O Víně

18.07.2011 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.07.2011 07:00

Bystré oči aneb Pohled na vína degustovaná v měsíci červnu

Dnes pouze čtveřice vín, ovšem hodně líbivých a kvalitních. Nechte se unášet na vlnách aromatických odrůd Tramínu, Sauvignonu a krásného Kerneru.

Sauvignon, 2007 Jean Dumont, Pouilly-Fumé Les Caillou, France 

První setkání s vínem z této oblasti. Barva francouzského vína je krásně nazlátlá, sytá a hustá, s bohatými mosty. Vůně je velice hutná, působící dojmem vyzrálého Ryzlinku rýnského s petrolejovými vjemy, zemitostí a křemenným, či křesadlovým nádechem. V chuti je suché, jako troud, šťavnaté, až svírající. Vůbec bych naslepo netipoval odrůdu Sauvignon. Pevné tělo, živá kyselinka, bohatý, lehce pikantní závěr, žádný otloukánek. Převažují spíše herbální tóny, z ovoce snad jen nezralé hrušky. Tohle víno vám dá do těla, ale mě to vyhovuje :-) Koupeno v Lidlu asi před půl rokem, cena okolo 160,- Kč, už si přesně nepamatuji.
Hodnocení: ***** 1/91 bodů
Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Tramín červený 2009 výběr z hroznů, Vinařství pod Martinkou s.r.o., Horní Věstonice 

Barva vína je sytě zlatavá, perzistence olejnatá, s bohatými a línými mosty po stěně sklenice. Vůně je těžší a zemitá, ale nevtíravá, s bohatostí čajové růže a květu lípy. V chuti je víno velice plné, robustního těla, se znatelným objemem zbytkového cukru a lehkou kyselinkou. Rozeznávám zde zejména medová a kořenitá aromata, doplněná o botritické bobule révy. Dochuť je velice dlouhá a kořenitá. Jedná se o těžší a bohaté víno, charakterizující terroir Pálavy. Osobně preferuji svěžejší a rozmanitější typy Tramínu.1. olomoucká vinotéka, cena 130,- Kč.
Hodnocení: *** 3/81bodů
Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

Kerner 2009 pozdní sběr, Flower Line, Mikrosvín Mikulov, a.s.

Na naše poměry a na to, co jsem zatím s Kernerem zažil, a že toho moc nebylo :), je to velice důstojný zástupce tuzemských vín. Etiketa je prostě báječně zpracovaná, chybí mi však vyznačení původu vína, s ohledem na příplastek. Barva je jiskrná, zlatavá, střední perzistence. Vůně je nevtíravá, lehká, v tónech jasmínu, citrusů a lehké kerosinové stopy. Žádná přílišná voňavka. V chuti je nasládlého středního těla, s patřičnou olejnatostí na patře. Zajímavý náznak hořkosti, vhodně doplňují aromata peckového ovoce, jako ryngle a exotické liči. Velice dobře zpracované a pitelné víno, které neurazí popíjet jen tak nebo s různými saláty nebo pokrmy z ryb. Za cenu 160,- Kč se jedná o dostupného a solidního zástupce této odrůdy, z prestižního vinařství. 1. olomoucká vinotéka, cena 160,- Kč.
Hodnocení: ***** 1/91 bodů
Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Tramín červený 2007 moravské zemské víno, Rodinné vinařství Pavel Husák, Nesvačilka 

Souhlasím s Evaskou :-). Milé setkání s odrůdovým, typickým Tramínem, který hlavně představuje zástupce nepřeslazených, stabilních vín, s typickým, jemným buketem čajové růže, citronové meduňky a v chuti lahodné kořenitosti, lehké, avšak příjemné hořčinky a nasládlým tělem i ocáskem, který je nekončící. Podobných tuzemských Tramínů jsem pil v poslední době pomálu... Cena ve vinařství 140,- Kč.

Hodnocení: ***** 1/91 bodů
Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6317x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 17.07.2011 09:19:23