Mrznoucí oči aneb Pohled na vína degustovaná v měsíci únoru
I když si počasí začíná zvykat na vyšší a příjemnější teploty, návaly sněhu nás stále drží v zajetí zimy. Osobně pro mě jaro přichází vždy s termínem Otevřených sklepů v Bílovicích, což je již tento víkend. Letos se putování bohužel nezúčastním, ale každý ročník přinesl kromě zajímavých vín také příjemné, až letní počasí. Doufejme, že to vyjde i letos. Zatím si můžete krátit čas u již tradičního seriálu o mnou otevřených vínech. Jste zvědaví, na jaká jsem kulil oči v únoru?
V červnových Otevřených očích jsem zmiňoval velice povedený a oceňovaný Irsai Oliver 2007 kabinet Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic. Irsai ročníku 2008 (alk. 12,0 %, suché, šarže 801, Stříbrná medaile-VVT 2009, Argent silver medal-Canada 2009) jsem smetl ze stolu již o loňském putování, vůbec mě totiž nenadchl. Nyní jsem mu dal opět šanci a jednu lahev na zkoušku zakoupil. Barva vína je čistá, zlatavá se stopami lehkých nečistot, odstínu asijského zlata a s vysokou slzivostí. Vůně lehká, méně výrazná, ovocná, se slabší intenzitou muškátového oříšku, sekundární vjem je herbální. Chuť je neutrální, nevýrazná, středně plného těla, s rušivým pálivějším středem i závěrem. Bohužel se vůbec nepodobá ročníku 2007, který jsem si velmi oblíbil a dlouho jej uchovával jako etalon odrůdy Irsai Oliver. Ovšem, ne každý rok je posvícení, takže mě docela bude zajímat, jakým směrem se bude ubírat ročník nastávající. (Cena 138,- Kč s DPH ve vinařství.)
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil
V marketu Albert jsem jednou zakoupil z hlediska původu zajímavé Rulandské šedé 2007 kabinet z Vinselektu Michlovský, Rakvice (alk. 12,0 %, obec Perná, trať Věstoňsko, šarže 2008-1356-2007). Jedná se o klasickou Standard řadu. Barva vína je jiskrná, slámového odstínu, lehká, nízká smáčivost osvěžuje stěnu sklenice. Vůně je opojná, extraktivní a hutná. Do popředí vystupuje chlebovinka, exotické ovoce, botritis, pomerančová kůra a hruška v pozadí. Chuť je hezky zakulacená, tělnatá, s pikantní kyselinkou a delším hřejivým závěrem přecházejícím do oříšků. V tomto příjemném duchu pokračuje i po třech dnech. Velice příjemné a potěšující pití. (Cena 130,- Kč s DPH.)
***(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil
Navštěvovat První olomouckou vinotéku je pro mě vždy malý svátek, neboť se zde dají zakoupit mnohá kvalitní vína renomovaných vinařů za bezkonkurenční ceny. Příkladem budiž dnešní Frankovka 2006 late harvest, no oak, (tedy pozdní sběr nezrající v dubovém sudu) vinařství Stapleton-Springer z Bořetic (alk. 13,5 %, šarže 03-06). Je vždy potěšující vyzkoušet vína tohoto vinařství téměř „za hubičku". Jiskrná, rubínová barva s čirým meniskem předvádí vysoký glycerolový koncert. Krásná, postupně se uvolňující vůně, přecházející od povidel do koření je živočišná a tříslovinná. Hřejivá, uvolňující chuť pevného těla se sametovým tříslem přináší solidní ovocnost v režii černého ovoce a povidel s vyšší pikantní kyselinkou v závěru. Za danou cenu velice povedené víno s ještě výrazným potenciálem archivace. Prostě springerově vinařství se toto víno prostě povedlo. (Cena 100,- Kč s DPH, 1.olomoucká vinotéka.)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil
Dalším zajímavým vínem, které jsem měl tu čest otestovat, byl Pinot Noir 2007 pozdní sběr, vinaře Michala Robka z Blatnice pod Sv.Antonínkem (alk. 13 %, suché, obec Blatnice pod Sv.Antonínkem, trať Floriánky, šarže 113). Barva je příkladná, jiskrná, sytě rubínová, s odlesky až došeda. Vůně je krásným překvapením. Opanuje ji finesní, hutné a bohaté, kakaové a kávové aroma s kontrastem černého peckového ovoce a povidel. Chuť se nese v podobném, bohatém a hutném, přesto svěžím a pikantním duchu s nerušící kyselinkou. Velice příjemné a návykové víno, které se pije jedna radost. Bude mě zajímat další archivace a vývoj tohoto vína. Ovšem cena na různých webech je přemrštěná, řekl bych, že u vinaře bude mnohem nižší. (Cena - dar, na webových e-shopech 300,- až 400,- Kč.)
