O Víně

21.12.2010 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.12.2010 07:10

O krádežích na internetu

Trochu nevánoční úvaha o neetickém chování na internetu.

Víno Kagor je unikátním vínem, vzniklým na objednávku ruské pravoslavné církve. Měl sloužit jako připomínka Kristovy oběti. Název je podle jihofrancouzského města Cahors, kde jsou vína podobného charakteru doložena od 13. století. Do Ruska se dostal za časů cara Petra Velikého kolem roku 1700. Protože Rusové byli v té době zvyklí hlavně na sladké alkoholické nápoje z medu, bylo i toto víno objednáno jako sladké. Pili ho ti nejbohatší. (Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 18.12. 2010)

Kagor je unikátním typovým vínem, vzniklým na objednávku ruské pravoslavné církve. Měl sloužit jako připomínka Kristovy oběti. Název je podle jihofrancouzského města Cahors, kde jsou vína podobného charakteru doložena od 13. století. Do Ruska se dostal za časů cara Petra Velikého kolem 1700. Protože Rusové byli v té době zvyklí hlavně na sladké alkoholické nápoje z medu, bylo i toto víno objednáno jako sladké. Pili ho ti nejbohatší. (milasko.blog.cz, 24.11. 2008)

Zdají se vám tyto dva odstavce podobné? Mě docela dost. Celý původní text můžete najít pod tímto odkazem a zkopírovaný text bez uvedení zdroje najdete v posledním odstavci tohoto článku. Vyprovokovalo mě to k následující úvaze:

V dnešní době se krade všude a všechno, to je prostě realita. Proč by internet měl být výjimkou. Že lidé na svých stránkách běžně používají cizí fotografie a myšlenky, to už asi nikoho nepřekvapí. Krádež zůstane vždy krádeží, vidím tu ale (právě vzhledem k realitě) dost jasnou hranici. Pokud si takto někdo občas vylepšuje malou soukromou nekomerční stránku, navštěvovanou pár desítkami čtenářů, dá se nad tím už dnes nejspíš mávnout rukou. Něco úplně jiného je, když to udělá šéfreportér velké komerční stránky. Tady už je to určitě námět k zamyšlení.

Jeden čtenář mě upozornil, že na Aktuálně.cz se nachází článek, podepsaný šéfredaktorem panem Tomášem Fránkem, který je skoro navlas totožný s mým starším textem o Kagoru. Pardon, liší se nadpis. Žádná zmínka o použitém zdroji. Požádal jsem pana šéfreportéra v komentáři pod článkem a také v mailu, aby mi to vysvětlil. Žádná reakce. Buď si pan Fránek hraje na mrtvého brouka nebo je to pod jeho úroveň. Já jen doufám, že se alespoň trošičku stydí.

Možná se něco podobného stalo i jiným autorům ovine.cz. Zajímaly by mě vaše zkušenosti a názory.

Počet příspěvků v diskuzi: 7  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6221x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2010 15:41:21