O Víně

04.07.2011 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.07.2011 07:00

Zajímavé trio ze Slovenska

O tom, že na Slovensku stále častěji nacházím velmi zajímavá vína u malých výrobců, vám chci ukázat na příkladu trojice vín od producentů z malokarpatské oblasti.

Feteasca regala 2009 výber z hrozna - Miloslav Sodoma, Hospodárov výber - Modra-Kráľova

Miloslav Sodoma - pro mně osobně prototyp modranského vinaře, který svou profesí žije naplno, vždy rád příjme pod svou střechou, pohostí svými úžasnými rýňáky, milerkou, iršajem i feťaskou, vždy je radost poslouchat jeho vyprávění o víně. A jeho „kapúrkové vínko", skvělá vínovice, na závěr pořádně ohřeje útroby.

Na svém posledním zastavení jsem u něj získal lahev feteasky, abych si jí vychutnal doma, v klidu, neboť toto víno si to zasluhuje a přináší radost. Takže...

Vzhledově je víno krásně studničkově čisté, jiskrné, velmi intenzivně se tvoří početné slzy. Barva je světle žlutavá s lehkými bronzovými tóny, odstín lněného plátna. Vůně je opravdu velmi přitažlivá, decentní, nezvyklá. Převládají akcenty ovocité a lehce dřevité, což je nejspíše projevem zrání vína v barikovém sudu. Dřevité tóny tvoří však jen pozadí, takový „dotek barikového sudu". Zdá se, že barik tady pěkně dotváří celkový dojem. Ve vůni je dále cítit i chlebová kůrka, marcipán, suchý lískový oříšek, je zde i minerálnost v podobě vůně křemene po letní spršce. Vysoce oceňuji vůni tohoto vína a jen doufám, že nebude přebíjet dojem z chutě. Chuť je však taky naprosto úžasná, originální, plná, jedná se o pěkně harmonické víno s příjemnou, i když dosti výraznou kyselinkou, typickou pro odrůdu, s pěknou hroznovou chutí, lehkou vanilkou, dosti výraznými karamelovými tóny. Již nos naznačoval leccos, jazyk však odhaluje další krásy této „feťasky". Tuto odrůdu si nezapomínám vychutnat pokaždé, když zavítám do modranského regionu. Z této odrůdy se zde dělají opravdu zajímavá vína a tato, od hospodáře Sodomy je mezi nimi opravdovým skvostem. Nikdy mi moc nedocházel smysl barikování bílých vín, ale v tomto případě se mi zdá, že zráním v barikovém sudu vzniklo něco originálního a mohu říci, že barik nepotlačil odrůdový charakter, jen jej poněkud dotvořil. Možná, že někdo by měl námitky, někdo možná řekne, že se jedná o snahu tvořit tzv. líbivky, mně ale toto víno jednoznačně okouzlilo, prostě velmi chutnalo. A to je pro mně rozhodující.

Cena: 7,- € přímo ve vinařství za láhev 0,75 L Bordó, čiré barvy, se solidním korkem 44 mm plátek-drť-plátek s firemním potiskem. Celkové hodnocení: Velmi solidní víno vypovídající o umění vinaře. Dobrý poměr ceny a jakosti vína. Víno bych si určitě koupil znovu.

Foto etikety se bohužel nedochovalo.

Moje hodnocení: 87 bodů.

Sauvignon 2010 jakostní - Vinárstvo Dubovský & Grančič, Svätý Jur

Vinohradnictví a vinařství Dubovský & Grančič obhospodařuje 5 ha vinohradů, ale produkce hroznů nepostačuje pokrýt výrobu vína, proto je část hroznů nakupována u místních smluvních dodavatelů nebo od dodavatelů ze Svodína. Nakupují se hlavně odrůdy, které v malokarpatské oblasti nedosahují požadované jakostní parametry nebo je výsadba v oblasti Sv. Jura malá (Cabernet Sauvignon, Dunaj, Rulandské šedé, Sauvignon).

Víno pochází z Jihoslovenské vinohradnické oblasti, z obce Svodín, okres Nové Zámky, z tratě Buza Hegy, sbíráno dne 15.9. 2010 při cukernatosti hroznů 18 °NM.