***** Cena (v e-shopech) neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil
Předposledním vínem je Modrý Portugal 2007 odrůdové jakostní (barrique) Svatopluka Kalábka z Hovoran (alk. 12,5 %, suché, šarže 10/07B). Od tohoto vinaře jsem zakoupil celý karton vín, bohužel zcela průměrných, až podprůměrných. Jedině tento Portugal vcelku příjemně překvapil. Barva je sytě rubínová s nafialovělým meniskem a vysokou viskozitou. Vůně je příjemná, ovocně smetanová, šťavnatá a selsky živočišná, evokující švestky v čokoládě. Chuť je hladká, plná a sametová, velmi svěží a šťavnatá, opět s nádechem švestkových povidel a makových buchet se středně dlouhým, pikantním a vanilkovým závěrem. Opravdu svěží, uvěřitelný a pitelný Portugal za velmi dobrou cenu. (Cena 80,- Kč s DPH přímo ve vinařství.)
Poslední zástupce tohoto měsíce je Ryzlink vlašský 2006 kabinet z Tanzbergu Mikulov (alk. 13 %, suché, obec Perná, trať Železná, cukr 1,3 g/l, kyseliny 7,0 g/l). Toto suché víno bylo vybráno pro slavnostní příležitost v roce 2008, ale otevřeno bylo až nyní. Přestože nemám další analytika, předpokládám, že půjde o degradaci vyššího přívlastku vína. Ale ruku do ohně za to nedám. Na webu jednoho e-shopu jsem nalezl zmínku o dvojitém sběru a následném scelení vína. Víno ve sklenici vykazuje vysokou míru gotických obrazců a krásně jiskrnou zlatavou barvu. Vůně je svěží, vznostně květnatá a herbální, s citrusovými a oříškovými aromaty. Druhotná aromata mi připomínají lehce mléčnou vůni. Chuť je plná a opulentní s nastávající rozeznatelnou stařinkou, velmi suchá a medově extraktivní s delším kořenitým závěrem. Krásně jsem si víno užil v kombinaci se sýry s bílou plísní i tradičními polotvrdými. (Cena 240,- Kč vinotéka Dobré Bydlo, Opava.)
**** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil
Překvapení měsíce:
Pinot Noir 2007 pozdní sběr, vinaře Michala Robka z Blatnice pod Sv.Antonínkem
- Za perfektní čistotu a odrůdovost, sametový nádech a strukturu celého vína.
Zklamání měsíce:
Irsai Oliver 2008 kabinet, vinaře Vladimíra Tetura, Velké Bílovice
- Za veliké očekávání, které se změnilo ve velké zklamání (člověk se nesmí těšit moc).
Žolík měsíce (jakési mé doporučení):
Frankovka 2006 late harvest, no oak, vinařství Stapleton-Springer z Bořetic
- Za zpracování, přesvědčivost vína, možnost dalšího vývoje zrání na lahvi, kvalita/cena.