdete z hlediska regionálnosti vín naprosto unifikované akce typu Vinařství roku a Svátek růžových vín, naproti tomu stěžejní akce, kde vína z Čech ochutnáte v největší pestrosti (Přehlídka vín ve Slaném, Roudnický a Žernosecký košt) naprosto chybí, což pokládám za jednu z hrubých chyb. Další podstatnou slabinou je věcná nesprávnost zobrazených obcí. Pamětníci si možná pamatují, že v první sérii těchto map byla chybně vyznačena obec Tuhaň (jiná Tuhaň o něco severněji), to bylo v dalším vydání opraveno. Tady je chyb asi nejvíc z dosud vydaných verzí. Zde výčet: Sice to neuvedlo žlutě podtrženým názvem jako vinařské obce Semtěš a Bílé Podolí (vyškrtnuty v poslední novele z roku 2010), ale obrysy jejich katastrů tam zůstaly dál (malá chyba). Zcela mylně je tu zakreslena novopečená vinařská obec Heřmanice - skutečná vinařská obec je jihovýchodně od Vinařů, až u Golčova Jeníkova, v podstatě tedy už za spodní hranicí mapy (hrubá chyba - Já vím, sám jsem se kdysi nechal zmást, ale snad by měl konečnou verzi mapy zkontrolovat někdo z Registru vinic a odhalit to, ne?). Nelahozeves chybně uvedena jako vinařská obec (hrubá chyba - bylo to už v předchozích mapách, jaktože si toho nikdo nevšiml?). Místo Otmíčů je chybně uveden jménem sousední Stašov, byť obrysy katastru jsou dobře a totožné se starší mapou, kde to bylo dobře (hrubá chyba). Podobně je místo obce Tuhaň (asi nějak zakleté, že je kolem této obce tolik mapových chyb) uvedena na mapě sousední obec Obříství (byť tam vinička také je, na oficiální mapě je to ale hrubá chyba). Obdobně jako na staré mapě zůstaly přehozeny Velké a Malé Žernoseky (menší chyba - kdo má cestovní mapu, zjistí rychle).

Vinařská oblast Morava

I když též v měřítku 1:380 000, tak jinak pojaté, nejsou tam vyznačené vinařské obce (takže odpadá kritika toho, jestli tam jsou všechny obce nebo naopak nesprávně některé navíc), spíš takovým zeleným rastrem vyznačené vinice. Ale na nějakou pořádnou orientaci a plánování trasy je tato mapa příliš hrubá. Maximálně poslouží někomu, kdo chce jet na víkend na „nějaké" vinobraní, mapa mu doporučí jen ty mega největší typu Ze sklepa do sklepa v Bílovicích nebo Znojemské, a případně i nějaký ten turisticky atraktivní cíl cestou tam nebo zpět.

Podoblasti Slovácká, Mikulovská, Velkopavlovická, Znojemská

Ty už jsou v lepším měřítku 1:100 000, což jistě uvítají cyklisté, kteří tam mají vyznačené vinařské cyklostezky. Nicméně i tak mi mapa přijde málo podrobná a absencí většiny menších cest a vrstevnic bude zřejmě odsouzena stejně do role mapy pomocné, řádný turista si bude muset dokoupit nějakou solidnější mapu, jinak bude v terénu asi občas bloudit. Třeba Cyklomapa moravské vinařské stezky vydaná Shocartem obsahuje i kilometráže stezek a jejich výškové profily a podrobnější popisy turistických zajímavostí. Akorát stojí 94,- Kč, musíme vzít v potaz, že mapy Krajem vína jsou zadarmo. Na druhou stranu jako velké plus a významné zlepšení oproti předchozím edicím beru, že jsou vyznačené obrysy jen skutečně osázených vinic. U dřívějších map se mohlo stát, že třeba cyklista naplánoval výlet do okolí státních hranic na západ od Valtic, kde se to dle map mohlo zdát jako obrovská plocha jednolité vinice, ale dobrá polovina tratí není ve skutečnosti osázená, což nová edice map zobrazuje věrněji. Jinak jsou změny oproti předchozí sérii map minimální, jen poněkud upgradované statistiky.

Nemohu si pomoci, ale jakkoliv nová série map na první pohled hýří barvami a skvostnými fotografiemi rozesmátých mladých lidí, určitě to nejsou nejlepší vinařské mapy, co existují a nad oceněním na Holiday Word se musím pousmát. Pořád nepřekonané mi přijdou dvě mapy: Vinařské oblasti České republiky (pro Svaz vinařů vydal Shocart v roce 2004, stále ještě lze koupit na levnemapy.cz). Tam je sice mapa České oblasti stejně odbytá, ale moravské vinice jsou barevně odlišené dle kategorií (byť projekt Kategorizace viničních tratí skončil oficiálním zatracením a zapomenutím) a z rubové strany mapy jsou všechny tratě vyjmenované (byť podle staré vyhlášky, nově uvedené a přejmenované tratě dle Vyhlášky z roku 2010 v ní samozřejmě nejsou) a z mapy je patrné (na rozdíl od moravských map Krajem vína), která obec je vinařská a která není. Taky kresba menších cest a ulic je tam oproti novému Krajem vína lepší. Druhá podle mne skvělá mapa Jižní Morava - Vinohrady a vinné sklepy (pro Vinařskou akademii vydal Geoclub/Shocart/Kartografie roku 2000, lze dokonce stále koupit zde, občas se objeví i na aukru) vyšla už roku 2000 a byla vůbec první mapou s vyznačením vinic. Ačkoliv tam je ještě to dnes již dávno zapomenuté jemnější dělení na Podoblasti Mutěnickou, Kyjovskou, Brněnskou, Podluží atd., svou podrobností a přehledností je na tom mnohem lépe než Krajem vína, kde je každá silnice a hranice tlustá jak dvě anakondy. Sice v té prastaré nejsou vyznačené lesy, ale jsou tam zase i polní cesty a stínováním naznačen reliéf.

Tož tak. Stále je co zlepšovat, tak se těšme na mapy příští, lepší.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5561x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.11.2014 10:27:16