O Víně

18.02.2011 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.02.2011 07:00

Sladké Německo, nudná Morava

Templářské sklepy Čejkovice, Vinium Velké Pavlovice, Ravis Rakvice. Vinařství, která na tomto portále úplně nejlepší jméno nemají. Sešla se mi tři jejich vína a jak to dopadlo? Povídání jsem doplnil o dvě poměrně povedená sladká vína z Německa, vyrobená z málo známých odrůd.

V poslední době jsem narazil na tři moravská vína z vinařství, která mezi vínomily zrovna nejlepší pověst nemají, i když obchodně jsou asi dost úspěšná. Alespoň pokud mohu soudit podle regálů ve větších obchodech, které jsou jejich produkcí často dost zaplněné. Vyprávění doplňují dvě německá vína z vinařství, které alespoň u mně naopak má reputaci velmi dobrou.

André 2008 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice. Řada Komtur Ekko, Terroir Collection, trať neuvedena. Popisovat „templáře" je asi trochu problém, ale právě proto se o tom rozepíšu trochu podrobněji. K vínu jsem přišel za poněkud komické situace, kdy jsem byl na návštěvě u dobrého přítele, který je ale absolutní nevinař. Nabídl mi tři červená vína, jaká bych si nikdy nekoupil, ať si sám vyberu. Výběr to byl pro mě opravdu těžký, nakonec tohle se mi zdálo jako nejmenší zlo. Impozantní nezaměnitelná lahev byla doplněna ruličkou asi ručního papíru s vysvětlivkou, že Komtur Ekko je prestižní řada, nazvaná podle templářského rytíře, který žil v Čejkovicích, zatímco Terroir Collection je limitovaná řada vyrobená z vybraných partií nejkvalitnějších hroznů a určená pouze pro vinotéky a gastronomická zařízení. Lahev byla uzavřena masivním korkem plátek-drť-plátek o délce 45 mm. Na zadní etiketě byl ještě popis, co bych měl ve víně najít, ovšem nenalezl jsem. Obsah alkoholu 12 %, barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita nižší. Velmi slabá vůně marmelády, v těle méně plné. Chuť ostřejší, ovocitá, červený rybíz. Dochuť kratší. Víno se pít celkem dalo, byla to ale nuda. Silou vůle ještě 6 bodů.

Rulandské modré 2007 - Ravis Rakvice. Vinařská obec Klobouky u Brna, viniční trať Zumperky. Zařazeno do Top 77 vín České republiky 2008-2009. Zelená Bordo lahev byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Purpurová barva s cihlovými menisky, viskozita střední. Jemná příjemná dosti široká vůně, ve které se dala najít švestková povidla, čokoláda a sušené ovoce. Dosti brzy ale vyprchala. Méně plné tělo, chuť ovocná, poměrně pikantní, s tóny višní. Dochuť kratší. První dojem byl poměrně slibný, výsledný ale jen průměrný. Dávám 6,5 bodu.

Zweigeltrebe 2003 jakostní odrůdové - Vinium Velké Pavlovice, řada Exclusive. Také k tomuto vínu jsem se dostal na návštěvě. Zelená lahev Bordo Amerika byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 38 mm. Obsah alkoholu 11,7 %. Barva granátová, viskozita nízká. Středně intenzivní ostřejší vůně lesní směsi. V těle méně plné, v chuti maliny. Dochuť kratší. Víno se mi sice zdálo být ještě v docela dobré formě, nijak ale nenadchlo. Dostalo 6 bodů.

Faberrebe 2007 Kabinett - Weingut Thomas-Rüb, Flonheim, Rheinhessen, SRN. Zlatá medaile Landesprämierung Rheinland-Pfalz, stříbrná medaile AWC Vienna. Zelená Bordo lahev byla uzavřena plastovou zátkou. Německá odrůda Faberrebe vznikla křížením Rulandského bílého a Müller-Thurgau. Obsah alkoholu 11,5 %. Sytá zlatožlutá barva s jemným narůžovělým nádechem. Viskozita vyšší. Intenzivní, velmi příjemná a lákavá vůně mražených jahod, sladkého pečiva a špetky muškátu. Tělo středně plné. Chuť lahodná, ananasový kompot, náznak vanilky. Dochuť kratší až střední. Vína se sice nedá vypít mnoho, tak 2-3 sklenky, protože je přece jen sladší, když ale lahev nakonec dojde, je to smutné. Ocenil jsem 8 body.

Ortega 2008 Spätlese (pozdní sběr) - Weingut Thomas-Rüb, Flonheim, Rheinhessen, SRN. Zelená Bordo lahev byla uzavřena korkem z drti. Německá odrůda Ortega vznikla křížením Müller -Thurgau a Siegerrebe. Obsah alkoholu 9 %. Hodně sytá zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Tuto odrůdu od tohoto vinařství, ale z jiných ročníků jsem už několikrát pil a vždy mi velmi chutnala. Jaké bylo mé překvapení, když se ze sklenky zpočátku linulo něco dosti nevábného, nejspíše zaprané prádlo a pod tím cukrová voda. Po delší době to ale vyvanulo a nakonec se ukázala celkem příjemná vůně sladkého pečiva s vanilkou a hodně zralých banánů. Tělo bylo středně plné, chuť celkem příjemná, asi i lepší než vůně, i když trochu moc sladká. Nejspíš tak šťáva z hruškového kompotu. Kolik měla zbytkového cukru, to nevím, ale asi opravdu dost. Dochuť kratší. Očekával jsem určitě více, tentokrát 7 bodů.

Souboj vyzněl přesně podle mého očekávání jednoznačně pro Německo. Obě německá vína jsou určena asi spíše jen na vychutnání než na nějaké delší pití (pokud někdo sladké vyloženě nemiluje). Ortega mě sice tentokrát trochu zklamala, nicméně neodradila od případného dalšího nákupu jiného ročníku. A Faberrebe koupím znovu zcela určitě.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6793x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.02.2011 19:07:23