O Víně

04.02.2011 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.02.2011 07:00

Kvóty v Salonu vín ČR

Rovnoměrné zastoupení žen v politice, poměrné zastoupení menšin v policii, ve filmu... V rámci filosofie rovných příležitostí a s tím související určité pozitivní diskriminace se skloňuje problematika kvót snad ve všech oblastech společenského dění. Je na místě mít kvóty i ve vinařských soutěžích?

Všimnul jsem si, že překvapivě širokou vrstvou odborné veřejnosti je Salon vín ve Valticích jen opomíjenou „turistickou atrakcí" pro spíše laičtější návštěvníky. Za poučeného laika bych nazval i sám sebe, Salon bych pak označil za hlavní zdroj svých prvních hlubších zkušeností s víny produkovanými v naší zemi. Vždy jsem jej také považoval za nejprestižnější soutěž v ČR. Před několika lety, kdy jsem Salon vín poprvé navštívil, jsem jej opravdu pokládal za sbírku stovky nejlepších vín v ČR. Až později jsem se začal pídit po podmínkách účasti v Salonu a klíči, dle kterého jsou vína do této prodejní výstavy zařazovány.

Národní vinařské centrum se snaží návštěvníkům poskytnout co nejucelenější obraz vinařství v ČR. Zvolilo tedy „kvóty" na zastoupení jednotlivých odrůd v Salonu. Přitom minimální bodový zisk hodnoceného vína pro zařazení do Salonu vín byl 75 bodů. To mě trochu zarazilo, přeci jen pětasedmdesátibodové víno už není zrovna výkvětem republikového vinařství. Pro zajímavost, slovenský Salon 2010 má tuto laťku zvednutou na 85 bodů...

Na letošní rok se pravidla zařazení vín do Salonu dost radikálně mění. Místo odrůdové skladby se NVC rozhodlo více reflektovat rozložení dle místa pěstování hroznů a kategorie vína (dle zbytkového cukru a barvy). Do Salonu 2011 se tedy má šanci probojovat v prvé řadě jen určitý počet vín z šesti vinařských podoblastí ČR pokud bude hodnoceno alespoň 80 body.

Pozvednutí minimálního bodového hodnocení je určitě pozitivním výsledkem, koncepce zařazování hlavně dle místa původu hroznů místo odrůd možná také. Otázkou je, zda tato prestižní soutěž potřebuje vůbec nějaké kvóty? Neměla by ČR reprezentovat právě jen stovka nejlepších vín bez ohledu na odrůdu, původ hroznů, cukernatost, zbytkový cukr...? Nebo je důležitější právě komplexnější průřez produkcí, kde nehrozí, že ze stovky nejlepších bude padesátka Ryzlinků vlašských z Pálavy...?

Oficiální stránky Salonu vín ČR: http://www.salonvin.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6432x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.01.2011 18:57:24