O Víně

02.09.2014 radek Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.09.2014 07:00

Daj-li mi medaili a nebo nedaj-li

Parafráze známého výňatku z Burianova „hitu“ z jeho ještě známějšího filmu Anton Špelec, ostrostřelec uvádí druhý díl malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech.

Tentokrát se podíváme do Velkých Bílovic, potažmo pak i do Čech, do Starého Plzence. Do letošního Salonu vín ČR bylo také zařazeno víno Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique z Habánských sklepů Velké Bílovice. Na „salonovém" webu lze toto víno samozřejmě najít pod tímto odkazem a dozvědět se tak jeho šarži - 11100, původ hroznů - Starovičky / Okolesy, analytické údaje - zbytkový cukr 0,4 g/l, kyseliny 5,5 g/l, extrakt 26,9 g/l i jedno z ocenění, které toto víno získalo - Champion Prague Wine Trophy 2013. Letmým pohledem na evidenci zatříděných vín na eAgri lze zjistit, že víno příslušné šarže bylo pod evidenčním číslem jakosti 3A1-13/45 zatříděno pro producenta Bohemia Sekt Starý Plzenec, do jehož skupiny Habánské sklepy patří. Kromě toho lze také zjistit, že Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique z Habánských sklepů šarže 11100 získalo zlatou medaili v rámci Velkopavlovické podoblasti Národní soutěže vín 2013 - viz tento odkaz.

Před nedávnem se objevilo a stále se ve velkém počtu plných regálů vyskytuje ve více prodejnách řetězce Makro Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique od stejného výrobce Habánských sklepů, stejného původu hroznů, s velmi podobným číslem šarže 100 (oproti výše uvedenému chybí jen ona „začínající" 11 napovídající ročník 2011) - proč asi? - a evidenčním číslem jakosti 13B1-14/47, označené výše uvedenými medailemi z Prague Wine Trophy a Velkopavlovické podoblasti, kromě toho i zlatou medailí z Vinalies Internationales Paris 2014. Dost dobře mi nešlo do hlavy, jak může toto víno nést ony 2 tuzemské medaile, když je prokazatelně získalo víno jiné šarže - viz výše, proto jsem se obrátil jak na výrobce Habánské sklepy, tak i producenta Bohemia Sekt s dotazem na uvedený rozpor. Z Habánských sklepů bez odezvy. Z Bohemiia Sektu jsem se po urgenci svého dotazu nejprve dozvěděl, že došlo k chybě při adjustaci jen několika lahví tohoto vína a že jde vlastně o šarži 11100, oněmi medailemi označenými tedy „oprávněně". Později, zejména po dotazu, proč tedy není ono víno označeno i nálepkou Salonu vín 2014, jak by v takovém případě bylo „oprávněno", bylo jimi ono tvrzení o „nechtěné záměně" vína zpochybněno. Co je však v předmětné flašce ve skutečnosti jsem se už ale nedozvěděl. Z Bohemia Sektu vím také, že zbytkový cukr u šarže 100 je 0,3g/l, kyseliny 5,2g/l a extrakt 26,8g/l. Přitom je zajímavé, že na stránkách Osobní vinotéka, zahrnující produkty všech firem skupiny Bohemia Sekt, je u Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique, Starovičky / Okolesy z Habánských sklepů, bez uvedení čísla šarže - viz tento odkaz - jsou uvedeny hodnoty zbytkového cukru 0,4 g/l a kyseliny 5,2 g/l, tedy „kombinace" příslušných hodnot šarží 11100 a 100 a totéž platí i pro web Habánských sklepů - viz tento odkaz, s tuzemskými oceněními (kromě výše uvedených i Valtické vinné trhy 2014 a Grand Prix Vinex 2014) výhradně získanými pro šarži 11100 - ovšem v tom případě s nesprávnou hodnotou kyselin, u 2 mezinárodních ocenění (kromě toho uvedeného „pařížského" i diplom z Decanter World Wine Awards 2013) nejsou šarže známy vůbec. Nestálo by za to je „pro pořádek" uvést? Takto „standardní" zákazník neví, „znalý" se diví a výrobce a producent vydělávají. A co na ona uvedená ocenění organizátoři příslušných soutěží, zejména pak Prague Wine Trophy a Národní soutěže vín (Velkopavlovické podoblasti)? O případně možné mezinárodní ostudě v souvislosti s Vinalies Internationales a Decanterem raději nemluvě.

Jakým způsobem a proč se tedy na flašky s Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique šarže 100 dostaly medaile náležící šarži 11100? Opravdu tak renomovaný výrobce, jakým Habánské sklepy, resp. producent Bohemia Sekt bezesporu jsou, mají tak nedostatečnou výstupní kontrolu, která nedokáže zachytit takto flagrantně chybně označená vína? Zejména, když Habánské sklepy na svém webu zmiňují důraz na „pečlivý dohled na každou fázi výroby vína". A když už je na to někdo upozorněni, nebylo by pro jejich renomé lepší, kdyby takové víno stáhli z prodeje? Nejde totiž zřejmě jen o několik lahví, jak původně tvrdili. A nebo že by to nebyl neúmyslný „omyl", jak by uvedené okolnosti a souvislosti mohly naznačovat a jde jen o obyčejné „matení" spotřebitele? A jak že je to také v té vzpomenuté Burianovo-Špelcově písni? „Já bych do toho kop, ta medaile bude můj hrob".

Počet příspěvků v diskuzi: 10  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7934x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.08.2014 09:32:20