Vzhledově velmi pěkné víno s docela bohatým slzením na jakostní víno. Barva mně udivuje, neboť je poměrně výrazná, intenzivně žlutavá, odstín starého zlata, s výraznými zlatými odlesky. Spíše bych zde tipoval již poněkud starší víno se solidním přívlastkem - překvápko. Vůně se zdá být zprvu docela jednotvárná, čistě kopřivová, hned po otevření lahve se z něj line při prvním nosu vůně jakoby čerstvě posekaných kopřiv. Potvrzuje se zde ale pravidlo „nespěchat", s časem se vůně rozvíjí neuvěřitelným způsobem, začínám rozlišovat vůně černorybízové, čerstvě posekané louky, spektrum vůní se neustále rozšiřuje až do tónů ovocných, ve kterých vyniká kivi, angrešt, bílá broskev. Toto víno vyžaduje trochu trpělivosti, pokud budeme spěchat, příjdeme o docela bohatou škálu aromatů. Takže si zde uděláme čas a dopřejeme si skutečný a dosti divoký koncert pro nos. Chuť je výrazná, šťavnatá, dosti vysoký obsah kyselin (8,6 g/l) je kompenzován zbytkovým cukrem (7,5 g/l), víno tak působí živě, svěže mladě, hravě, je dobře pitelné. Aroma je opět příjemně kopřivové, černobezové, postupně i broskvové. Alkohol 11,5 %. Dochuť je poměrně dlouhá a šťavnatě bylinně-ovocitá.

Tento sauvignon nemusí každému vyhovovat, je natolik originální, že bude mít své příznivce stejně jako odpůrce. Byloby zajímavé degustovat toto víno v širší společnosti a vyměnit si na něj názory - ty by mně docela zajímaly. Mně se líbí právě ta originalita a tak osobně toto víno hodnotím 85 body.

Cena kolem 7,- € za lahev 0,75 L Bordó Sissi, tmavě olivově zelená, vysoce hodnotím etiketu, která přímo přitahuje zrak a určitě pomáhá víno prodávat.

Cabernet Sauvignon 2007 výber z hrozna - Vinárstvo Ing. Marian Bočko, Šenkvice

Rodinná firma působící od roku 1991 ve vinařské obci Šenkvice, hospodaří na 27 ha vinohradů v obci Horné Orešany a na 9 ha vinic v katastru Modry. Majitel Ing. Marian Bočko spolu se svou ženou Ludmilou začínali vinařit ve sklepě svého rodinného domu, dnes patří mezi velmi moderní vinařství rodinného typu pracující s nejmodernějšími technologiemi v novovystavěné firmě. Výroba je zaměřená hlavně na produkci jakostních a přívlastkových vín, především z odrůd Veltlínské zelené, Muškát Ottonel, Sauvignon a Tramín. Z modrých odrůd je to hlavně Modrý Portugal, André, Cabernet Sauvignon a některé méně rozšířené křížence, jako jsou Domina a Dornfelder. Vína z produkce firmy zaznamenávají řadu úspěchů na regionálních i zahraničních výstavách, mají své místo i v prestižním Salóně Vín SR, pravidelně se objevují v publikaci 100 nejlepších vín SR.

Víno pochází z malokarpatské vinařské oblasti, pezinská podoblast, vinařská obec Chorvatský Grob.

Víno vypadá moc pěkně, je perfektně čisté s nádhernou tmavě rubínovou jiskrou, slzení zřetelné, slzičky působí hutně, jen líně stékají po skle. Barva je tmavě červená s vyzrálejším odstínem tmavě ruměncovým, v protisvětle je zřetelný nahnědlý, tmavě cihlový nádech, bojující se zřejmě pomalu ustupujícím lehce nafialovělým odleskem. Vůně je černorybízová s tóny čerstvých višní, k tomu se přidává i jemné aroma zelené papriky. V chuti jsou tóny černého rybízu doplněné o tóny griotkové, vše je umocněno jak na CS docela příjemnými taniny. Ležením na lahvi se zřejmě taniny zakulatily, zjemnily, takže teď je víno moc pěkně pitelné, sametové. Co se týče zrání, tak víno zrálo v dubovém sudu do listopadu 2009, kdy bylo nalahvováno. Dochuť je středně dlouhá s finišem višní v čokoládě.

Celkové hodnocení: Velmi pěkný Cabernet Sauvignon, který lze jen doporučit k ochutnání. Možnost zakoupit přímo ve vinařství případně na akcích Malokarpatské vinné cesty.

Moje hodnocení: 85 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6832x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.06.2011 16:48:11