O Víně

27.05.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.05.2010 07:10

Neuvěřitelné oči aneb Pohled na vína degustovaná v měsíci dubnu

Tentokrát nahlédneme pod uzávěry a do niter čtyřech vín s poměrem odrůd fifty-fifty. A na co se můžete konkrétně těšit? V článku najdete Rulandské modré, Svatovavřinecké, Ryzlink vlašský a Rulandské šedé. Podrobnosti uvnitř.

Dnešním první vínem, které jsem paradoxně zakoupil pro článek jako poslední, bude Svatovavřinecké 2008 odrůdové jakostní z Habánských sklepů, Velké Bílovice (Klasická řada - nová adjustáž, zakoupeno v Albertu, suché, alk.13 %, šarže L1933811, analytické hodnoty se z viněty nedovíme na netu také ne). Jednalo se o takovou nákupní nouzovku, neboť jsme vybírali víno pro nenáročné známé, kteří mají rádi Svatovavřinecké. Jelikož není vhodné obdarovávat zajícem v pytli, rozhodl jsem se zakoupit jeden vzorek pro osobní ohodnocení. Velmi čistá barva vína je sytě rubínová, až nafialovělá, střední perzistence. Vůně je hutná, živočišně ovocná, spíše s chemickými aromaty, přesto lépe snesitelná při mírném podchlazení vína. Chuť je o třídu lepší bez závažnějších chyb, se sametovým, lehce naperleným, středním tělem a dlouhým závěrem s višňovým, povidlovým ocáskem. Dobře pitelné i po několika dnech v lednici, takže hodnotím celkově kladně. Není to sice klasika, ale jako dar nenáročným přátelům, nebo jako víno ke gastronomii je velice vhodné a doporučuji jeho nákup. (Cena 60,- Kč - Hypermarket Albert)

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil 

Druhým a zárověň posledním červeným vínem je Rulandské modré 2008 pozdní sběr, Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice (podoblast Velkopavlovická, obec Bořetice, trať Terasy, suché, alk.12,0 %, cukr 2,3 g/l, kyseliny 5,4 g/l, extrakt 23,0 g/l, šarže 09/08). Z tohoto vinařství jsem zatím neměl tu čest pít nějaké víno, ovšem z různých článků a recenzí jsem vyselektoval, že je vhodné vyzkoušet zejména červená vína tohoto vinařství. Takže jsem zhruba před týdnem neodmítnul nabídku 1. olomoucké vinotéky a lahev za velice slušnou cenu zakoupil. Barva vína byla poněkud sytějšího odstínu, než na jaký jsem z Pinotů zvyklý, více sytě rubínová. Zřejmě to bude dáno dobře vyzrálou surovinou a solidním extraktem. Jinak víno vykazuje slušnou slzivost. Vůně je intenzivní, bohatá a mnohoslibná, záběrem spíše do černého lesního ovoce. Chuť se nese v duchu slabšího, sametového těla,s přímou linií chuti, tedy bez zjevných výkyvů a slabým, krátkým závěrem. Nelze říci, že se jedná o špatný Pinot, ovšem vykazuje znaky spíše jakostního vína. Postrádám také více odrůdovosti, chybí mi zde taková ta "lanýžovost", která je častá a typická pro rulandu modrou. Opět jako u předchozího vína, je víno solidní a vhodné ke gastronomii, než pro delší hloubání. Cena je však o něco vyšší, stále však vzhledem k jakosti snesitelná. (Cena 120,- Kč, 1. olomoucká vinotéka)

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil  

Mezi zástupce bílých vín patří Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr řady Seneca, Moravské vinařské závody Bzenec (suché, Dolní Dunajovice, trať Zimní vrch, tedy surovina z tratě Mikrosu Mikulov, který nyní pod MVZ spadá, alk.13,0 %, cukr 5,8 g/l, kyseliny 6,3 g/l, extrakt 19,7 g/l, šarže 1801701034, doporučená archivace 2012, ocenění Vinitaly Verona 2006 - velký čestný diplom (Itálie), AWC Vienna 2006 - stříbrná medaile (Rakousko), Salon vín ČR 2006/2007). Toto víno jsem zakoupil v roce 2007 v tehdejší Hypernově a svědomitě uložil do archivu, s nadějí, co si zub času s potenciálem vína počne. V roce 2007 zhodnotil toto víno J. v pěkné recenzi. Nedávno jsem jej otevřel a nezklamalo mě. Barva je krásně nazrálá a slámová, s jiskrnými odlesky a vysokou slzivostí. Vůně je velice opojná s přídělem medoviny a propolisu a s lehkou stařinkou v pozadí. V chuti je již usedlejší, nazrálé, s podzimními aromaty, přesto celkem svěží a hravé. Závěr je hřejivý a pikantně minerální. Další den se více projevují bonbonové tóny bonparů. K tomuto vínu jsem si napsal o více informací, leč jsem bohužel odpověď neobdržel. Škoda. Každopádně slíbený potenciál archivace víno splňuje a do roku 2012 zřejmě vydrží. Za danou cenu velice povedené víno, v počátcích jsem jej nechutnal, ale nyní bych jej do Salonu vín nezařadil. (Cena 120,- Kč, Hypernova 2007)

***(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Posledním zmiňovaným vínem je Rulandské šedé 2007 výběr z bobulí, botrytický sběr Richarda Tichého z Hrušek (polosladké, dostal jsem darem, bohužel si již nepamatuji analytické hodnoty a jiné informace). Barva je lehce zlatavá, spíše citronového odstínu s bohatým slzením. Vůně je spíše přízemní, neutrální s nádechem kandovaného ovoce a to přikládám dle mého názoru použití keramických nádob pro školení vína. U některých vín, konkrétně třeba u šeďáku mi to příjde poněkud nešťastná volba. Víno tak přichází o nezbytnou ovocnou složku, která i v tomto případě chybí. Chuť je hřejivá, opulentní s bohatostí botrytidy a kontrující uhlazenou kyselinkou. Závěr je velmi dlouhý, nasládlý, lehounce pikantní, bez výraznějších ovocných aromat. Jak jsem již naznačil, nejde o víno špatné, jen poněkud nudné a ubíjející.

*** Cena okolo 150,- Kč by odpovídala kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Takže nezbytné shrnutí:

Překvapení měsíce:

tento měsíc nemá bezprostředního favorita, přesto dávám ocenění vínu
Rulandské modré 2008 pozdní sběr, Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice
- za jeden z odrůdovějších a solidních Pinotů, které jsem snad za poslední půlrok pil

Zklamání měsíce:

Rulandské šedé 2007 výběr z bobulí, botrytický sběr Richarda Tichého z Hrušek
- za vytržení a zastínění výraznější ovocné složky ve víně, větší podpora kyselinou by neuškodila  

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):

Svatovavřinecké 2008 odrůdové jakostní, Habánské sklepy, Velké Bílovice
- levnější volba pěkného vína odrůdového charakteru pro leckterou příležitost

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6337x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.05.2010 19:12:23